Wpis z mikrobloga

Pytanie do #programista #java którzy mieli doświadczenie z wdrażaniem aplikacji na #aws.

Niedługo będę wdrażał swoją apkę opartą o Spring Boot + MySQL i Angular na jakąś chmurę. Myślę poważnie o AWS.
Nigdy nie wdrażałem fullstackowej apki na chmurę, a potrzebuję to zrobić, tak aby wyświetlała się pod moją domeną.

Czy taki proces zajmuje długo? Robiłem mały research, natomiast nie wiem, co będzie lepsze EC2 czy Beanstalk.
Zależy mi, żeby było to najmniej problematyczne a aplikacja ruszyła. Moglibyście coś doradzić i powiedzieć mniej więcej, czy tego typu deploye są problematyczne? Kiedyś coś dotknąłem GCP oraz Heroku, ale to nie były fullstacki. A z Heroku się nie polubiłem.

Aktualnie mam około 70% skończonej apki, więc jeszcze jej nie wdrażam, a jako, że zostało mi dość mało czasu do deadline'u, to pomyślałem, że tutaj zapytam, może ktoś coś pomoże / doradzi. Bo na ten moment poza obejrzeniem jednego tutoriala od hindusa, nie wiem czego się spodziewać :D

#pytanie #informatyka #naukaprogramowania #programowanie
  • 6
@Yakooo: odpuściłbym aws jeżeli masz deadline i brak doświadczenia w nim. Zrobienie tego dobrze i bezpiecznie będzie czasochłonne. Sam EC2 to po prostu VM - taki deployment raczej nie ma sensu. Na EC2 masz nakładki w postaci Elastic Beanstalk lub ECS - one będą monitorować twoja aplikację, zarządzać deploymentem, etc. - to chcesz mieć. Potem potrzebujesz load balancer i bazy danych. A żeby skomunikować te części ze sobą - sieć, VPC.
@Yakooo: Aplikacje w AWS się bardzo łatwo wdraża. Problemem w twoim wypadku będą koszty bo przy takim setupie jak twój nie będzie się to po prostu opłacać. Jeśli nie masz odpowiedniej skali to chmura często wyjdzie drożej niż analogiczny setup na jakims VPS. Oczywiście można tu pobawić się w optymalizację i różne tricki żeby sobie zmniejszyć koszty, ale to wymaga już specjalistycznej wiedzy, żeby dobrać sobie usługi oraz to wszystko posklejać
  • 0
@markaron: Same koszta, raczej nie będą przerażające, bo mam zamiar mieć to uruchomione może przez 20 dni.

Konfiguracja bezpieczeństwa, też nie będzie dla mnie mega istotna, gdyż - nie jest to projekt komercyjny, a po prostu na inżynierkę, więc po obronie go usunę.
@Yakooo: To zmienia trochę postać rzeczy :) Myślałem, że mówisz o jakimś projekcie komercyjnym. W tej sytuacji to jeśli lubisz poznawać nowe narzędzia to zainteresuj się Terraformem, który jest obecnie standardem w branży jeśli chodzi o zarządzanie infrastrukturą IT. Polega to na tym, że piszesz sobie kod, który tworzy oczekiwaną infrastrukturę i możesz w każdej chwili tą infrastrukturę usuwać i tworzyć na nowo, szybko i powtarzalnie bo bez klikania.

Przykładowo chcesz
@Yakooo: wrzuć apkę do dokera, wtedy masz dużo łatwiej, możesz sobie wtedy odpalić rds we free tier a apkę bym wrzucił na coś lepszego od beanstalk np ECS (nawet jest prostszy). ECS może być na fargate - czyli sam nie musisz niczym zarządzać bo robi to aws, nie wiem tylko czy wlicza się w free tier, ale wylaczając na noc zaplacisz grosze <200zł/m-c. Logi sobie wrzucisz na std out i ustawisz