Wpis z mikrobloga

Czołem, Murki i Murabelki, pora na drugie #rozdajo z okazji premiery "Raport SMART HOME" #raportsmarthome. To trzeci rok z rzędu, gdy wydajemy własny magazyn! Zarówno najnowszy numer, jak i poprzednie dostępne TUTAJ.

Wśród plusujących wylosuję 3 osoby, które otrzymają:
- Książka "10 mitów inteligentnych domów"
- Papierowe wydanie czasopisma "SMART HOME Raport 2021" i najnowszy "SMART HOME Raport 2022"
- gadżet firmowy Futunext (więcej o nas na www.futunext.com - robimy inteligentne domy, projektujemy, instalujemy, doradzamy, działamy w całej Polsce)

+ klasycznie najbardziej plusowany mem o Smart Home otrzyma nagrodę specjalną :)

Jakie oszczędności generuje inteligentny dom? (str. 14)

Cały artykuł znajdziecie w magazynie, a poniżej przykład z mojego domu. W grudniu zeszłego roku nie miałem jeszcze wdrożonego sterowania ogrzewaniem za pomocą Smart Home, a w tym roku już mam. Wyniki poniżej (listopad wyszedł analogicznie pod kątem oszczędności)

Zwycięzcy zeszłotygodniowego rozdajo - gratulacje!:
@Hue_Hue @wykopuser @100twarzygrzybiarzy
a za najlepszy mem - @dran2
Podeślijcie na PW adres do wysyłki (wysyłka listem - Poczta Polska, nie paczkomatem)
Szloch - Czołem, Murki i Murabelki, pora na drugie #rozdajo z okazji premiery "Raport...

źródło: comment_1671186180KZ9POH0y2NZiJzmlWWyMtC.jpg

Pobierz
  • 26
@akg_: @majk90: "inteligentniej" dobierając parametry ogrzewania w danym momencie, uwzględniając czujniki w domu, poza domem i prognozę pogody

Ale 50% to nie ma szans, obstawiam góra 5%, chyba, że ktoś totalnie odwalał maniany z ustawieniami to wtedy z 10-15%

Zresztą pokrętło z termostatem na (prawie) każdym grzejniku i czujnik zewnętrzny - takie rzeczy były zanim jeszcze domy nazywało się inteligentnymi, po prostu chińczyk nie miał do nich dostępu z chmury,
@akg_: @acetone @jarzyn123
w jaki sposób ten system powoduje takie obniżki w zużyciu gazu ?

W zeszłym roku za sterowanie ogrzewaniem odpowiadał wyłącznie kocioł grzewczy sterowany temperaturą z zewnątrz (krzywa grzewcza). W związku z tym działało to tak:
- były duże różnice między pomieszczeniami (fizyka) - gdzieniegdzie niedogrzane, gdzieniegdzie przegrzane
- temperatura nie była stabilna (w czasie rosła i spadała)

to główne cechy, które zostały zrealizowane poprzez sterowanie z systemu smart.
@majk90:
Mogłeś Kolego włożyć odpowiednio więcej wysiłku, by zauważyć, że robiąc obliczenia uwzględniłem fakt, że mamy 16 grudnia.

@dzek: różne lata - wydaje mi się, że wyjątkowo mroźna zima w tym roku. Google mówi, że średnia z grudnia 2021 to -0,6 stopnia, ten wydaje mi się wręcz mroźniejszy - nie wiem, chętnie zawołam na koniec grudnia i podsumuję raz jeszcze. Dodam tylko, że podobna proporcja wyszła mi za listopad, a
jeszcze uzupełniając odpowiedź na pytanie "w jaki sposób ten system powoduje takie obniżki w zużyciu gazu ?"

- rok temu niczym zaskakującym nie była skrajna różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniami na poziomie 3,8 stopnia. W jednej łazience było niecałe 20 (poniżej komfortu), w innej łazience ponad 23 (znacząco powyżej). Jedyne co dało się zrobić lepiej, to podnieść temperaturę na kotle, wtedy pewnie dobijałoby gdzieniegdzie do 25.

Na pewno macie świadomość, jakie to było
Zresztą pokrętło z termostatem na (prawie) każdym grzejniku i czujnik zewnętrzny - takie rzeczy były zanim jeszcze domy nazywało się inteligentnymi, po prostu chińczyk nie miał do nich dostępu z chmury, a teraz ma ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@dzek:
mój KNX nie ma chmury u Chińczyka, też tak się da :) Jest to jeden z argumentów za profesjonalnymi systemami Smart Home. Grzejników z termostatami nie ma -
Przypinam sie do proby wcisniecia ciemnoty, przez porownanie zuzycia gazu pelnego miesiaca do polowy miesiaca ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@majk90: Porównywanie połowy miesiąca do pełnego skomentowałem już wyżej, mam nadzieję, że teraz lepiej uda Ci się zrozumieć moj wpis. Co do wciskania ciemnoty - nie, nie wciskam ciemnoty, to jest moja instalacja, a nie klienta. Sam ją współtworzyłem, sam płacę rachunki i staram się rozumieć jej działanie
44% oszczędności mimo zimniejszego miesiąca


@Szloch: XD
Który to punkt w wydanej przez Ciebie książce "10 mitów inteligentnych domów"?

Taka różnica może wynikać tylko i wyłącznie z kompletnego braku regulacji ogrzewania przed wdrożeniem systemu. Wystarczy przeciętny inteligentny termostat w stylu Honeywell T6 by w takim wypadku uzyskać poważne oszczędności i to bez wydawania kilkudziesieciu tysięcy na wdrożenie KNX.
Z fartem kolego ( ͡° ͜ʖ ͡°)