Wpis z mikrobloga

@rzapom: To manipulacja dziennikarza. Ten cytat dotyczy DZSP.

Nie jest wszystko jasne, bo nie napisali, czy obowiązkowe ćwiczenia dotyczą osób, które nigdy nie były na ćwiczeniach wojskowych. I ja się odnoszę do informacji ze strony rządowej, a nie do TVN24.
@rzapom: no tak, ale cały cytat wygląda tak "Ten ostatni limit dotyczy także, jak czytamy, osób "które nie odbywały dotychczas czynnej służby wojskowej oraz osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy (osoby po kwalifikacji wojskowej)". Jak wskazano, chodzi tu o ochotników niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia, jeżeli ukończyli co najmniej osiemnaście lat, a także osoby, które spełniły obowiązek służby wojskowej w innym kraju oraz osoby, które stale zamieszkując za granicą
@DamianO1995: z tego co wkleiłeś wyżej
"a także osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy"
dla mnie to jest zdanie klucz, ale mogę #!$%@?ć głupoty... fajnie byłoby w końcu wiedzieć na czym stoimy
@DamianO1995: @rzapom: Akurat rzapom ma rację, jest skrót:

2) ćwiczeń wojskowych – do 200 000 żołnierzy rezerwy, w tym 200 z przeznaczeniem na szkolenie w ramach kursów podoficerów i oficerów rezerwy, którzy zajmują lub są przewidziani do wyznaczenia na stanowiska służbowe w strukturach wojennych, na których są wymagane wyższe niż posiadają obecnie kwalifikacje wojskowe, a także osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy.


Czyli osoby co są w rezerwie, ale
@void_0: Ktoś nie potrafił napisać zdania współrzędnie złożonego.

Wiem, że jest to sformułowane na koniec; podobnie jest w art. 801 ust. 4 ustawy o obronie Ojczyzny. Tylko, że jest dopisane, że chodzi o osoby z przeszkoleniem wojskowym. Ten przepis określa, kto z dniem 23 kwietnia 2022 r. stał się żołnierzem PR.
@brunetroll089: Tak, chodzi o służbę wojskową a nie ćwiczenia, służba jest dobrowolna. Problemem jest interpretacja o co chodzi w punkcie 2 w istocie rozporządzenia (czyli gdzie mowa o ćwiczeniach, bo mirki co dostały list z Sieradza, dostały właśnie na ćwiczenia a nie na służbę) - bo nie doprecyzowują czy jeśli mowa o osobach rezerwy mają na myśli stare rozumienie osoby rezerwy (osoba co przeszła szkolenie, ale nie jest żołnierzem rezerwy), czy