Wpis z mikrobloga

Tylko nieco ponad 50% osób skorzystało z wakacji kredytowych na koniec grudnia 2022. I wygląda na to, że więcej nie będzie.

Nie rozumiem, naprawdę nie rozumiem decyzji osób, które tego nie zrobiły. Podejrzewam, że jest z tym tak jak z podejściem do PPK - olaboba, to jakiś gówniany pisowski program, nie chcę go. Ludzie są już tak uprzedzeni, że to uprzedzenie zakrywa im realne korzyści jakie mogą osiągnąć.

Z drugiej strony - eksperci tagowi wieszczyli, że wakajki będą w c--j inflacjogennym czynnikiem. No cóż, chyba znowu im nie wyszlo. XD

https://businessinsider.com.pl/finanse/tyle-osob-skorzystalo-z-wakacji-kredytowych-liczba-beneficjentow-stanela-w-miejscu/4s4g5vt
#nieruchomosci #kredythipoteczny #wakacjekredytowe #inflacja
  • 46
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Krupier: Jednym z powodów jest wg mnie przekonanie, że wakacje kredytowe są dla tych, którzy nie radzą sobie ze spłatą. Poza tym na samym początku zasady składania i akceptowania wniosków nie były jasne, na dodatek banki starały się utrudnić procedurę złożenia wniosku.
  • Odpowiedz
@Krupier: A nie były proinflacyjne? Inflacja spada?

Poza tym skorzystało 50% bo program miał warunki. między innymi bodajże nie mogli z niego skorzystać ludzie którzy wzięli kredyt na kolejne mieszkanie... Strzelam, że z uprawnionych to pewnie z 95% wzięło.
  • Odpowiedz
  • 2
Jednym z powodów jest wg mnie przekonanie, że wakacje kredytowe są dla tych, którzy nie radzą sobie ze spłatą. Poza tym na samym początku zasady składania i akceptowania wniosków nie były jasne, na dodatek banki starały się utrudnić procedurę złożenia wniosku.


@mxmilian: ale przecież dość szybko zaczęto wszędzie niemal trąbić, że wakacje opłacają się każdemu. Nie wiem jak z takim przekazem w telewizji bo nie oglądam, ale w internecie raczej
  • Odpowiedz
  • 3
A nie były proinflacyjne? Inflacja spada?


Nie były. Zbyt mały udział ludzi w tym programie + spora część jeśli nie większość po prostu nadpłacała kredyt.

Poza tym skorzystało 50% bo program miał warunki. między innymi bodajże nie mogli z niego skorzystać ludzie którzy wzięli kredyt na kolejne mieszkanie... Strzelam, że z uprawnionych to pewnie z 95% wzięło.


@Phoryn: to jest już procent uprawnionych.
  • Odpowiedz
  • 6
@Krupier
można zakładać że 50% ich nie chcialo, a można również założyć że poprostu się nie łapali, bo nie kupili na własne potrzeby mieszkaniowe.

Zaś co do pro-inflacyjności to cóż, można zamknąć oczy albo włączyć TVPis to faktycznie inflacji nie będzie widać xD
  • Odpowiedz
@Krupier: No tak nie ma inflacji - została przez Ciebie odwołana…a nie czekaj jedyne 20% ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Poza tym zmiany inflacji będzie widać co najmniej po roku - jak na zadrukowali w 2020 to wystrzał inflacji miałeś dopiero z końcem 2021
  • Odpowiedz
  • 3
można zakładać że 50% ich nie chcialo, a można również założyć że poprostu się nie łapali, bo nie kupili na własne potrzeby mieszkaniowe.


To jest procent uprawnionych.

Zaś co do pro-inflacyjności to cóż, można zamknąć oczy albo włączyć TVPis to faktycznie inflacji nie będzie widać xD


Od
  • Odpowiedz
  • 1
No tak nie ma inflacji - została przez Ciebie odwołana…a nie czekaj jedyne 20% ( ͡° ͜ʖ ͡°)


W jakim celu starasz się przypisywać mi słowa, których nie powiedziałem? To jakaś nieudolna forma manipulacji?

Poza tym zmiany inflacji będzie widać co najmniej po roku - jak na zadrukowali w 2020 to wystrzał inflacji miałeś dopiero
  • Odpowiedz
@Krupier: Jak niby wiedzą, że to już procent uprawnionych? Czy to nie było robione na zasadzie własnego oświadczenia pod odpowiedzialnością karną? Skąd w takim razie mieliby policzyć bazę wszystkich uprawionych?
  • Odpowiedz
Z drugiej strony - eksperci tagowi wieszczyli, że wakajki będą w c--j inflacjogennym czynnikiem. No cóż, chyba znowu im nie wyszlo. XD

@Krupier: piszesz ze program nie ma wpływu na inflacje. Jeśli kasa nie jest zbierana z rynku tylko zostaje w kieszeni kredyciarza, to jak to ma wpływać jak nie proinflacyjnie?

@BornToDie69 nie chce mi się tłumaczyć Ci podstaw ekonomii ale to zrobię. Dostałeś kredyt 0% na rok przy
  • Odpowiedz
  • 1
piszesz ze program nie ma wpływu na inflacje. Jeśli kasa nie jest zbierana z rynku tylko zostaje w kieszeni kredyciarza, to jak to ma wpływać jak nie proinflacyjnie?


@BurzaGrzybStrusJaja: no nie wiem - odpowiedz mi. W jaki sposób nadpłacenie kredytu tymi pieniędzy powoduje wzrost inflacji? W jaki sposób zachomikowanie tych pieniędzy powoduje wzrost inflacji?

nie chce mi się tłumaczyć Ci podstaw ekonomii ale to zrobię. Dostałeś kredyt 0% na rok przy inflacji 20%! To nie wydłużenie spłaty, bo gdybys miał wydłużenie spłaty to byś normalnie płacił kredyt co miesiąc tylko zamiast okresu kredytowania 25lat miałbyś 26lat. Kumasz? Przez ponad rok mogłeś spłacać sam kapitał mimo że inflacja zdewaluowała Twoj
  • Odpowiedz
  • 0
Jak niby wiedzą, że to już procent uprawnionych? Czy to nie było robione na zasadzie własnego oświadczenia pod odpowiedzialnością karną? Skąd w takim razie mieliby policzyć bazę wszystkich uprawionych?


@Anien: to już pytanie do autorów artykułu, nie podali źródła. Ale parę miesięcy temu bodajże na subiektywnie o finansach też czytałem, że skorzystało jakoś 50-60% uprawnionych.
  • Odpowiedz
@Krupier: tylko, ze jeśli ktoś wziął kredyt 20 lat temu to mógł tez wziasc wakacje? Jestem ciekawy, ile osób kupujących po 2020 wzięło wakacje.
  • Odpowiedz
  • 1
tylko, ze jeśli ktoś wziął kredyt 20 lat temu to mógł tez wziasc wakacje? Jestem ciekawy, ile osób kupujących po 2020 wzięło wakacje.


@notBart: jeśli spełniał warunki to tak. Kredyty brane do końca lipca 2022 bodajże się liczyły.
  • Odpowiedz
czytałem, że skorzystało jakoś 50-60% uprawnionych.


@Krupier: to przeczytaj artykuł wyklejony jeszcze raz:

Z prezentacji KPRM wynika, że 1,05 mln hipotek opiewających na 262,5 mld zł odpowiada za 54 proc. liczby wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych w Polsce i 68 proc. ich łącznej wartości.


To nie jest 54% uprawnionych, to jest 54% wszystkich kredytów hipotecznych w PLN. Reszta pewnie jest jest uprawniona, plus znajdą się ludzie sceptyczni. Już bank komuś odmówił
  • Odpowiedz