Wpis z mikrobloga

Od dziś będę publikował co miesiąc sytuację przeciętnego kredyciarza z Warszawy:

Kredyt zaciągnięty w kwietniu 2021 roku na kwotę 360k zł.

Obecnie do spłaty 240k zł.

Przez ten czas straciłem na odsetkach, ubezpieczeniu i czynszu 24k (wliczyłem w to 5x wakacje kredytowe)

Wynajmując to samo mieszkanie płaciłem 2,5k zł miesięcznie, czyli obecnie miałbym stratę 50k zł

Rata miesięczna: 1530 zł
ubezpieczenia: 120 zł
czynsz: 400 zł

Wszystkie nadpłaty idą na zmniejszenie raty.

Celem jest spłata kredytu do końca trwania stałego oprocentowania 6,5%.

#nieruchomosci #kredythipoteczny
  • 48
@Bernenski: nie wnikałem w ten temat, ale zawsze stykałem się z opinią, że skracanie jest dużo korzystniejsze. Na szybko wrzuciłem temat w google'a i wypadło:
"Przy skróceniu okresu kredytowania efekty są następujące:

rata bez zmian – w wysokości 2 549,33 zł,
liczba rat pozostałych do spłaty – 159 zamiast 231,
skrócenie okresu kredytowania o 6 lat,
oszczędność na całym kredycie – 132 999,53 zł.

Natomiast w przypadku decyzji o zmniejszeniu raty
@BurzaGrzybStrusJaja: To raczej Ty się pogrążasz. No nie było to 360k, bo taka jest kwota kredytu, a wtedy kredytów bez wkładu nie było. Wiem - wielokrotnie udowadniałeś, że o kredytach wiesz tyle co napisze pasti na wykopie i takie rzeczy mogą nie być dla Ciebie oczywiste, więc trzeba wyoślać. Stawiam na standardowe 20% wkładu, czyli mieszkanie ok. 450k. Samego kapitału byłoby wtedy 90k to policz sobie jakie potężne zyski dałby SP500
@the_good_guy:
Nie czytaj tych bzdur.

Poszukaj kalkulatora który uwzględnia co miesiąc nadpłatę a nie raz na cały kredyt.

I teraz cały myk polega na tym że jak bierzesz mniejsza ratę to powiedzmy spada o 20 pln. W następnej racie nadplacasz 20 pln. Rata spada o 21. Nadplacasz 21 pln i tak uzyskujesz efekt kuli śniegowej. Robisz tak aby zawsze płacić co misac ta sama wysokość raty. Jeśli miałeś 2k i spadła
@the_good_guy: Dopóki wszystko idzie zgodnie z planem to tak - wszystko jedno, ale zmniejszenie raty daje większy luz jeśli coś pójdzie nie tak jak powinno, np. stracisz pracę, wjedzie większy wydatek itp. To jest zadłużenie najczęściej na wielokrotność rocznych zarobków i tak samo jak mam bekę z ludzi, którzy w 2021 wybrali ratę niższą o 100zł zamiast gwarantowanej wysokości raty tak i tutaj warto rozważyć negatywne scenariusze.
@the_good_guy:
Tak, tutaj trzea tylko pamietac, aby konsekwetnie co miesiac zawsze dobijac do "pelnej raty". Wtedy zawsze wychodzi to samo. Jesli chcesz nadplacic raz i zapomniec, to skrocenie okresu jest lepsze.

ALe to czego nie napisalem, to zyskujesz cos jeszcze.
Zalozmy ze zachorowales na cos powaznego, albo straciles prace.

I teraz wolisz miec kredyt, gdzie skrociles okres do 10 lat i nadal masz 4k za ratke, czy wolisz kredyt, ktory nadplacaes