Wpis z mikrobloga

@madafakeros: To musiało być z 5-10 lat temu albo jakieś kiepskie warunki np. brak połaci dachu od południa. Mi jak liczyłem 1,5 roku temu wychodziło 7-8 lat. Teraz wychodzi 4-5. Zobaczymy ile wyjdzie po dalszych podwyżkach cen prądu.

1kwp to koszt 4-5k zależnie od wielkości instalacje nie tego kiedy się ją robi/robiło. 1kwp w polskich warunkach jak nie jest zacieniony, jest w znacznej części na południe to zrobi ok. 1000 kWh
Nie miał za darmo. W pierwszym roku prąd go kosztował jakieś 25-30k zł. Czyli tyle ile koszt instalacji pv.


@tomy86: Nie, prąd miał za darmo, on płacił za fizyczną instalację, która jest jego własnością, a nie za prąd, a ta instalacja przy okazji się zwraca :) Miałoby to sens, te zdanie "W pierwszym roku prąd go kosztował jakieś 25-30k zł' jakby nadpłacił te pieniądze na koncie zakładu energetycznego.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@madafakeros: @tomy86: @bugg:
Wyprodukowano 4668kWh,
Oddano 3621kWh
Co daje samokonsumpcje na poziomie 22,5%

Średnio miesiecznie 350kWh, więc jak liczyłem w dniu instalacji to zwrot za 10 lat
JESLI nie było by inflacji i wrozstu kosztów energii.
Więc myślę że przy obecnym trendzie w gospodarce to 5-7 lat i jestem na zero)

Za instalacje dałem 23k (panele Hundai i Fornius, nie made in China by 15 lat to przetrwało)
pdpacek - @madafakeros: @tomy86: @bugg: 
Wyprodukowano 4668kWh,
Oddano 3621kWh
Co daj...

źródło: comment_1672566160YjA8im6W15KL1alqp2bU29.jpg

Pobierz
Nie zgodzę się z takim rozumowaniem. PV jest wyłącznie po to by robić prąd. Nie można powiedzieć ze kupił rzecz która „przy okazji” robi prąd


@tomy86: A piec gazowy jest wyłącznie żeby robić ciepło, jest Twój, kupujesz go na własność, płacisz podobnie jak PV ok. 20 tys. zł z montażem, a potem rachunki 5-8tys zł na sezon. W PV masz prąd za 200-300zł rocznie opłaty stałe, nie płacisz za prąd, na
@bugg: @madafakeros: U mnie 2019, koszt instalacji 8,5kWp to 21 tys. zł.
Do tej pory według falownika wyprodukowała 28107 kWh zakładając, że wszystko oddaję do elektrowni, pobierając 80%, daje to 22,5MWh*0,72 zł za 1 kWh= 16 200zł w 3 lata -600zł opłat stałych 15600zł

21000-15600= 5400 zł zostaje jeszcze po trzech latach.
Czyli w takie 4 lata wyjdę na 0, a potem tylko na plus.
DRESIARZZ - @bugg: @madafakeros: U mnie 2019, koszt instalacji 8,5kWp to 21 tys. zł.
...

źródło: comment_1672567376Wjk0NXwkv1ifgeyWfsFfCx.jpg

Pobierz
@pdpacek To nie wina tauronu tylko twoja i twoich sąsiadów.
Tauron po prostu ma wyjebke i żeby nikogo nie oburzyć to pozwalają się każdemu dołączyć, a tak nie powinno być.

U moich rodziców jest podobna sytuacja. Przychodzi wiosna i koniec z prądem. Od razu wywala. Przez wygodnictwo sąsiadów moja matka nie może po ludzku ugotować obiadu, bo indukcja tylko zaczyna pikać z racji zbyt wysokieog napięcia.
Wokół jest pełno nowych domów i