Wpis z mikrobloga

Chciałbym potwierdzić moje prognozy na temat spadku cen mieszkań, miałem rację.

Będą spadać dużo mniej niż się spodziewałem.

A tak zupełnie serio to im dalej w las tym gorzej to wygląda. Tagowicze podniecają się spadkiem akcji kredytowej, wpisami biednych kredyciarzy co przewalili wakacje na sushi a nie nadpłatę, tym jak ograniczana jest podaż, tym jakie spadki sprzedaży notują deweloperzy. Tylko co raport NBPu to tych spadków jak nie było tak nie ma, haha123 wysnuł już nawet teorię, że spadki będą... jak wróci kredyt i wraz z nim normalni kupujący. Na wykresie już wyglądało że zmieni się kierunek, a tu nic, nawet nie zdążyło skorekcić i już wracamy w górę. Ja u nie widzę podstawy żebyśmy wrócili z cenami nominalnymi do cen covidowych, a już nawet ceny 2021 wyglądają na coraz bardziej odległe. Wszystko co jest wystawione choć trochę w promocyjnej cenie jest natychmiast zasypywane popytem inwestycyjnym, widać że nadal bardzo dużo gotówy krąży po rynku.

Pewnie pomielimy się chwilę na poziomie +/- 10% od tego co jest teraz i przy najbliższej okazji takiej jak kredyt na 2% albo jakakolwiek obniżka stupek będziecie mieli dzidę w górę jak od połowy 2020 jak Glapa zrobił największy blamaż swojej kariery. Nie zapraszam do dyskusji, zapraszam do robienia screenów, chciałbym się mylić

#nieruchomosci #ekonomia #gospodarka #wkpinvestments
affairz - Chciałbym potwierdzić moje prognozy na temat spadku cen mieszkań, miałem ra...

źródło: comment_1673138632hV5QLnuHptQNFDORIAhg0p.jpg

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
@Zhou: za spadkami cen? zatrzymanie akcji kredytowej przede wszystkim. od wiosny 2015 mamy niskie stopy (z 2,7% na 1,7%) i od wiosny 2020 #!$%@? niskie stopy (z 1,7% na 0,1%) - oba te momenty na załączonym wykresie to run na kredyty mocno pompujący ceny nieruchów. w 2020 dzida w górę byłaby szybciej i mocniej gdyby nie niepewność okołocovidowa. luzowanie ilościowe 2020 też na pewno dużo pomogło. przypominam, że ten hajs w
  • Odpowiedz
@affairz: to chyba masz szklaną kulę, skoro jesteś pewny ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Za dwa lata skończą się stałe stopy wzięte w tamtym okresie i rozumiem, że już znasz poziom inflacji i stóp procentowych na 2025?
  • Odpowiedz
@francoisinho: nie jestem niczego pewny, piszę tylko jak to widzę. stopy będą wyższe ale przez 5 lat przy takiej inflacji i waloryzacji wynagrodzeń jakie są obecnie te kredyty będą spłacone znacznie bardziej niż 5/30
  • Odpowiedz
@affairz: tak szczerze to ja nie wiem skąd macie info o kredycie na stałej stopie 5 lat na 0.1%. Bank zawsze wyliczał ryzyko podniesienia stop i takie „bezpieczeństwo” kosztuje kredytobiorcę.

Art. Z grudnia 2021 mówiący o średniej stopie na 5 lat jeszcze przed podniesieniem stop procentowych:

Jeszcze 2 miesiące temu w większości banków oprocentowanie kredytów hipotecznych z okresowo stałą stopą mieściło się w przedziale 3-4 proc.

https://www.bankier.pl/amp/wiadomosc/Kredyty-hipoteczne-ze-stalym-oprocentowaniem-grudzien-2021-8249649

Mogę Cię zapewnić, że
  • Odpowiedz
@BurzaGrzybStrusJaja: ja nigdzie nie napisałem, że ludzie brali stałą, tym bardziej że większość. stała to jakiś nieduży odsetek całej puli kredytów, chociaż na pewno ten odsetek się powiększył jak glapa zaczął podnosić stopy.

uważam tylko, że jak ktoś jest ekonomicznym ogarem (albo po prostu lubi bezpieczne, nieco droższe kredyty) i wziął kredo po kullen po cenach nieruchomości z 2020 to jest wygrywem i to jest scenariusz taki, że lepszego już nie
  • Odpowiedz
@affairz: tez mi sie kreci w glowie jak wchodze na tag. To co tu sie wypisuje dzien w dzien to jakas desperacja i zaklinanie rzeczywistosci od lat. Trzymajmy kciuki za spadki, no ale niestety, ci co jeszcze nie kupili sa tak bardzo w dupie ze zagladaja juz do jelita cienkiego
  • Odpowiedz
@affairz: Przy obecnej sytuacji dużo zależy tez od tych nowych programów typu - opodatkowanie pustostanu, zmian w wynajmie okazjonalnym, obniżenie podatków w wynajmie długoterminowym, opodatkowanie skupu hurtowego.
Do tego zakończenie wojny i zwolnienie wynajmowanych lokali przez Ukraincow, a co za tym idzie obniżenie rentowności wynajmu.

To są możliwe scenariusze, które mogą podpalić sucha stertę desek pod rynkiem nieruchomości, która się zbiera przez brak popytu na rynku, z powodu odcięcia kredytowania.
  • Odpowiedz
Tymczasem ja który przetańczy wakacje kredytowe na jakieś lepsze agd xd. Mam miniratke 1200zl na stałym 6% do 2027r. Nie zależy mi żeby 10k nadpłacić. Lepiej za to coś kupić albo zrobić i tak wiele osób do tego podchodzi. Bardziej byłbym zdesperowany nie mając kupionego jeszcze mieszkania i żyć nadzieja na jakieś spadki.
  • Odpowiedz
@Sibu:

Rozwine mysl. Jak jest 10 mieszkan po 800k to wisza one 3 miechy. Kiedy pojawia sie takie samo za 750k to schodzi w 1 dzien. A pozostale mieszkania wisza dalej. I ceny dalej sa wysokie. To tak obrazujac na przykladach.
  • Odpowiedz
@affairz: póki co i tak jest czekanko do lipca na program 2% i branko pod koreczek, a potem niech się już dzieje co chce (nawet jakby spadło 20% to nijak to nie skompensuje 10 lat spokoju i PISu, który będzie mi dopłacał ~2.5k miesięcznie - to tak jakbym dostawał 5x500+ ;D).

NBP dalej będzie raportował wzrosty, bo po prostu taka jest teraz struktura popytu.
A nawet jak NBP nie będzie raportował
  • Odpowiedz
@haha123: Dokładnie, Pis będzie Ci dopłacał. Nie obywatele tylko Pis. I nie zapomnij że biorąc ten kredyt masz z automatu zakaz Narzekania na poziom usług publicznych
  • Odpowiedz