Wpis z mikrobloga

Cześć Mireczki,

Przed świętami pojawiła się informacja, że w Interactive Brokers pojawiła się możliwość inwestowania w amerykańskie Etf przez recurring Investment.
Przejrzałem posty na wykopie i było kilka komentarzy, że to pewnie tymczasowy bug.
Pytanie do osób, które mają konto w Ibkr i próbowały wykorzystać te opcje, czy taka możliwość została dodana na stałe?
Jestem zainteresowany miesięcznym DCAA w SCHD, jeżeli faktycznie taka opcja pojawiła się przez IBKR, jak wyglada to w praktyce? Kupujemy faktycznie fizyczny etf, czy jest to instrument oparty na SCHD? Kupno jest możliwe za dowolna kwote, czy tyko po ustawieniu kupna w opcji recurring Investment?
Jak w ogóle działa opcja recurring Investment, ustawiamy regularne zakupy za określona kwote w określonej częstotliwości, a co jeżeli nie zapewnimy środków na zakup w terminie, czy są z tego tytułu jakieś konsekwencje, czy po prostu akcje nie zostają kupione i system czeka na kolejna wpłatę?

Czytałem również komentarze jaki jest najkorzystniejszy sposób wpłaty to Interactive Brokers i tutaj znalazłem informacje, że konto w aion bank umożliwia bezpłatne przewalutowanie i bezpłatny przelew swift w USD, jedynym kosztem jest 20 zł miesięcznie za konto lub koszt alternatywny trzymania 5k pln na ich koncie oszczędnościowym.

Byłbym mega wdzięczny za inside info od osób które posiadają konto w IBKR, albo nawet zaczęły już inwestować w ten sposób. Wydaje się to bardzo ciekawa alternatywa do budowy portfela wobec europejskich ETFow, gdzie ciężko znaleźć ETFy dywidendowe choćby podobne jakościowo do amerykańskich odpowiedników.

#interactivebrokers #etf #schd #inwestycje #inwestowanie #fire #dywidenda
  • 4
@Kobemaster: Zakup ETFów nie-UCITS na terenie EU nie powinien być dostępny dla zwykłego inwestora (choć można oczywiście mieć inną interpretacje jak to się zdarza w kilku przypadkach).
Można więc zakładać, że IBKR się nie ogarnął wprowadzając taką funkcjonalność na terenie EU i ją dostosuje do wymogów prawnych, a wtedy zakup ETFów z US tym sposobem nie będzie nie będzie już możliwy.

Jak Twoje inwestowanie ma się opierać głównie o ETFy
Dzięki za odpowiedź.
Zdaje sobie sprawę, z podatku do zapłaty od spadku od aktywów powyżej 60k USD. Jest to spora wada, ale raczej nie do ominięcia w przypadku chęci inwestowania bezpośrednio w USA...

Długoterminowo ETFy w USA na pewno są lepszym wyborem pod względem kosztów, czy w ogóle jakości, wiarygodności wyników, historii w porównaniu do europejskich odpowiedników, chodzi mi to konkretnie o inwestowanie pod kątem osiągnięcia w przyszłości FIRE z samych dywidend
Zdaje sobie sprawę, z podatku do zapłaty od spadku od aktywów powyżej 60k USD. Jest to spora wada, ale raczej nie do ominięcia w przypadku chęci inwestowania bezpośrednio w USA...


@Kobemaster: Do ominięcia to jest, np. inwestując przez spółkę, w końcu spółka nie umiera ( ͡° ͜ʖ ͡°), albo przez joint account (przy tym rozwiązaniu będą oczywiście wątpliwości natury prawnej).

Przy europejskich ETFach odpada większość powyższych
@Asceus:
Opcje którą wymieniłeś stosuje na IKE przez Lyxor S&P 500, syntetyczny ETF notowany na GPW, mniejsze prowizje od zakupu w Bossie niż od zagranicznych ETFów. Inwestycja w szeroki rynek USA, koło 2% dywidendy, jest to niezła alternatywa, jako dywersyfikacja na IKE.

O amerykańskie ETFy pytałem bardziej pod kątem bieżącego konta maklerskiego gdzie potencjalnie kiedyś można będzie mieć dostęp do dywidend celem bieżącej konsumpcji. Chciałbym maksymalnie uprościć strategie do jednego ETF