Wpis z mikrobloga

  • 135
https://forsal.pl/nieruchomosci/mieszkania/artykuly/8636129,mieszkania-w-polsce-bledne-kola-polskiego-mieszkalnictwa.html

Przede wszystkim jednak, jak pokazują prowadzone ostatnio badania, wsparcie kredytobiorców skutkuje w długim okresie wyłącznie średnim wzrostem cen mieszkań. Dlatego na takich programach zyskują banki, deweloperzy i niezadłużeni właściciele nieruchomości, tracą osoby bez zdolności kredytowej, a kredytobiorcy korzystający ze wsparcia mają takie same możliwości zakupu mieszkań, jakby tych programów nie było.

Wyrwanie Polski i innych krajów regionu z błędnego koła problemów mieszkaniowych wymaga zatem w pierwszej kolejności radykalnej zmiany myślenia o polityce państwa – odejścia od wsparcia kredytobiorców na rzecz wsparcia budowy dostępnych cenowo mieszkań o odpowiednim z perspektywy demograficznej metrażu, lokalizacji i standardzie wykończenia.


Ament.

#nieruchomosci #finanse #mieszkanie
  • 22
@CzarnyOwiec tylko prędzej czy później doprowadzi to do katastrofy sytuacji mieszkaniowej. Nikt nie wyciąga wniosków z Hiszpanii, która robiła to samo co Polski rząd tylko w jeszcze większej skali.

Wisienką na torcie Hiszpańskiego #!$%@? który robił tak jak PiS (m. in. wakacje kredytowe, wspieranie kredytobiorców, dotacje kredytobiorców) są obecni occupas, bo mieszkań pomimo że jest od groma to stały się niedostępne dla wielu. Skąd my to znamy.
@mookie: ciekawe jakby to w polsce wyglądało. Włam do drewnianej chatki po babci na zadupiu czy wbicie na ogrodzone osiedle po ogłuszeniu strażnika, i potem włam do mieszkania
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Reanef: a dalej w razie problemów wezwanie jakieś lewackiej grupy obrony "lokatora" albo telewizji i siedzieć radośnie na kupię a właściciela mieć w dupie ¯\_(ツ)_/¯
@mookie

Po co szukać tak daleko... Wegry kręcą ten sam model - mocne stymulowanie strony popytowej, bo napisax ustaw na 3 kartki i wyplacic hajs - easy. Jak zwiększyć podaż? Oj to już trzeba byłoby coś zrobić a efekt przyjdzie jak już będzie rządzić opozycja - bezsensu....
@mookie: Dobrze prawisz. Dopóki definicją "stać mnie" będzie "po fikołkach z wcześniejszym wypłacaniem premii i zaniżaniem kosztów życia bank daje mi zdolność kredytową do końca życia" to będzie tylko gorzej. Prędzej wprowadzą kredyty na 40-50 lat niż wprowadzą systemowe rozwiązania, które realnie ostudzą ten rynek. I w ten sposób wszystkie założenia ślepych spadkowców wywalają się na pysk ¯\_(ツ)_/¯
Wyrwanie Polski i innych krajów regionu z błędnego koła problemów mieszkaniowych wymaga zatem w pierwszej kolejności radykalnej zmiany myślenia o polityce państwa – odejścia od wsparcia kredytobiorców na rzecz wsparcia budowy dostępnych cenowo mieszkań o odpowiednim z perspektywy demograficznej metrażu, lokalizacji i standardzie wykończenia.


@mookie: Ale jak to, toż to jest jezu komuniz
@elf_pszeniczny: liczę, że choć garstka przeczyta i przestanie powtarzać głupotę:
"trzeba natychmiast obniżyć stopy, by biedni Polacy mogli brać znowu kredyty na mieszkania"

W końcu media w tym artykule zacytowały Huberta Czerniaka czyli kogoś związanego z działalnością naukową, który się powołuje na badania a nie Bartosz Turka czy innego śliskiego reprezentanta deweloperów.

@aegispolis

Ale jak to, toż to jest jezu komuniz


Myślę, że napisałeś to z ironią, ale mimo wszystko dam
@mookie: Zawsze się zastanawiałem, czemu rządzącym tak trudno zrozumieć, że rozwiązanie problemu leży w stymulacji podaży, a nie tylko popytu.
@drth: rządzący mają to po prostu w dupie, bo zabranie się do problemu od strony podaży wymaga jakichś umiejętności organizacyjnych, których obecni nie mają.
Sypanie kasą na lewo i prawo to jedyne co potrafią, a jak widzimy dziś, był to jeden wielki niewypał, o którym wiedział każdy kto choć troche interesuje się rynkiem nieruchomości i prześledził choćby historie patologii w Hiszpanii czy Irlandii, które u podstaw miały identyczną politykę mieszkaniową ich
@drth: Oni to rozumieją, tylko albo są zbyt tępi, żeby wymyśleć program, który realnie poprawi sytuację w długim terminie, albo po prostu nie leży to w ich interesie. Sami mają po kilka nieruchomości lub więcej i nie chcą, żeby ich wartość spadała, więc rozwiązaniem jest rozdawanie kasy, pompując popyt i ceny nieruchomości.
Po to istnieją państwa by rozwiązywały problemy społeczne.


@mookie: Niby tak, a jednak dominującą ideologią w Polsce i Europie dalej jest neoliberalizm, który zakłada coś dokładnie przeciwnego. To, co jest dla ciebie oczywiste, dla wielu w oczywisty sposób jest złe.

Kapitalizm napędza postęp i zapewnia ludziom pracę


Kolonizatorzy również zapewniali murzynom pracę na plantacjach ( ͡° ͜ʖ ͡°)