Wpis z mikrobloga

Mirki chciałem złożyć dzisiaj wypowiedzenie u mojego pracodawcy. Zatrudniony zostałem 1 sierpnia 2022 roku i myślałem, że mam 14 dni wypowiedzenia umowy. Czyli pracę skończę 14 lutego (ponoć okres liczy się od nowego miesiąca). Mój pracodawca twierdzi jednak, że okres wypowiedzenia w moim przypadku to miesiąc i skończę pracę 28 lutego. Policzył, że od dzisiaj 14 dni wypada 4 lutego i to jest już ponad pół roku, dlatego pracuję do końca miesiąca. Dziewczyny w hrze liczyły ten okres na "kalkulatorze okresu wypowiedzenia UOP" w google, także nie ufam im. Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

#prawopracy #januszebiznesu #praca #umowaoprace
  • 13
@Djoki: Art. 36 §1kp wskazuje konkretny czas trwania okresu wypowiedzenia: 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy. 3 miesiące, jeżeli zatrudnienie trwało co najmniej 3 lata.
@Djoki: okres wypowiedzenia wlicza się w staż pracy, więc jak przekraczasz pułap to się on zwiększa. To samo z 3 miesięcznym wypo po 3 latach, nie możesz złożyć wypo na miesiąc przed, musisz to zrobić 2 miesiące przed 3 latami u danego pracodawcy.
@Djoki: Pracujesz poniżej 6 miesiecy wiec okres wypowiedzenia to 2 tygodnie.
Ale 2 tygodnie liczone są od początku nowego tygodnia a kończą się w sobotę.
Czyli tak 4 lutego masz ostatni dzień w pracy, a 5 lutego jesteś już bezrobotny.
@Djoki: wydaje mi się, że tak.. skoro są kalkulatory to też sobie sprawdź co wychodzi. Ja wiem ze swojego doświadczenia, że koleżanka miała problem przy 3 latach, bo sobie źle policzyła :) Przy czym zawsze możesz za porozumieniem stron mieć skrócony okres wypowiedzenia, albo idź na L4 na te 2 tygodnie.. Tylko w tym czasie nie możesz podjąć pracy gdzieś indziej.
@Djoki: niestety Panie z HR mają rację... Żebyś miał 14 dni wypowiedzenia to cały stosunek pracy musi się skończyć przed okresem 6 miesięcy.
Znajomy tak się nadział i zamiast 1 miesiąca wypowiedzenia miał 3 więc się ciesz że to tylko 2 tygodnie