Wpis z mikrobloga

Czy Epikur się mylił? A jeśli tak, to dlaczego?


@Nieszkodnik: Epikur nie znał koncepcji życia wiecznego, która odpowiadałaby na te pytania. Cierpienie czy śmierć jest pomijalną sprawą, jeśli w perspektywie jest życie wieczne, a istnienie Boga (chrześcijańskiego) jest jednoznaczne z taką koncepcją. Pojawiałoby się tylko pytanie po co robić w takim razie taki tutorial na poziomie hard, ale to już zupełnie inne pytanie.
  • Odpowiedz
grzechów i bestialstwa ludów które paliły niemowlęta na stosach lub wykorzystywały seksualnie. To nie Bóg to czyni tylko ludzie ludziom.


@qluch: Załóżmy, że mam pistolet i doskonałe umiejętności strzeleckie. Ktoś 10 metrów odetnie zaczyna gwałcić dziecko. Co będzie o mnie świadczyć, jeśli będę temu się biernie przyglądał?
  • Odpowiedz
@Nieszkodnik:
- Panie Boże...
- Słucham Aniele Archaniele
- Ludzie mówią że jesteś okrutny. Bo każesz dzieciom cierpieć. Mają raka i inne choroby a są niewinne.
- Hmm. No dobrze. Od tej pory dzieci nie będą poważnie chorować.

- Panie Boże. Dzieci już nie chorują ale czasem się oparzą albo wbiją sobie nóż. Ludzie mówią że to okrutne że pozwalasz na te cierpienia.
- No dobrze. Od tej pory woda po
  • Odpowiedz
no to są one błędne ¯_(ツ)_/¯


@qluch odpowiedz sobie, tak z czystym sumieniem, czy ziemscy namiestnicy twojego boga nie wykorzystują dogmatów wiary do manipulowania swoimi owieczkami w celu osiągnięcia korzyści materialnych.

błąd logiczny. Bóg stworzył istoty które rozumieją co to cierpienie i pomimo to, sobie je zadają. Jest to zasadnicza różnica. Ty przypisujesz Bogu stworzenie cierpienia poprzez stworzenie stworzenia, co jest nieprawdą.


@qluch stworzył istoty zdolne do mordu i gwałtu a potem
  • Odpowiedz
@qluch: zanim bóg stworzył świat i ludzi wiedział jak się ich historia potoczy (bo wie wszystko), więc wszystko było już zdeterminowane, gdzie tu wolna wola?

zatem miłosierny bóg świadomie skazał wielu ludzi na wieczne cierpienie
  • Odpowiedz
@djtartini1: pedofilia jest złem dla wszystkich. Ale czy dla samego pefofila? Jeśli nie odczuwa on wyrzutów sumienia i sam nie uważa że robi coś złego to czy jest to wtedy w 100 % obiektywne zło?
Nie trzeba dekalogu żeby uważać zabicie drugiego człowieka za coś złego. Ludzie mordowali się na długo przed Mojżeszem i mordują się do dziś. Powszechna znajomość twórczości Izraelitów wiele w tej kwestii nie zmienia. A ja nie
  • Odpowiedz
@Borki: Doszliśmy już do tego punktu co w dosłownie każdej dyskusji o chrześcijańskim bogu, gdzie dalej już nie ma sensu. Teiści stwierdzą, że wszechmogący bóg może zarówno wiedzieć co się stanie zawsze jak również dawać ludziom wolny wybór.

Tego nie da się przeskoczyć.
To jak popchnąć ustawiony klocek domino tak, że spadnie na inny i tak dalej i tak dalej, a na końcu twierdzić, że ostatni klocek miał wybór upaść inaczej,
  • Odpowiedz
A ja nie uważam że pozbawienie życia w każdej sytuacji jest złe, nie złapiesz mnie na to.


@Lesny_Ghul: Zresztą dekalog dosłownie to samo opisał. Oczywiście, że ludzie mordowali się wcześniej i później, ale musieli spisać jakieś prawo, żeby obowiązywało i miało moc kulturową dużo później, bo siłą rzeczy będziesz się do tego odwoływał, nie jesteś w oderwaniu od cywilizacji zachodniej. Ponieważ w innych to nie było tak oczywiste.
  • Odpowiedz
@Borki: Przez ostatnie stulecia tęgie głowy takowych religii budowały systemy anty-rozpadowe, więc losowy użytkownik forum nic tutaj nie wskóra. Istnieje setki "gotowców" do których wierzący mogą się wycofać, a to "nieznane są wyroki pana", "człowiek nie jest w stanie pojąć logiki boga", "bóg cię stworzył byś nie wierzył, przez co jesteś próbą dla wierzących" i wiele, wiele innych.

