Wpis z mikrobloga

Czołem, Murki i Murabelki, pora na drugie #rozdajo z okazji premiery "Raport SMART HOME" #raportsmarthome. To trzeci rok z rzędu, gdy wydajemy własny magazyn! Zarówno najnowszy numer, jak i poprzednie dostępne TUTAJ.

Wśród plusujących wylosuję 3 osoby, które otrzymają:
- Książka "10 mitów inteligentnych domów"
- Papierowe wydanie czasopisma "SMART HOME Raport 2021" i najnowszy "SMART HOME Raport 2022"
- gadżet firmowy Futunext (więcej o nas na www.futunext.com - robimy inteligentne domy, projektujemy, instalujemy, doradzamy, działamy w całej Polsce)

+ klasycznie najbardziej plusowany mem o Smart Home otrzyma nagrodę specjalną :)

Jakie oszczędności generuje inteligentny dom? (str. 14)

Cały artykuł znajdziecie w magazynie, a poniżej przykład z mojego domu. W grudniu zeszłego roku nie miałem jeszcze wdrożonego sterowania ogrzewaniem za pomocą Smart Home, a w tym roku już mam. Wyniki poniżej (listopad wyszedł analogicznie pod kątem oszczędności)

Zwycięzcy zeszłotygodniowego rozdajo - gratulacje!:
@Hue_Hue @wykopuser @100twarzygrzybiarzy
a za najlepszy mem - @dran2
Podeślijcie na PW adres do wysyłki (wysyłka listem - Poczta Polska, nie paczkomatem)
Szloch - Czołem, Murki i Murabelki, pora na drugie #rozdajo z okazji premiery "Raport...

źródło: comment_1671186180KZ9POH0y2NZiJzmlWWyMtC.jpg

Pobierz
  • 26
  • Odpowiedz
@Szloch: A co aplikacja pomogła w tym, że zuzyłeś polowę mniej CWU a zeszłoroczny grudzień był jednym z najzimniejszych w ostatnich latach?
No i do tego mamy 16.12 - do końca miesiąca jeszcze daleko XD
  • Odpowiedz
@akg_: @majk90: "inteligentniej" dobierając parametry ogrzewania w danym momencie, uwzględniając czujniki w domu, poza domem i prognozę pogody

Ale 50% to nie ma szans, obstawiam góra 5%, chyba, że ktoś totalnie odwalał maniany z ustawieniami to wtedy z 10-15%

Zresztą pokrętło z termostatem na (prawie) każdym grzejniku i czujnik zewnętrzny - takie rzeczy były zanim jeszcze domy nazywało się inteligentnymi, po prostu chińczyk nie miał do nich dostępu
  • Odpowiedz
@dzek: wiem jak dziala taki system, bo sam go uzywam.
Przypinam sie do proby wcisniecia ciemnoty, przez porownanie zuzycia gazu pelnego miesiaca do polowy miesiaca ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@akg_: @acetone @jarzyn123
w jaki sposób ten system powoduje takie obniżki w zużyciu gazu ?

W zeszłym roku za sterowanie ogrzewaniem odpowiadał wyłącznie kocioł grzewczy sterowany temperaturą z zewnątrz (krzywa grzewcza). W związku z tym działało to tak:
- były duże różnice między pomieszczeniami (fizyka) - gdzieniegdzie niedogrzane, gdzieniegdzie przegrzane
- temperatura nie była stabilna (w
  • Odpowiedz
@majk90:
Mogłeś Kolego włożyć odpowiednio więcej wysiłku, by zauważyć, że robiąc obliczenia uwzględniłem fakt, że mamy 16 grudnia.

@dzek: różne lata - wydaje mi się, że wyjątkowo mroźna zima w tym roku. Google mówi, że średnia z grudnia 2021 to -0,6 stopnia, ten wydaje mi się wręcz mroźniejszy - nie wiem, chętnie zawołam na koniec grudnia i podsumuję raz jeszcze. Dodam tylko, że podobna proporcja wyszła mi za
  • Odpowiedz
jeszcze uzupełniając odpowiedź na pytanie "w jaki sposób ten system powoduje takie obniżki w zużyciu gazu ?"

- rok temu niczym zaskakującym nie była skrajna różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniami na poziomie 3,8 stopnia. W jednej łazience było niecałe 20 (poniżej komfortu), w innej łazience ponad 23 (znacząco powyżej). Jedyne co dało się zrobić lepiej, to podnieść temperaturę na kotle, wtedy pewnie dobijałoby gdzieniegdzie do 25.

Na pewno macie świadomość, jakie to było
  • Odpowiedz
Zresztą pokrętło z termostatem na (prawie) każdym grzejniku i czujnik zewnętrzny - takie rzeczy były zanim jeszcze domy nazywało się inteligentnymi, po prostu chińczyk nie miał do nich dostępu z chmury, a teraz ma ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@dzek:
mój KNX nie ma chmury u Chińczyka, też tak się da :) Jest to jeden z argumentów za profesjonalnymi systemami Smart Home. Grzejników z termostatami nie ma
  • Odpowiedz
Przypinam sie do proby wcisniecia ciemnoty, przez porownanie zuzycia gazu pelnego miesiaca do polowy miesiaca ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@majk90: Porównywanie połowy miesiąca do pełnego skomentowałem już wyżej, mam nadzieję, że teraz lepiej uda Ci się zrozumieć moj wpis. Co do wciskania ciemnoty - nie, nie wciskam ciemnoty, to jest moja instalacja, a nie klienta. Sam ją współtworzyłem, sam płacę rachunki i staram się rozumieć jej
  • Odpowiedz
44% oszczędności mimo zimniejszego miesiąca


@Szloch: XD
Który to punkt w wydanej przez Ciebie książce "10 mitów inteligentnych domów"?

Taka różnica może wynikać tylko i wyłącznie z kompletnego braku regulacji ogrzewania przed wdrożeniem systemu. Wystarczy przeciętny inteligentny termostat w stylu Honeywell T6 by w takim wypadku uzyskać poważne oszczędności i to bez wydawania kilkudziesieciu tysięcy na wdrożenie KNX.
Z fartem kolego ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz