Wpis z mikrobloga

Widzę na wykopie od kilku dni #!$%@?, że Szwajcaria też ma obowiązkową służbę wojskową. Owszem, ma. Ale mimo to daje wybór. Można nie uczestniczyć w ćwiczeniach i płacić wyższy podatek. Ile? 3% w ciągu roku. Każdy dzień służby generuje ulgę podatkową. 25 dni generuje 100% ulgi.

Czyli podsumowując Szwajcaria:
- ma znacznie lepszy poziom życia, którego warto bronić
- ma jasno określone zasady, co, jak i kiedy
- ma mniej dni niż u nas
- daje możliwość zapłacenia w zamian za brak służby i #!$%@? życia (w całkiem uczciwy sposób: jako dodatkowy podatek)

Źródło: https://www.ch.ch/en/safety-and-justice/military-service-and-civilian-service/military-service-exemption-tax/#how-high-is-the-tax

#obowiazkowecwiczeniawojskowe #wojsko #wojna
  • 16
@recznik_z_ikei: nie ma też idealnie płaskiego terenu wołającego "najedź mnie", tylko zewsząd jest otoczona górami. Tylko co z tego? Przewija się porównywanie do szwajcarii i że tak jest i jakoś nikt z tego rabanu nie robi, tylko skrzętnie pomija się fakt, że wystarczy zapłacić 3% podatku więcej aby nie musieć iść (niech sam sobie każdy przekalkuluje czy mu się opłaca iść na ćwiczenia czy nie)
Sam jestem przeciwko temu ale takie #!$%@? to xD


@mackbig: uważasz, że w PL masz lepszy poziom życia niż w szwajcarii? Jakieś dane na ten temat? Bo ja znajduję deko inne:

#4 w podrankingu "Quality of life": https://www.usnews.com/news/best-countries/rankings/quality-of-life

lub:

The one index in which Switzerland has consistently ranked in the top 10, scoring a 9th place in 2018, is the Quality of Life Index.


https://www.internations.org/expat-insider/2018/switzerland-39612

Plus jeśli porównasz Szwajcarię do polski
@rzuf22: Nie uważam że w Polsce lepiej się żyje niż w Szwajcarii (bo to obiektywnie nie prawda) tylko lepiej niż w zdecydowanej większość krajów na świecie.

@mackbig: i co w związku z tym? Jeśli porównamy się do Wenezueli czy Argentyny to mamy małą inflację, ale to nie znaczy, że jest zajebiście, bo nie jest.


To, że porównywanie się do jednego z najbogatszych krajów świata mija się z celem bo to
@mackbig: tyle, że cały mój pierwotny wpis był o tym, że widzę wpisy porównujące Polskę do Szwajcarii, że skoro tam jest i jest super, to czemu w PL jest o to raban? Dlatego popełniłem wpis, który wskazuje znaczne różnice pomiędzy tymi dwoma państwami i ich podejściem do obowiązkowej służby. W jednym jest to zrobione w miarę z rozumem i daje możliwość wykupienia sobie spokoju, w drugim mają obywatela i jego zobowiązania
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@rzuf22:
To ile jest zarobiony taki Szwajcar? 500 franiów? Ile przez ten miesiąc by zarobił i czy jest mu to zwracane? Uważam, że przeszkolenie wojskowe jest jak najbardziej na miejscu, choć sam nie mam na to ochoty to bym poszedł. Chodzi mi tylko o to, czy taka zachęta jest adekwatna. No i w Polsce to oczywiście jak zwykle dzicz a nie prawo, do tego posolone katolicyzmem.
Ile przez ten miesiąc by zarobił i czy jest mu to zwracane?


@Endrius: wg https://www.ch.ch/en/safety-and-justice/military-service-and-civilian-service/military-service/#military-service-and-your-professional-life

The compensation for loss of income is CHF 62 gross per day or 80% of the most recent salary received, for soldiers who worked for at least four weeks or 160 hours in the twelve months preceding the service term. Recruits in basic training who do not have children receive at least CHF 62 gross per
@rzuf22: Sam jestem przeciwko temu ale takie #!$%@? to xD W Polsce żyje się lepiej niż 80% ludziom na świecie.


@mackbig: populacja USA - 335 milionów
populacja Japonii - 126 milionów
populacja Niemiec - 84 miliony

Dalej nie licze nawet, z populacji krajów dużo bogatszych od Polski spokojnie sie uzbiera z 20% populacji świata, a ile z zamożnych obywateli biednych państw? Pewnie kolejne 20%. Krew mnie zalewa jak widze ten
@zielonzielon: No to policz bo jak narazie uzbierałeś jakieś 7% ludnosci swiata a wiele ludnych i bogatych krajow juz ci nie zostało. I policz tez bogatych Polakow i bezdomnych Jankesów skoro juz chcesz liczyc bogatych Sudanczykow.