Inną sprawą jest to, że nawet bez kontekstu wiary i religii nadal są
  • Odpowiedz
to bez znajomości pojęcia Boga człowiek nie miał wolnej woli? Dziwne...


@Nieszkodnik: O czym ty mówisz? Przecież to co napisałem, odnosi się do cytatów, które wkleiłeś w grafice, a nie do dyskusji, czy bez Boga nie ma już niczego. Odpowiedź na te pytania jest właśnie taka, na te zarzuty, że każda ingerencja Boga, odebrała by człowiekowi wolną wolę. Gdyby Bóg jednym gestem zniósł zło, to nie dość, że utracono by pojęcie
  • Odpowiedz
@djtartini1: to że żyje w kulturze zachodu nie oznacza że będę bezwiednie podążał za dekalogiem. I nie wmówisz mi że przed Mojżeszem nie było praw zakazujących zabijania, kradzieży itp. Człowieku, cywilizacja od samych swoich początków zajmowała się kodyfikacją prawa i regulacją stosunków międzyludzkich. Tylko chrześcijanie i inne tzw ludy księgi mają z tym jakiś problem, przypisując sobie pierwszeństwo w wielu przypadkach.

@Borki dzięki, traktuję tę dyskusję jako ćwiczenie, inaczej nie ma
  • Odpowiedz
Człowieku, cywilizacja od samych swoich początków zajmowała się kodyfikacją prawa i regulacją stosunków międzyludzkic


@Lesny_Ghul: a to prawda w sensie wiedzieli, że jak kogoś się zabije to niedobrze, bo przestaje działać, natomiast spisanie tego miało ważne znaczenie kulturowo z perspektywy cywilizacji zachodniej
  • Odpowiedz
@djtartini1: brak mi już na was siły. O kodeksie Hammurabiego słyszał? O miastach i osiągnięciach sumerów słyszał? To wszystko o czym mówisz było już dawno temu spisane, ten wasz dekalog nie był wcale żadnym odkryciem. A cywilizacja zachodnia miała swoje prawa, dekalog nie wniósł tak na prawdę nic odkrywczego.
  • Odpowiedz
brak mi już na was siły. O kodeksie Hammurabiego słyszał?


@Lesny_Ghul: ale dlaczego się stresujesz, jak to dyskusja ot akademicka. Kodeks Hammurebiego to był kodeks prawny, nie moralny zresztą też nie wiadomo czy pierwszy. Zresztą w Biblii masz to samo całą Księga Rodzaju to Sumerowie i masz to nawet w Torze i komentarzach w Biblii
  • Odpowiedz
@djtartini1: a z czego wynika prawo jak nie z moralności ludzi którzy je tworzą? A prawo od czasów starożytnych najczęściej odnosi się do bogów i ich woli, co może wskazywać na udział zasad moralnych w tworzeniu prawa. Nigdzie nie pisałem też że kodeks Hammurabiego jest pierwszy, bo pewnie nie jest, po prostu jako jedyny przetrwał w całości do naszych czasów.
  • Odpowiedz
wierzy w to, że będzie lepszym Bogiem dla siebie niż Wszechmocny.


@qluch: Więc może Szatan wie o czymś o czym ty nie wiesz? Nie pomyślałeś o tym nigdy? Może wcale ten twój Bóg nie jest taki idealny jaki się wydaje ze strzępków informacji jakie o nim posiadasz.
  • Odpowiedz
Czy Prawo Boże dotyczy każdego? (całego stworzenia) Tak.

Od tamtej pory nie ma "tych, którzy nie wiedzą, że czynią źle". Oczywiście, jeśli ktoś do tej pory NIE USŁYSZAŁ o Bogu, nie wiedział, że ktoś taki jest, bo z jakiegoś powodu nie dotarło do niego to info (np. jest człowiekiem pierwotnym żyjącym bez kontaktu z cywilizacją) to jest do pewnego stopnia usprawiedliwiony.


@dominowiak: Skąd się biorą przekonania religijne? Dlaczego 99% mieszkańców Afganistanu
  • Odpowiedz
@mezosomy: świadectwa i objawienie
wiara nie ma charakteru naukowego, więc nie jest czymś co można udowodnić. Jednak jest czymś, do czego można przekonać. Jest to tez swojego rodzaju inwestycja.
Pomyśl, jak bardzo przekonująca historia Jezusa musiała być dla pierwszych chrześcijan opisanych i nieopisanych w NT (Dzieje Apostolskie, Listy), że po pierwsze sami świadczyli o swoim kontakcie duchowym z Bogiem, a po drugie tak mocno uwierzyli, że na szali kładli swoje życie,
  • Odpowiedz