Wpis z mikrobloga

@kujwdubie: w tym także te, "które nie odbywały dotychczas czynnej służby wojskowej oraz osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy (osoby po kwalifikacji wojskowej)"
przecież już jest wszystko jasne, mogą wziąć każdego
  • Odpowiedz
Śmieszy mnie, że "ochotników" (to się jeszcze okaże czy ochotnicy czy ochotnicy z przymusu XD) na ćwiczeniach ma być przewidziane 28 tys, ale na zawodowego żołnierza 17 tys XDXDXD
  • Odpowiedz
@rzapom: To manipulacja dziennikarza. Ten cytat dotyczy DZSP.

Nie jest wszystko jasne, bo nie napisali, czy obowiązkowe ćwiczenia dotyczą osób, które nigdy nie były na ćwiczeniach wojskowych. I ja się odnoszę do informacji ze strony rządowej, a nie do TVN24.
  • Odpowiedz
@rzapom: no tak, ale cały cytat wygląda tak "Ten ostatni limit dotyczy także, jak czytamy, osób "które nie odbywały dotychczas czynnej służby wojskowej oraz osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy (osoby po kwalifikacji wojskowej)". Jak wskazano, chodzi tu o ochotników niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia, jeżeli ukończyli co najmniej osiemnaście lat, a także osoby, które spełniły obowiązek służby wojskowej w innym kraju oraz osoby, które stale zamieszkując za granicą
  • Odpowiedz
@DamianO1995: @Lavenderlad: nie wiem, dla mnie z rozporządzenia wynika że mogą brać wszystkich, widziałem też gdzieś info od jednego z WCR że obecna ustawa o obronie ojczyzny pozwalają na powołanie na ćwiczenia osoby bez wcześniejszego przeszkolenia
  • Odpowiedz
@DamianO1995: z tego co wkleiłeś wyżej
"a także osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy"
dla mnie to jest zdanie klucz, ale mogę #!$%@?ć głupoty... fajnie byłoby w końcu wiedzieć na czym stoimy
  • Odpowiedz
@rzapom: Nie wkleiłem rozporządzenia. Tylko link do informacji o projekcie. Nie napisali wprost, czy dotyczy to osób także bez ćwiczeń.

Czekam, aż wydadzą rozporządzenie do końca roku.
  • Odpowiedz
@DamianO1995: @rzapom: Akurat rzapom ma rację, jest skrót:

2) ćwiczeń wojskowych – do 200 000 żołnierzy rezerwy, w tym 200 z przeznaczeniem na szkolenie w ramach kursów podoficerów i oficerów rezerwy, którzy zajmują lub są przewidziani do wyznaczenia na stanowiska służbowe w strukturach wojennych, na których są wymagane wyższe niż posiadają obecnie kwalifikacje wojskowe, a także osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy.


Czyli osoby co są w rezerwie, ale
  • Odpowiedz
@DamianO1995: @rzapom: 200tys odnosi się do żołnierzy rezerwy, ale na koniec mowa o osobach rezerwy (zwykłych cywili, tylko z kategorią) - czyli zgodnie z tym co jest napisane, cywile mogą być brani na ćwiczenia. Tak to przynajmniej rozumiem ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@void_0: Ktoś nie potrafił napisać zdania współrzędnie złożonego.

Wiem, że jest to sformułowane na koniec; podobnie jest w art. 801 ust. 4 ustawy o obronie Ojczyzny. Tylko, że jest dopisane, że chodzi o osoby z przeszkoleniem wojskowym. Ten przepis określa, kto z dniem 23 kwietnia 2022 r. stał się żołnierzem PR.
  • Odpowiedz
@void_0: I tym rozporządzeniem RM zdecyduje wyłącznie o liczbach osób. Ale tym rozporządzeniem MON (bo to ich projekt) pokaże, jak interpretuje przepisy co do obowiązkowych ćwiczeń wojskowych.
  • Odpowiedz
@brunetroll089: Tak, chodzi o służbę wojskową a nie ćwiczenia, służba jest dobrowolna. Problemem jest interpretacja o co chodzi w punkcie 2 w istocie rozporządzenia (czyli gdzie mowa o ćwiczeniach, bo mirki co dostały list z Sieradza, dostały właśnie na ćwiczenia a nie na służbę) - bo nie doprecyzowują czy jeśli mowa o osobach rezerwy mają na myśli stare rozumienie osoby rezerwy (osoba co przeszła szkolenie, ale nie jest żołnierzem rezerwy), czy
  • Odpowiedz