Wpis z mikrobloga

Dobra wykopki, teraz dwa słowa o tym, czego tak się okropnie boicie.

W październiku miałam okazję brać udział w akcji "Trenuj z wojskiem". Było to jednodniowe szkolenie zapoznające cywilów (obu płci) z wojskiem, które odbyło się w CSWL w Poznaniu. Te wprowadzające zajęcia obejmowaly:
- zapoznaie z bronią (zlozenie, rozłożenie karabinu, ładowanie magazynka)
- ćwiczenie postawy strzeleckiej
- strzelanie na symulatorze Snieznik
- zapoznaie z rodzajami granatów, zasady bezpieczeństwa, rzut granatem treningowym
- elementy taktyki, poruszanie się oddziału w warunkach kontaktu z wrogiem (był dym i huk)
- elementy survivalu, w tym nauka rozpalania ognia
- pierwsza pomoc, prowadzenie resuscytacji, w tym na defibrylatorze, przenoszenie rannego
- elementy walki wrecz
- praca z mapa, podstawy używania kompasu i busoli
- reagowanie na alarmy, ewakuacja do schronu
- ochrona przed skażeniami, rodzaje zagrożeń i ochrona osobista (maski p. gaz.)

Same pożyteczne i przydatne umiejętności. Wojskowi szkoleniowcy to byli ludzie na poziomie, sympatyczni i otwarci, nastawieni na nauczenie czegos grupy setki ludzi. Każdy sobie wzajemnie pomagal i atmosfera była bardo pozytywna.

Zatem, jako ktoś, ko miał do czynienia ze szkoleniem wojskowym z poziomu totalnego cywila, kompletnie nie wiem, czego się tak boicie xd
#obowiazkowecwiczeniawojskowe #wojsko #armia #polska #oswiadczenie
  • 444
@damienbudzik: uciekniesz, może zostawisz tu babcie i dziadka oraz mieszkanke, a ktoś zostanie i będzie walczył. Ten co zostal i bronił twoich bliskich i domu straci nogi, okupi wolność kraju swoją krwią, a ty sobie wrócisz jak sytuacja się uspokoi i będziesz korzystał z pełni praw. No niezly deal xd
ja popieram obowiazkowa służbę kobiet, które nie mają nikogo pod opieką (dzieci, niedolezni starsi, niepelnosprawni).


@ciemnienie: Bardzo dobrze, plus dla ciebie. Zawołaj nas jak taka służba zostanie, wprowadzona, chętnie pójdziemy wtedy solidarnie na ćwiczenia. Póki co bywaj
@Lorenzo_Sicario: > Człowieku a kto gdziekolwiek powiedział że wojsko jest fajne bo napewno nie ja. Wiele rzeczy w życiu nie jest fajnych a trzeba je robić bo są inni źli ludzie na świecie którzy chcą ci zrobić krzywdę. Dyskusja nie powinna polegać na tym czy pobór jest potrzebny bo jest, tylko jak zrobić żeby ludzie się tam sami zgłaszali bez zmuszania tych którzy nie chcą.

@Lorenzo_Sicario: Może zacznijmy od godnego
@ciemnienie: Lol to az ciezko komentowac co ty kobieto wypisujesz.
Uważasz, że mężczyźni i bezdzietne kobiety powinny spelnic obowiazek wobec kraju i bronic ojczyzny a co z twoim obowiazkiem wobec kraju? Co z jego demografią która nieustannie spada i zagraża realniej niż wojna? Czemu masz jedo dziecko a nie przynajmniej 3? Wygodnje rozporządzać zyciem innych ludzi ale swojego dobrobytu dla kraju poswiecic sie juz nie chce?
Nie wyobrażam sobie porzucic dziecka
@pannazuzanna: pokaż mi jakikolwiek zapis prawny, nakazujący mieć dzieci, w jakiejkolwiek ilości.

To że ty sobie czegoś nie wyobrażasz, to nie znaczy że to się nie stanie. Tysiące ukraińskich kobiet sobie pewnie takiej sytuacji nie wyobrazalo, ale jednak to się dzieje. Chciejstwo nie działa w realnym świecie, stworze z Nibylandii.

Oczywiscie, możesz wyjechać z całą rodziną, przecież nikt was nie zatrzyma, póki panuje pokój. Nie wiem tylko jak daleko zdolalabys uciec,
@Glikol_Propylenowy: wątpię w to bardzo, ale zawsze istnieje taka możliwość i należy być do tego choć w minmalnym stopniu gotowym, czym byłyby takie ćwiczenia.

Wszystko kwestia jak rozwiąże się sprawa na Ukrainie, czy Rosja rozpadnie się na drobne i jakie będą interesy USA.
@ciemnienie: Alez ja w pelni szanuje podejscie twojego męża i wielu mezczyzn ktorzy sie dobrowolnie decydują na taki czynw obliczu wojny. Nie moge tylko zrozumiec twojego podejścia ktore sugeruje, że w sumie ci to nie przeszkadza i jestes pogodzona z tym, że twój mąż moze umrzec gdzies w dole. No masz z tym totalny luz i takie zycie...kurde w glowie mi sie nie mieści miec takie podejscie w stosunku do osoby
@pannazuzanna: nie, nie szanujesz bo je podważasz, a do tego jechala byś na garbie takich ludzi - to oni broniliby tego co byś tu zostawila i umożliwili ewentualny powrót.

Mnie twoje domysły nie interesują, bo to twoje wymysły. Konfabulujesz sobie, że by to nie miało dla mnie znaczenia, że on zostaje, że by to po mnie spłynęło. Oczywiście, że nie tylko co moje emocje mają za znaczę je? Trzeba tak zrobić
Ten co zostal i bronił twoich bliskich i domu straci nogi, okupi wolność kraju swoją krwią, a ty sobie wrócisz jak sytuacja się uspokoi i będziesz korzystał z pełni praw. No niezly deal xd


@ciemnienie: Rozumiem gdybyś ty postąpiła inaczej, ale sama wcześniej napisałaś że też zwiejesz z kraju w przypadku wojny, więc to zdanie tak samo odnosi się do Ciebie ;)