Wpis z mikrobloga

Ważny reminder dla wszystkich #programista15k liczących na załapanie się na skromną Juliyę z Ukrainy:

Na Ukrainie mieszkała cała masa takich samych programistów jak wy, pracujących za identyczne stawki, tylko rozliczających się w dolarach w państwie o 2-3x niższych kosztach życia. Do tego praktycznie zerowe podatki dla IT na Ukrainie i dzięki temu taki Oleksiy mógł żyć jak król, mieszkać w penthousie, wozić się BMW M3 i zabierać swoją szarą myszkę na wypady na Bali.

A co wy możecie im zaproponować? Stabilizację w mieszkaniu 55m2 na kredyt gdzieś na obrzeżach Krakowa?

#blackpill #przegryw
Pobierz szumowina_wadowicka - Ważny reminder dla wszystkich #programista15k liczących na zała...
źródło: 08_DSC_3536_%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D1%8B%D0%B9-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BC%D0%B5%D1%80-800x520
  • 27
@szumowina_wadowicka: Tylko to nie będzie 1/5 wydatków xD Ogarnij się ile wynosi rata leasingu na samochód za 500-600k CBL xD Zresztą leasing != za darmo wbrew temu co twierdzi mnóstwo dzbanów takich jak Ty. Ukraina ma stopy 25%, więc leasing na 5 lat to pewnie 200+%.
@szumowina_wadowicka: Ale mówisz o naszym rynku? U nas stopy to śmieszne 6,75%, a już te 7500 to nie 20% zarobków, a 1/3. Do tego mówimy o kwocie netto, więc jeszcze trzeba do tego doliczyć połowę VAT, czyli wychodzi łącznie ~8300, lub 37% zarobków. W koszty wrzucisz raptem 25-30% tej kwoty, bo limit to 150k. Przypominam, że to jest sama rata, trzeba jeszcze opłacić ubezpieczenie, zatankować i serwisować. Wisienką na torcie jest
@szumowina_wadowicka: M2 wcale jakoś dużo tańsze nie jest, zresztą już gasimy oczekiwania. Będzie nie M3, a 318i, nie penthouse, a kurnik 40m2, nie wakacja na Bali, a nad Bałtykiem, bo komuś się wydaje, że 5k USD to jakiś niewyobrażalny majątek xD.

A czym się wozi przeciętny Mirek programista? Pięcioletnią Astrą?


Zależy czy ma minimum oleju w głowie, bo generalnie tak, pewnie dostałby leasing na M3, ale zeżre to ponad połowę jego
@szumowina_wadowicka: Nie, u nas Mirek wydaje na podatki/składki/daniny i inne #!$%@? wydaje jakieś 15-20%, z utrzymaniem zależy czy ma kredyt/wynajem czy już własną nieruchomość. Jeśli ma własną to też w 20-25% się zamknie nie oszczędzając specjalnie i resztę wydaje wg własnego uznania. Jeśli naprawdę koniecznie do szczęścia potrzebne jest mu to M3 to może je wziąć w leasing, ale ktoś kto ma minumum oleju w głowie, a raczej ma jeśli doszedł
@JC97: to znaczy co jest cenione, bo mi zostaje 20 po zapłaceniu podatków na UOP. Auta na leasing nie mam bo mi wystarcza Civic X na własność, ale jakbym miał 25 lat i tyle zarabiał, to pewnie jeździłbym czymś szybkim w leasingu. A o apartamentach w Kijowie to wiem z pierwszej ręki od ludzi którzy przyjachali w 2014. Przyjechali tutaj i mocno spadły im zarobki.
@szumowina_wadowicka: Czyli zostaje Ci tyle co Oleksiyemu zarabiającemu 5k USD na Ukrainie. Gdzie jest Twoje M3, M2 czy tam nawet M240i i dlaczego nie piszesz tego z Bali? W sumie nie interesuje mnie to - Twoje życie, więc dalej użalaj się, że jest Ci ciężko i nie ma możliwości wyjścia z tego stanu.