Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mirki od jakiegoś czasu zastanawiamy się nad budową własnego domu, obecnie mieszkamy u rodziców co z jednej strony jest fajne, bo koszty są dużo mniejsze, ale brakuje nam prywatności. Oboje mamy po 28 lat, łączny dochód netto 18tys zł, ja b2b dziewczyna uop. Potrzebowalibyśmy około 500tys zł na budowę domu, czy przy tych zarobkach jest to rozsądne? Teoretycznie możemy poczekać rok/dwa i odłożyć około 140tys rocznie, ale nie wiem jak wtedy zmienią się ceny. Według wyliczeń biorąco teraz kredyt na 500tys i nadpłacając go 5tys każdego miesiąca spłacimy go po 6 latach

#kredyt #kredythipoteczny #nieruchomosci

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #63b9850e3aff44a0fb1b0dd4
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Wesprzyj projekt
  • 26
@AnonimoweMirkoWyznania: Temat rzeka ;) Generalnie na swoim zawsze lepiej i jak masz możliwość to warto podjąć się takiego wysiłku. Pytanie czy musi być to dom czy może być mieszkanie? Może coś z rynku wtórnego? Na pewno przygotuj się na kilka bezsennych lat jednak na koniec jest duża dawka satysfakcji.
@szarin: ile oddasz zależy od wysokości oprocentowania, czy drugie tyle to nie wie nikt, natomiast nadal to najtańsza forma pozyskania kapitału.

wiesz jaki jest koszt kredytu przy spłacie w 6 lat?


@Faynem: @Matemit: zanim inflacja odpaliła na dobre, można było w uproszczeniu przyjmować, że cały koszt kredytu to 10% na 3lata, 20% na 6 lat... itd. Obecnie pewnie będzie TROCHĘ więcej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Matemit:

Tez tak myslalem i ceny mi odjechaly. Za 300k moglem kupic pol mieszkania 2 lata temu. Teraz za 500k moge kupic dalej tyle samo . Z dupy rada za przeproszeniem
@szarin: To pomysł ile ta bańka była warta 30 lat temu a ile dziś? Kredyt mądrze wzięty, na dobra przenoszące jako tako wartość w czasie maja 100% racji bytu. Szczególnie, że to ma być ich dom, a nie inwestycja.
Budowa plus wykończenie 150m2 w dobrej lokalizacji licz sobie z 900k PLN. Standard Ikea. Jak nie macie dzieci to kupujcie mieszkanie w bloku.
Przy takich zarobkach i możliwości mieszkania tam gdzie jesteście buduj etapami za gotówkę. Nie wiem skąd się wziął w ostatnich latach trend, że w ciągu roku trzeba się wprowadzić. Szybkie budowanie to po pierwsze większe koszty, a po drugie miejsce na wiele błędów
@Forak: zapomnij xD my wydaliśmy już ponad 550k i czuję, że wleci jeszcze z 200k na gotowo. Za sam dach zaplaciłbym teraz ponad 140k vs niecałe 90k, ktore zaplaciłem. Jak ktoś myśli, że przy obecnych cenach postawi za 500k dom, to jest niezłym marzycielem. Chyba, że taki 80m2 i to bez jakichś szaleństw.