Wpis z mikrobloga

GTA - stare, dobre i po polsku. GTA San Andreas.

Wydaje mi się, że posklejałem wreszcie GTA:SA do stanu RTM. Według dzisiejszych standardów jakości to nawet bym ocenił - LTSC.
Pliki oficjalnego spolszczenia ograniczyłem do tekstu i fontów. Mniej się nie da ;]

Zupełnie poważnie - Cenega w swoich wydaniach stosowała lub może i nadal stosuje zabezpieczenie StarForce. Może i faktycznie to spoko zabezpieczenie i nie robi nic oprócz sprawdzania czy w fizycznym napędzie jest oryginalna płyta. Ale może nie, bo to wgryza się tak głęboko w system, że trudno ustalić co na prawdę się dzieje. To rootkit. Wirus, który podpina się do jakiejś podstawowej funkcjonalności systemu, ma uprawnienia do wszystkiego. To moim zdaniem jest absolutnie nie do przyjęcia. No ale jednak jest wolność, ludzie godzą się nawet na Denuvo, więc co kogo interesuje moja opinia. GTA:SA już jest pełnoletnie, chyba co mieli zarobić to już dawno zarobili. Steam, nie Humble, ani nie GOG, tylko Steam - sprzedawał lub nadal sprzedaje San Andreas bez żadnego DRM. Znaczy jest ten podstawowy SteamChecks czy jak tam to się nazywa, ale już tu bym powiedział "spoko". To jedyny chyba system, którego uciążliwość wynosi zero. Na wszystkie inne, każde uczciwe źródło typu PCGW doradza skąd pobrać czystą binarkę, albo doradza zastosowanie scenowego cracka. Nie wprost oczywiście, ale co można mieć na myśli pisząc, że nie są znane żadne oficjalne rozwiązania drm free, ale żaden z nieoficjalnych patchy, modów QoL, albo innych poprawek jakie zalecają, nie działa na zabezpieczonej wersji gry.

Wracając do naszego San Andreas. Podstawą jest najstarsze, oryginalne wydanie pudełkowe US.
Z polskiej wersji są 4 pliki - data\fonts.dat, models\fonts.txd, text\american.gxt i text\italian.gxt. Aż dwa pliki tekstu, żeby gra od razu była po polsku, a angielski nadal dostępny, nie mam nic przeciwko językowi włoskiemu, tak cenega sobie wymyśliła, tak zostawiłem.
Plik dinput8.dll to loader ASI, konkretnie Ultimate ASI Loader od Sergeya P. pseudo ThirteenAG, to on razem z Polakiem i Czechem rozwijają ten loader i robią widescreen-fiksy do starych gier. Robią też inne fajne rzeczy, ogólnie lubią stare gry. Ich loader i ichsze myki na szeroki kąt są raczej zgodnie na wszystkich forach i subredditach polecane jako najlepsze. No i, przynajmniej mnie, trochę a nawet bardzo bawi fakt, że tych trzech mireczków to... Lech, Czech i Rus. Polak, Rusek i Czech. Szkoda, że nie są typowym połączeniem nacji z kawałów.
Folder scripts zawiera mody ładowane przez ww loader. Silent Patch wydaje mi się takim elementarnym umilaczem łataczem QoL. Improved Fast Loader uruchamia grę z pominięciem dosłownie wszystkiego, nie ma reklamy nvidia, eax, intro, od razu wczytuje ostatni sejw, a jeśli żadnego nie ma to po prostu zostawia nas w menu głównym.

No i ostatnie - plik uruchamiający grę - gtasa.exe
Umyślnie zmieniona nazwa, żeby było wiadomo, że coś jest zmienione nawet za x lat, nawet jakby ktoś nie czytał co napisałem ;]
Pora na brutalną prawdę - to crack. I to najstarszy. Dosłownie pierwszy jaki powstał. Bo właśnie ta binarka jest powszechnie przyjęta za najlepszą. Daje całą muzykę jaka jest - bo z każdym updatem kolejne pakiety utworów były wyłączane właśnie poprzez exe. Wszystkie mody działają z tą konkretnie wersją. Improved Fast Loader działa tylko z najstarszą wersją, nie działa nawet z premierową europejską, która ma numerek 1.00, ale tak naprawdę to już cośtam nagrzebane było. Możliwość ustawienia wersji językowej napisów jest z Silent Patcha, albo może nawet od samego HOODLUM, bo 1.00 US w ogóle nie ma menu ustawiania języka.
Jeśli ktoś miałby życzenie grać bez żadnych modów, zalecana jest wersja europejska, również od HOODLUM, z naprawionym sejwowaniem od iNSPiRE.
Żadnych dodatkowych plików nie pakowałem, bo sam nie lubię jak jakiś repack ma takowe. Ruscy są w porządku pod tym względem, bo 2 największe grupy, Mechanics i Catalyst, pierwsi nie zmieniają absolutnie nic, drudzy mają wypasione instalatory domyślnie ustawione także na instalację vanilla.
No i a propos instalatorów, albo obrazów płyt. Jakby komuś się chciało zrobić fajny instalator, byłoby miło. Z mojej strony to archiwum sfx tworzące skrót na pulpicie to za dużo już nienadzorowanych działań. I tak bym rozpakował ręcznie, nawet jakiś egzotyczny format. Wydaje mi się, że najzwyklejsze LZMA jest najlepsze do publikowania, bo pomimo wolniejszej dekompresji to kompatybilnością nadrabia, a i do magazynowania wdzięczne, bo próbowałem RAR4, RAR5, LZMA, LZMA2 i ZSTD, każde na ultra, najmniejszy rozmiar dało zabytkowe LZMA.


#gta #grandtheftauto #gtasa #gtasanandreas #sanandreas #staregry #retrogaming
niech będą wszystkie #pcmasterrace #pcmasterrace #pcmasterace #pcmassterrace
NauczonyRoboty - GTA - stare, dobre i po polsku. GTA San Andreas.

Wydaje mi się, że ...

źródło: Zrzut ekranu (9)

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
@Pawel_Jumper
Kurde kompletnie nic nie rozumiem z tego posta a nawet bym chciał. Zrób proszę skrót dla kogoś kto nie ogarnia spraw technicznych gta sa :D_

W skrócie - pobierasz archiwum, które przygotowałem. Obojętnie czy to z mega czy google. Rozpakowujesz i od razu możesz grać.

Obszernie opisałem wszystkie zmiany jakie wprowadziłem, dosłownie każdy zmodyfikowany lub nowy plik, na szczęście nie było ich wiele.
Starałem się też opisać "normalne" praktyki, jak wydawcy
  • Odpowiedz