Wpis z mikrobloga

I policzyłem sobie że zwróci mi się to za 15 lat najszybciej.


@madafakeros: Jeśli masz pompę ciepła, auto elektryczne to zwróci się w kilka lat. U ciotki działa prawie 10 lat fotowoltaika i tak naprawdę niewielki spadek ma, awarii jako takich dużych nie miała, jeden panel musiała tylko wymieniać i teraz ostatnio dokupiła magazyn energii, ale już dawno się ta instalacja zwróciła.
  • Odpowiedz
@tomy86: ale to Twoje rozumowanie "prąd w pierwszym roku kosztował 25k" jest absurdalne bo to nie była kas za prąd w tym roku tylko za prąd przez lat 15-30. Jeśli chcesz konecznie przeliczyć wydatek inwestycyjny na koszt roczny to możesz policzyć amortyzację, możesz policzyć roczny koszt finansowania (czyli np. jaką ratę OP by zapłacił gdyby brał na kredyt), koszt alternatywny (np. ile OP by zarobił gdyby zamiast tego wrzucił kasę
  • Odpowiedz
@pdpacek: tak o tym pisałem. Sam prezes URE przyznaje że obecne ceny są dumpingowe i zeby nie było szoku większe podwyżki są od progu, ale w 2024 należy się szykować na spore dla wszystkich. Zresztą to będzie po wyborach więc będzie łatwiej.
  • Odpowiedz
@pdpacek: można by powiedzieć że idealnie dobrana fotowoltaika do potrzeb, żeby sprawdzić dokładnie ile wyprodukowałeś prądu, musiałbyś wejść na aplikację falownika. W aplikacji Taurona masz podaną ilość oddanego prądu, a nie wyprodukowanego.
  • Odpowiedz