Wpis z mikrobloga

Wykopiecie? :)

Znalezisko -> Polscy akrobaci powietrzni w dwudziestoleciu – Najbardziej znanymi polskimi akrobatami lotniczymi była grupa zwana „Trójką Bajana” z 2. Pułku Lotniczego w Krakowie-Rakowicach. Do dzisiaj krążą o nich legendy, np. że latali ze skrzydłami powiązanymi sznurkami. Trójka ta miała swoją renomę, ale i konkurencję, o której dziś mało kto pamięta.

Na zdjęciu: Samoloty Breguet XIX na lotnisku, nad którym akrobacje wykonują piloci trójki Bajana w myśliwcach PWS-A, Tydzień Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej w Katowicach, maj 1933 r. (fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygn. 3/1/0/7/2737/3).

#nauka #liganauki #swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historia #lotnictwo #lotnictwowojskowe #samoloty #samolotyboners #iirzeczpospolita #iirp
źródło: 3_1_0_7_2737_213374-mini2
  • 11
Chcesz, bym wołał Cię do kolejnych znalezisk o historii? Zaplusuj ten komentarz! :)

Proste zasady:

1. Jedno, najwyżej dwa wołania dziennie do znaleziska poświęconego historii.
2. Tylko materiały z bibliografią (chyba że to np. galeria zdjęć) i autorem znanym z imienia i nazwiska.
3. Bez taniej sensacji, bez chamskich clickbaitów, ale nie oceniam materiałów po tytule, lecz po całej zawartości.
4. Żadnych bzdur o Wielkiej Lechii, żadnych ufoludków budujących piramidy, tylko materiały
Bardziej byłbym zainteresowany lotami rekordowymi naszych pilotów na Breguet XIX. Na pewno wiem o dwóch: jeden to lot Ludomiła Rayskiego dookoła Morza Śródziemnego,drugi to lot Bolesława Orlińskiego do Tokyo. Podobno przed wojna byly wydane ksazki z relacjami z tych lotów ale nie znalazłem potwierdzenia.