Wpis z mikrobloga

Mireczki trochę czasu upłynęło od udostępnienia ulgi IPBOX, pojawiło się sporo firm które trudzą się ogarnianiem tego tematu.

Czy jest na sali ktoś kto przeszedł te ścieżkę/weryfikował możliwość skorzystania i może podzielić się doświadczeniem i przemyśleniami?

Zaraz nowy rok i możliwość zmiany formy opodatkowania i zastanawiam się nad zmianą z ryczałtu 12%.

Jestem zwykłym, szarym developerem, nie pracuje w tesli i moje największe obawy są właśnie związane z tym czy to co robię można zakwalifikować do IP Boxa.

#programista15k #programista25k #programista50k #programista100 #programowanieprogramowanie #ipbox
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Generyczny_nick: IP Box nie jest przeznaczony dla osób, które wybierają ryczałt jako formę opodatkowania swojej działalności. Skorzystać z niego mogą podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych bądź podatku liniowym.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Generyczny_nick: ta samą sytuację miałem 2 lata temu i wybrałem liniowy i jakoś w czerwcu 2021 zacząłem działać w kierunku IP Box. W lipcu chyba złożyłem zapytanie do KIS, potem pytania uzupełniające i jakoś chyba na początku 2022 dostałem odmowę udzielenia odpowiedzi. Złożyłem ponownie zapytanie i ta sama sprawa. W lato 2022 pozwałem KIS w sądzie że nie wywiązuje się ze swojego obowiązku. I teraz w grudniu miałem mieć pierwszą
  • Odpowiedz
@Generyczny_nick: Moja dziewczyna robiła przez Mentzena, ale dwa razy KIS zostawił jej wniosek bez rozpatrzenia więc potem olała temat

Moi znajomi robili przez inną kancelarię, i dostali, ale gdy pytałem się czy mają taką prawdziwą interpretację (która chroni, czyli taką gdzie to KIS stwierdza czy działalność jest badawczo rozwojowa), to robili duże oczy i mówili "nie wiem, sprawdź sobie sam online" XDDDDD
  • Odpowiedz
KIS zadaje podchwytliwe pytania


@Generyczny_nick: Nie tyle chodzi o podchwytliwe pytania, co to że KIS chce by podatnik sam sobie stwierdził czy działalność jest badawczo rozwojowa (B+R), a oni się pod tym podpiszą. Wiele kancelarii na to idzie (na łatwiznę), a nie w tym cel. Indywidualna interpretacja chroni tylko i wyłącznie wtedy, gdy to KIS na żądanie podatnika odpowie, czy działalność jest B+R.

Z tego powodu lecą od paru lat
  • Odpowiedz