Wpis z mikrobloga

#it #security #bluetooth #tracking #cyberbezpieczenstwo #prywatnosc #motoryzacja
Przy okazji przypominam, że istnieje również śledzenie samochodów po Bluetooth. W 2018 dowiedziałem się, że pewna firma ze Szczecina zamierza rozmieścić mnóstwo trackerów/odbiorników Bluetooth w całym mieście i śledzić ruch samochodowy.

Polega to na tym, że większość aut ma zestaw głośnomówiący (radio) który aktywnie próbuje się parować np. z telefonem i w tym celu rozsyła pakiety Bluetooth zawierające unikalny adres MAC radia Bluetooth. Takie sensory wychwytują ten MAC i cyk jesteście śledzeni na całej trasie, gdzie byliście, jak szybko dotarliście na miejsce, ile czasu staliście w danym miejscu, itp.

I to jest tylko jakaś firemka ze Szn, a co się dzieje na zachodzie? Problem polega na tym, że nikt o tym w ogóle nie pisze, nikt nie jest tego świadomy, totalna cisza!

I tutaj apel do blogerów i redaktorów, żeby podchwycili, sprawdzili i opisali ten temat. Inaczej będziemy śledzeni przez nie wiadomo kogo i to bez naszej zgody i wiedzy!

  • 6
@dcoder: Nie do końca rozumiem na czym polega problem. Samochody mają tablice rejestracyjne. Systemy kamer i rozpoznawania tablic istnieją od dawna. Nie jesteś anonimowy prowadząc auto. Wyjaśnisz co zmienia śledzenie bluetooth?
@dcoder: Jak myślisz skąd Google bierze done o natężeniu ruch w Google Maps, z telefonów kierowców, które ciągle przesyłają dane twojego położenia do Google i do operatora sieci komórkowej.
@Szkodnik1: wiem o tym, ale tutaj robisz to świadomie bo korzystasz z ich usług, w przypadku samochodów po prostu jedziesz a radio rozsyła twój ID
@humbleham: tutaj również korzystasz z Bluetooth świadomie (włączasz go w telefonie)
@dcoder: No ale jeśli masz sprzęt który wysyła i odbiera sygnał, zwłaszcza na krótki dystans to oczywiste jest że ktoś widząc ten sygnał będzie wiedział gdzie mniej więcej się znajdujesz.

Available Devices to sprzęt moich najbliższych sąsiadów, których?? Nie mam pojęcia, mieszkam w kompleksie. Więc jeśli skaner wykryje twój sygnał, to skąd ma wiedzieć kto go wysyła?
Pobierz Szkodnik1 - @dcoder: No ale jeśli masz sprzęt który wysyła i odbiera sygnał, zwłaszcz...
źródło: comment_1671486841DJnCbflahA3dWnUIJp8crC.jpg