Wpis z mikrobloga

Oficjalnie odrobiłem straty na swoich opcjach (tj. właśnie zamknąłem pozycję, która to uczyniła)

Po 19 dniach od zakupu jednej z mojej call opcji (JAN 2025 $310) na #tsla za $1230 i po zrobieniu na niej 2.23x, co dało kwotę sprzedaży $2750 (11 907 PLN) (roczne ROI ~2373.98%), dzisiaj postanowiłem ją sprzedać.

Akcje Tesli od początku roku zrobiły +64% i dokładnie +48% od momentu, gdy 9 stycznia kupiłem tę opcję. I o ile wierzę, że Tesla prędzej czy później wróci do swojego ATH (~$420, gdzie 3 stycznia było $108, a teraz jest ~$178), w przypadku opcji, które mają datę wygaśnięcia, kupienie czegoś za wcześnie, albo trzymanie za długo może być równie opłakane co kupienie złej rzeczy. (patrz filmik w komentarzu :D )

Nadal postanowiłem trzymać drugą opcję JAN 2025 $300 i nastawiam się na to, by ją trzymać naaaaaprawdę długo, albo w między czasie ją zrolować na inną.

Generalnie, tym samym moja strategia dokładania i rolowania na razie przyniosła jakiś efekt i na zakniętych pozycjach jestem całe $41 do przodu. O ile liczyłem na to, że TSLA ładnie odbije (oprócz opcji, dokupiłem wszakże 6 i 12 stycznia 2x10 akcji TSLA, po 108 i 122), to jednak nawet gdyby cena akcji zatrzymała się na tydzień czy dwa na tym poziomie, to pomimo tego, że owe opcje są 2 letnie, to jednak spodziewałbym się, że ich wartość bardzo by spadła w związku ze spadkiem IV (implied volatility). Jesteśmy tuż po Earnings Callu i po dwóch dniach z rzędu +11%, a w przyszłym tygodniu (w poniedziałek chyba) będą kolejne dane z Chin, które powinny być lepsze niż ostatnio, ale nie zdziwiłbym się, gdyby znowu nie były najlepsze.

Drugi powód dlaczego sprzedałem jest taki, że pomimo tak dużego fallstartu jakim było kupno pierwszych call opcji (przed ogłoszeniem wyników sprzedaży za Q3, gdy TSLA stała po $265) i utopieniu $1479... jakimś cudem udało mi się to odrobić tak szybko. Stwierdziłem, że z takiego prezentu powinienem skorzystać.

Generalnie rzecz biorąc, ogólnie jestem na razie bardzo zadowolony z tego jak przebiega moja przygoda z opcjami. Pierwszy raz zainteresowałem się nimi 2 lata temu, po obejrzeniu video Dave'a Lee i jego wywiadu z Ememtem Peppersem - How I Went From $1M to $30M+ In 2020: Chat With Emmet Peppers. Wtedy zadałe sobie pytanie... ile w tym było przypadku a ile kalkulacji.. i stwierdziłem, że przypadku w tym nie było wcale tak dużo jak by się mogło wydawać stojąc z boku).

Po przerobieniu kilku kursów z opcjami i zdaniu testu u brokera, czekałem dość długo zanim zdecydowałem się użyć tego narzędzia na poważnie. I jak mam być szczery, to z tego jestem dumny, że nie poleciałem z nimi od razu na głęboką wodę (i tak zrobiłem falstart, ale udało mi się to naprawić). Jeden mój przyjaciel, widząc moją fascynację opcjami, pytał mnie dlaczego się nimi interesuję, na co odpowiedziłem, że dlatego, że we właściwych sytuacjach potrafi być to bardzo potężne narzędzie dające nieproporcjonalne rezultaty.

Wiem, że teraz pewnie brzmię jakbym pisał to tak, jakbym odniósł niesamowity sukces, a ledwo wyszedłem $41 na plus, ryzykując przy tym masę kapitału, a nadal ryzykuję przecież drugą opcją... jednak w mojej głowie wygląda to tak, że jestem bardzo zadowolony, że wykonałem pewną strategię inwestycyjną i nie wycofałem się z niej, w momencie w którym było bardzo źle, w momencie w którym mógłbym stwierdzić "nie... jednak się na tym nie znam i rezygnuję i żegnam się z opcjami". Jak dla mnie to jest taki wielki mały prywatny sukces i wydaje mi się, że tylko osoby, które przeżyły coś podobnego, wiedzą, że to nie jest takie łatwe jak może wydawać się z boku.

No i drugi powód z którego jestem bardzo zadowolony, to że zamykając tę jedną pozycję, ćwiczę się w zamykaniu pozycji właśnie, o czym pisałem jakiś czas temu, że przychodzi mi to zbyt ciężko i że mam z tym pewien problem: TL;DR; Muszę się nauczyć jak lepiej zamykać pozycję..

Pozwolę sobie na koniec zawołać kilka osób, które sporo wypowiadały się pod moimi wpisami na temat tych opcji (pozytywnie i negatywnie): @bruhhhhhhhh, @151346136, @diler_biedy, @mam_odwage_nic_nie_osiagnac, @Damdzior, @PepeHandss

#gielda #opcje #tsla #opcyjki (co za głupia nazwa tagu) #januszeinwestowania
anonimowyprogramista - Oficjalnie odrobiłem straty na swoich opcjach (tj. właśnie zam...

