Wpis z mikrobloga

Jak okres zarobków jest przeważnie brany pod uwagę przy kredycie? Będę chciał brać kredy w drugiej połowie roku i zastanawiam się czy biorą jako podstawę do obliczeń zdolności pensję z ostatniego roku? ostatnich 6 miesięcy? 3 miesięcy?

Zastanawiałem się nad zmianą pracy, żeby trochę więcej hajsu wyciągnąć (mimo że lubię obecną robotę) ale mam 3 miesięczny okres wypowiedzenia i nie wiem czy to wtedy w ogóle będzie robić jakąś różnicę, skoro np. liczy się średnia z pensji z ostatniego roku.

Drugie pytanie to czy np. zaczynając pracę w maju i kończąc 3 miesięczną umowę próbną na końcu lipca i podpisując na czas nieokreślony od sierpnia, mogę od razu w sierpniu starać się o kredyt? Czy raczej trzeba mieć dłuższy staż w jednej firmie?

#banki #bankowosc #kredythipoteczny #nieruchomosci
  • 6
@hoppbakke umowa próbna nie przejdzie jako podstawa wyznaczenia zdolności. Okres brany pod uwagę to zazwyczaj 3/6/12 miesięcy, ostatnio zniknęło parę banków które liczą najmniej czyli 3 miesiące. Zmiana zatrudnienia nie musi stanowić przeszkody do wzięcia kredytu, ale musi dotyczyć tego samego stanowiska/branży i być minimum na rok jeśli chodzi o UoP na czas określony.
@hoppbakke: przede wszystkim z ostatnich trzech miesięcy. Jak coś im nie pasuje to proszą o dłuższy czas.
Pamiętaj, że przy zmianie pracy liczy się od kiedy pracujesz i jak długo masz umowę. Te pół roku wstecz to minimum. I do przodu też minimum pół roku, a niektóre banki rok
@hoppbakke: mi się kiedyś trafił że akurat zmieniałem pracę czy tam przenosiłem się na b2b i miał jeden dzień przerwy i o to się czepiali, musiałem przeczekać kilka miesięcy. Sprawdzali pół roku
Będę chciał brać kredy w drugiej połowie roku i zastanawiam się czy biorą jako podstawę do obliczeń zdolności pensję z ostatniego roku? ostatnich 6 miesięcy? 3 miesięcy?


@hoppbakke: W zależności od banku analizowany jest różny okres, od 3 do 12 miesięcy. Jeśli zmienisz pracodawcę i u nowego będziesz pracował tylko 3 miesiące, to duża część banków wymagających dłuższego okresu również zaakceptuje taki dochód. Konieczne będzie udokumentowanie zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy na