Wpis z mikrobloga

#siecikomputerowe #upc #wifi #router

Hej, chce poprawić moje Wifi w mieszkaniu, bo to co mam w tej chwili to woła o pomstę do nieba.

Mieszkam w centrum miasta, w powietrzu lata masa sieci Wifi (głównie z UPC, bo zmonopolizowali okolicę). Ja akurat posiadam coś co się nazywa Giga Connect Box (czyli Arris Touchstone TG3492LG). Mieszkanie niecałe 70 m2, Modem nie jest umieszczony w centralnym punkcie mieszkania, ale prawie.

Problemem jest to, że w skrajnych punktach mieszkania zasięg już jest mocno zakłócany - mimo tego, że wskaźnik wydaje się być w porządku to jakość sygnału jest tragiczna i zamiast 900Mbit/s, które jestem w stanie osiągnąć przy samym routerze mam już prędkość poniżej 100Mbit/s. Apple HomePod mini, który jest zlokalizowany dalej od routera, często ma problem z internetem (przestawiłem na próbę nieco bliżej i już działa dobrze, jednak ma stać tam gdzie chce). Ogólnie rzecz biorąc odejście od routera na kilka metrów to już duży problem, a drugi pokój to już znaczne pogorszenie jakości i prędkości, a skoro płacę za intenet o prędkości 1 Gbit/s to chce się do tej prędkości zbliżać, a nie cieszyć się prędkościami na poziomie 300-400 Mbit/s.

Co mogłem podłączyłem kablem, jednakże chce mieć też dobrze działające wifi.

Myślę o zakupie routera w standardzie WiFi6 lub 6E, ewentualnie jakiegoś systemu Mesh, ale zakładam, że tutaj też muszę się zwrócić w kierunku standardu 6, więc idę bardzo w cenę. Czy zakup prostego routera pracującego w systemie wifi6 jak TP-Link Archer AX50 poprawi sytuację lub ktoś może polecić jakieś inne rozwiązanie?
  • 15
Hej, chce poprawić moje Wifi w mieszkaniu, bo to co mam w tej chwili to woła o pomstę do nieba.


@kirk42: urok bloku¯\_(ツ)_/¯

Myślę o zakupie routera w standardzie WiFi6 lub 6E


@kirk42: nic nie da. Moc jest limitowana prawem i wyżej dupy nie podskoczysz.

Jedyne wyjście to zwielokrotnianie punktów dostępu czyli nie jeden AP w routerze a dwa - trzy w mieszkaniu podpięte po kablu do rutera.
@Bad_Wolf: > Moc jest limitowana prawem i wyżej dupy nie podskoczysz.
Myślałem, że skoro w tych najbardziej oddalonych miejscach od routera zasięg mam powiedzmy 4/5 na kresek to nie problem mocy, a nakładania się już na siebie innych sieci i wyjście na inne częstotliwości jak to jest w Wifi6E już coś zmieni.

Jedyne wyjście to zwielokrotnianie punktów dostępu czyli nie jeden AP w routerze a dwa - trzy w mieszkaniu podpięte
nic nie da. Moc jest limitowana prawem i wyżej dupy nie podskoczysz.


@Bad_Wolf: jakie nic nie da? Jeśli wejdzie na wifi 6 które ma (4x ?) większą wydajność, to powinien spokojnie minimum podwoić prędkość też w odległych miejscach.
jakie nic nie da? Jeśli wejdzie na wifi 6 które ma (2x ?) większą wydajność, to powinien spokojnie podwoić prędkość też w odległych miejscach.


@sayanek: nie, bo wejdą w grę interferencje, retransmisje. To, że standard pozwala na wyższy QAM to nie znaczy iż da się go użyć w zaśmieconym środowisku jakim jest blokowisko.
Na zaśmiecony eter pomaga tylko moc nadawcza a ta jest limitowana prawem¯\_(ツ)_/¯ i wyżej dupy nie podskoczysz.

Myślałem,
@Bad_Wolf:

a potrzebujesz routingu?

W sumie to chętnie przełączyłbym to co mam od UPC w tryb Bridge i poskładał nową sieć, więc router by siadł.
Z drugiej strony chyba nie do końca rozumiem różnicę pomiędzy AP a routerem.
@kirk42: laczysz sie po 2,4 czy 5ghz? rozdziel te sieci w konfiguracji routera UPC i lacz sie po 5ghz a tam gdzie masz slaby zasieg mozesz postawic swoj router po kablu, ewentualnie zmniejszyc moc nadawania swojego routera i tego upc.
wymiana routera to mrzonka, roznicy pewnie nie bedzie zadnej, co innego stawianie go blizej miejsca gdzie jest slaby zasieg.
@krzywy_kanister: Mam go w trybie auto, więc nawet nie kontroluję, które urządzenia łączą się po 5GHz, a które po 2,4. Jedyne co jestem pewien to drukarka idzie na 2,4 ponieważ 5GHz nie obsługuje.
@kirk42: no to jak napisalem, ustawc dwie sieci i porownaj, ustaw rozne nazwy i lacz sie po 5ghz, 2,4ghz jest strasznie zapchana a wiecej jak 100 mega nie uzyskasz (realnie jest duzo mniej). sprobuj tez opcje ktora opisalem, dwa routery ktore maja zmniejszona moc w ustawieniach, ustawione w oddalonych od siebie punktach mieszkania zanim przelaczysz na bridge.
@kirk42: też upc here, te same problemy miałem jednak ja akurat z innym routerem - compalem, który nie ogarniał 2,4 i 5ghz jednocześnie… problem rozwiązałem niestety dość drogo ale skutecznie:

https://www.asus.com/pl/networking-iot-servers/whole-home-mesh-wifi-system/zenwifi-wifi-systems/asus-zenwifi-ax-mini-xd4/

Upc w bridge a asus śmiga super. Też szukałem tańszego rozwiązania ale nic nie znalazłem, więc rozważ niestety większy wydatek
@szoon: Właśnie wydaje mi się, że to jest rozwiązanie jakie najbardziej będzie mi pasowało. Czy poszczególne moduły masz ze sobą spięte kablem czy przez wifi?
Ogólnie rzecz biorąc odejście od routera na kilka metrów to już duży problem, a drugi pokój to już znaczne pogorszenie jakości i prędkości, a skoro płacę za intenet o prędkości 1 Gbit/s to chce się do tej prędkości zbliżać, a nie cieszyć się prędkościami na poziomie 300-400 Mbit/s.


@kirk42: Płacisz za marketingowe #!$%@? kolego a nie 1Gbit/s.
@brokenik: To wyrażę się inaczej. Płacę za to, żeby speedtest pokazywał mi 931mbit/s i tyle mam po kablu. Chce się jak najbardziej zbliżyć do tego wyniku przez wifi nie tylko, gdy komputer mam 50 cm od routera, ale także w drugim pokoju.
@kirk42: Ah te mrzonki o 931 przez wifi, zastanow sie co wlasnie napisales. Lacznosc bezprzewodowa ma swoje ograniczenia a sprzet 60ghz polecaony przez brokenika nie zadziala ci pokoj obok co dopiero przez szafe czy drzwi.
Zaden operator ba dostawca sprzetu nie gwarantuje predkosci po wifi poniewaz jest ona ograniczona, przez zaklocenia, przez zasieg, inne urzadzenia w poblizu. Dlatego korzysta sie z kabla.