Wpis z mikrobloga

Ten raport Rentier.io daje nadzieję i pokazuje też, że coś tam jednak te stopy dały - gdzieniegdzie widać korekty r/r, a w większości największych miast w Polsce ceny mniej więcej cofnęły się o rok (albo są 1-4% na plus r/r) - do 11.2021.

Także może coś rzeczywiście spadnie. Bo tak szczerze jakby nie było jakiejkolwiek korekty w obecnych warunkach to ja już nic nie rozumiem i można by to wytłumaczyć tylko i wyłącznie tym, że betonowe złoto w Polsce zostało pobłogosławione przez samego Jana Pawła 2.

#nieruchomosci #kredythipoteczny #mieszkanie
  • 11
@haha123: Ogólnie myślę, że będą spadać, ale nie tyle przez stopy co przez nadchodzący kryzys... Jak ludzie nie będą mieli pracy i kasy to nie będą myśleć o kupowaniu mieszkań.

Jak będą mieli kasę, to nawet przy wysokich stopach będą kupować mieszkania (przy takim popycie na nieruchomości jaki nadal u nas jest).
@haha123:

na spokojnie ;) zakladajac, ze cykl podwyzek sie zakonczyl (a raczej tylko stanal) to po tym fakcie, trzeba odczkeac jakies 3 kwartaly, zeby to zadzialalo, no to mamy te nasze 3 kwartaly za moment i patrzmy co sie bedzie dzialo...

Jak panstwo nie wyskoczy z jakims programem z kapelusza typu "kredyt za darmo dla wszystkich" to zjazd bedzie obowiazkowy - ale nie dlatego ze tego chce jakis mookie czy pastibox,
@instalacja: Wrocław, dla laika w pełni pasywne 7,5-8% od ręki osiągalne, dla bardziej doświadczonych dzisiaj spokojnie osiągalne jest 12%.
PS: pamiętaj o podatkach, lokata ma 19% a zoptymalizowany najem od przyszłego roku 8,5-12,5% (wcześniej 0% przy rentowności do 10%)
@pastibox: to że nie umiesz nie znaczy, że się nie da… Mam dla Ciebie ofertę dającą 2650 z zarządzaniem za 425k, czyli ładne 7,5% bez angażowania czasu.
A z kolei sam wziąłem do portfela nieruchomość dającą 10,5k za 1000k i jeszcze jest bufor, żeby wyciągnąć więcej.
@kejdablju: Zaraz zaraz, przecież 2650 (zakładam, że to zysk netto) przez 425000 (potrzebny kapitał, zakładając brak kredytu) daje 0,6% rocznie. Jakie 7,5%, skąd?
10,5 tys. przy 1 mln daje podobnie niski wynik, tj. 1,05%

Ponadto, kiedy niby był podatek 0% od wynajmu? W 1976?
@instalacja: x 12M, to były wartości miesięczne, pastibox jest znanym ekspertem od nieruchow + to prosta matematyka, wiec domyśliłem się ze chodzi mu o kwoty miesięczne i sam pozostałem w tej konwencji ;-)

Nie wiem jak było w 1976 ale w latach 2006-2021 (i 2022 dla lokali wprowadzonych do EŚT w 2021) mogłeś płacić efektywnie 0% dla lokali własnościowych (bez swpdl) kupionych na rynku wtórnym (min 5 lat zasiedlenia). Wynikało to