Wpis z mikrobloga

Tylko nieco ponad 50% osób skorzystało z wakacji kredytowych na koniec grudnia 2022. I wygląda na to, że więcej nie będzie.

Nie rozumiem, naprawdę nie rozumiem decyzji osób, które tego nie zrobiły. Podejrzewam, że jest z tym tak jak z podejściem do PPK - olaboba, to jakiś gówniany pisowski program, nie chcę go. Ludzie są już tak uprzedzeni, że to uprzedzenie zakrywa im realne korzyści jakie mogą osiągnąć.

Z drugiej strony - eksperci tagowi wieszczyli, że wakajki będą w #!$%@? inflacjogennym czynnikiem. No cóż, chyba znowu im nie wyszlo. XD

https://businessinsider.com.pl/finanse/tyle-osob-skorzystalo-z-wakacji-kredytowych-liczba-beneficjentow-stanela-w-miejscu/4s4g5vt
#nieruchomosci #kredythipoteczny #wakacjekredytowe #inflacja
  • 46
Jednym z powodów jest wg mnie przekonanie, że wakacje kredytowe są dla tych, którzy nie radzą sobie ze spłatą. Poza tym na samym początku zasady składania i akceptowania wniosków nie były jasne, na dodatek banki starały się utrudnić procedurę złożenia wniosku.


@mxmilian: ale przecież dość szybko zaczęto wszędzie niemal trąbić, że wakacje opłacają się każdemu. Nie wiem jak z takim przekazem w telewizji bo nie oglądam, ale w internecie raczej ciężko
A nie były proinflacyjne? Inflacja spada?


Nie były. Zbyt mały udział ludzi w tym programie + spora część jeśli nie większość po prostu nadpłacała kredyt.

Poza tym skorzystało 50% bo program miał warunki. między innymi bodajże nie mogli z niego skorzystać ludzie którzy wzięli kredyt na kolejne mieszkanie... Strzelam, że z uprawnionych to pewnie z 95% wzięło.


@Phoryn: to jest już procent uprawnionych.
można zakładać że 50% ich nie chcialo, a można również założyć że poprostu się nie łapali, bo nie kupili na własne potrzeby mieszkaniowe.


To jest procent uprawnionych.

Zaś co do pro-inflacyjności to cóż, można zamknąć oczy albo włączyć TVPis to faktycznie inflacji nie będzie widać xD


Od kilku miesięcy dopraszam się tu co jakiś czas o twarde dane potwierdzające inflacjogenność wakacji kredytowych i nie mogę się doprosić.

@mookie:
No tak nie ma inflacji - została przez Ciebie odwołana…a nie czekaj jedyne 20% ( ͡° ͜ʖ ͡°)


W jakim celu starasz się przypisywać mi słowa, których nie powiedziałem? To jakaś nieudolna forma manipulacji?

Poza tym zmiany inflacji będzie widać co najmniej po roku - jak na zadrukowali w 2020 to wystrzał inflacji miałeś dopiero z końcem 2021


@BurzaGrzybStrusJaja: i w jaki sposób nadpłacanie kredytów się do
Z drugiej strony - eksperci tagowi wieszczyli, że wakajki będą w #!$%@? inflacjogennym czynnikiem. No cóż, chyba znowu im nie wyszlo. XD

@Krupier: piszesz ze program nie ma wpływu na inflacje. Jeśli kasa nie jest zbierana z rynku tylko zostaje w kieszeni kredyciarza, to jak to ma wpływać jak nie proinflacyjnie?

@BornToDie69 nie chce mi się tłumaczyć Ci podstaw ekonomii ale to zrobię. Dostałeś kredyt 0% na rok przy inflacji 20%!
piszesz ze program nie ma wpływu na inflacje. Jeśli kasa nie jest zbierana z rynku tylko zostaje w kieszeni kredyciarza, to jak to ma wpływać jak nie proinflacyjnie?


@BurzaGrzybStrusJaja: no nie wiem - odpowiedz mi. W jaki sposób nadpłacenie kredytu tymi pieniędzy powoduje wzrost inflacji? W jaki sposób zachomikowanie tych pieniędzy powoduje wzrost inflacji?

nie chce mi się tłumaczyć Ci podstaw ekonomii ale to zrobię. Dostałeś kredyt 0% na rok przy
Jak niby wiedzą, że to już procent uprawnionych? Czy to nie było robione na zasadzie własnego oświadczenia pod odpowiedzialnością karną? Skąd w takim razie mieliby policzyć bazę wszystkich uprawionych?


@Anien: to już pytanie do autorów artykułu, nie podali źródła. Ale parę miesięcy temu bodajże na subiektywnie o finansach też czytałem, że skorzystało jakoś 50-60% uprawnionych.
tylko, ze jeśli ktoś wziął kredyt 20 lat temu to mógł tez wziasc wakacje? Jestem ciekawy, ile osób kupujących po 2020 wzięło wakacje.


@notBart: jeśli spełniał warunki to tak. Kredyty brane do końca lipca 2022 bodajże się liczyły.
czytałem, że skorzystało jakoś 50-60% uprawnionych.


@Krupier: to przeczytaj artykuł wyklejony jeszcze raz:

Z prezentacji KPRM wynika, że 1,05 mln hipotek opiewających na 262,5 mld zł odpowiada za 54 proc. liczby wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych w Polsce i 68 proc. ich łącznej wartości.


To nie jest 54% uprawnionych, to jest 54% wszystkich kredytów hipotecznych w PLN. Reszta pewnie jest jest uprawniona, plus znajdą się ludzie sceptyczni. Już bank komuś odmówił jakiegoś