źródło: Screenshot from 2023-01-28 01-34-57

Pobierz
  • 28
wykonałem pewną strategię inwestycyjną i nie wycofałem się z niej, w momencie w którym było bardzo źle, w momencie w którym mógłbym stwierdzić "nie... jednak się na tym nie znam i rezygnuję i żegnam się z opcjami". Jak dla mnie to jest taki wielki mały prywatny sukces i wydaje mi się, że tylko osoby, które przeżyły coś podobnego, wiedzą, że to nie jest takie łatwe jak może wydawać się z boku.
anonimowy_programista - > wykonałem pewną strategię inwestycyjną i nie wycofałem się ...
@anonimowy_programista: wykonałem pewną strategię inwestycyjną i nie wycofałem się z niej, w momencie w którym było bardzo źle

No sorry ale przydała by ci się jakaś lepa na ryj za gadanie takich bzdur. Zagrałeś na opcjach bo cena akcji poleciała na #!$%@?, olałeś pierwotna strategię trzymania akcji i zbierania na tesle pokrętnie wykręcając się ze teraz to inwestycja długoterminowa.
Gdybys nie był tak chciwy jak jesteś to miałbyś już albo auto,
@anonimowy_programista: nie chce byc pesymista, ale na WSB masz cala mase historii jak to ludzie zaczynali grac na opcjach i po pierwszych duzych sukcesach nadeszly rownie duze porazki. Moze i ryzyko mniejsze niz przy shortowaniu czy CFDkach, jednakze nadal jest to bardzo ryzykowna strategia. Dlatego kibicuje ci i zycze przede wszystkim ochrony kapitalu, bo nawet nie wiesz jak szybko mozesz go stracic
wierzę, że Tesla prędzej czy później wróci do swojego ATH


@anonimowy_programista: Ceny podlegają trendom, czasem niezależnie od wyników spółki. Fajnie jak zarobisz i Twoja ślepa wiara przyniesie Ci realizację celu. Nadal imo nie ogarniasz tego co się dzieje i mylisz wiedzę o spółce z wiedzą o tym co robić z papierami w negatywnych i pozytywnych scenariuszach. Z tego co czytam, to scenariusz wyjścia chyba masz tylko jeden - na zysku.
No sorry ale przydała by ci się jakaś lepa na ryj za gadanie takich bzdur.


odpowiedź dla @picasssss1 (a przy okazji wołam plusującyh jego wpis @eskejp_, @DJ007, @truskawek, @Fristo bo kolega @picasssss1 wprowadza ludzi w błąd):

Zagrałeś na opcjach bo cena akcji poleciała na #!$%@?, olałeś pierwotna strategię trzymania akcji i zbierania na tesle pokrętnie wykręcając się ze teraz to inwestycja długoterminowa.


tutaj bym rozdzielił kwestie opcji i akcje
@anonimowy_programista: nie chce byc pesymista, ale na WSB masz cala mase historii jak to ludzie zaczynali grac na opcjach i po pierwszych duzych sukcesach nadeszly rownie duze porazki.


Mój sukces to na razie odrobienie strat i zrobienie $41 na plus :)

jednakze nadal jest to bardzo ryzykowna strategia.


w 100% się zgadzam, stąd starałem się od początku określić docelowy budżet (20k PLN), którym chcę się nauczyć operować na opcjach. Traktuję to
@DJ007:

Ceny podlegają trendom, czasem niezależnie od wyników spółki. Fajnie jak zarobisz i Twoja ślepa wiara przyniesie Ci realizację celu. Nadal imo nie ogarniasz tego co się dzieje i mylisz wiedzę o spółce z wiedzą o tym co robić z papierami w negatywnych i pozytywnych scenariuszach.


Nie jedną inwestycje na krypto ucinałem wcześniej niż planowałem na stracie, bo stwierdzałem, że jednak się myliłem co do moich założeń. Na Tesli taka sytuacja
> wierzę, że Tesla prędzej czy później wróci do swojego ATH

Twoja ślepa wiara


@DJ007: powinienem doprecyzować i napisać:

wierzę, że bazując na tym co obecnie wiadomo o Tesli, Tesla wróci do swojego ATH. To się może zdarzyć za 12 albo 30 miesięcy, ale na podstawie tego co wiadomo o firmie teraz, jest moim zdaniem bardziej prawdopodobne niż mniej.


Wiele rzeczy może się zmienić. Może uderzyć meteoryt w fabrykę, może Elon
@anonimowy_programista: czytajac pierwsza czesc wpisu pomyslalem sobie, ze sie uczysz
czytajac druga czesc wpisu pomyslalem, ze jednak nie

#!$%@? juz od underlying, czyli Tesli
delta opcji pokazuje ile jej wartosc sie bedzie zmieniac w zaleznosci od underlying, a ile od zmiennosci
delta 50 to fifty fifty
im dalej od ceny underlying tym delta nizsza
im krotszy termin zapadania tym delta nizsza

Twoje opcje maja bardzo niska delte, bo ich cena jest
wierzę, że Tesla prędzej czy później wróci do swojego ATH


@anonimowy_programista: Ty uznałeś, że wycena tesli jest związana z jej wartością.
Tymczasem jej wycena zależy od jej wartości, perspektyw, ale w ogromnej mierze od napływu kapitału z kieszeni funduszy, banków, spekuły małej i dużej.
Nie oddzielisz wpływu mody, sentymentu i pozytywnego klimatu wokół spółki na cenę i trendy.
Piszesz o ATH, już to miałeś, obecnie Twój zysk na tym poziomie będzie
No i drugi powód z którego jestem bardzo zadowolony, to że zamykając tę jedną pozycję, ćwiczę się w zamykaniu pozycji właśnie, o czym pisałem jakiś czas temu, że przychodzi mi to zbyt ciężko i że mam z tym pewien problem: TL;DR; Muszę się nauczyć jak lepiej zamykać pozycję..


@anonimowy_programista: też mam a raczej miałem z tym problem. Opcje z okreslonym terminem wygasania bardzo pomagają trzymać się planu. Który albo wypali i