Wpis z mikrobloga

też was #!$%@?ą ceny elektroniki w tym gównopaństwie?
fajny router pod pfsense do domowego homelaba na i7 11gen 8gb ramu 8x portów 2,5gb/s 400-500usd około 2k zł...
mini pc z i9 12900hk +64gb ramu zamiast pełnego serwera rack do zabawy około 600-800usd - 5500 polskich #!$%@? złotych
dyski do macierzy po 80usd u nas po 300 #!$%@? mnie ten #!$%@? kraj
#zalesie #komputery #informatyka #siecikomputerowe #polska
  • 18
@Bad_Wolf: zarobki, dalej zarabiam w tej #!$%@? nic niewartej walucie

@Kpr19: symetryk 1gb/s, openvpn, ipsec do siostry, samba 3x raid5 po 5 hdd podlączone po usb 3.1, nextcloud, z domu (w dmz na routerze) wypuszczony serwer rustdesk+jellyfin+adguard (do niego podpięte 10-12 urządzeń) i z domu 4-5 nasow
@mati1990 widzę duży trend właśnie w dyskach pod USB 3.1 podłączanych, dalej nie rozumiem fenomenu. Do tego trzeba RAID na mdadm robić i wgl sporo rozwiązań softwareowych. Nie lepiej kupić jakiegoś della powervaulta, normalnie raid 5 tle walnąć sprzętowy i po iscsi albo NFS sobie podpiąć. Najlepiej kupić jakąś najtańsza kartę sfp plus i spiąć ja do jakiegoś mikrotika np.. mi tak łatwiej jakoś się bawi.
@tajek: nie we wszystkim ale kilka urządzeń już może latać po 2,5gb/s. i tak to półśrodek bo najlepiej byłoby przejść od razu na 10gb/s.
Od czegoś trzeba zacząć bo to spirala, ee nie kupie routera 10gb bo nic innego niemam, za pół roku okazja płyta główna z 10gbs ee nie kupie bo niemam do czego podpiąć i tak siedzisz i niczego nie zmieniasz. Teraz zmienisz router kiedyś w kompie dokupisz poleazingową
@krzywy_kanister: a dlaczego nie, bo polak robak ma stać w rządku i niczego nie wymagać w tym gównianym życiu?
500 dolców za taki router przy zarobkach 3k dolców byłbym bez problemu w stanie dać ale 2k zł przy 4-5k? musiałbym na głowę upaść ( ͡° ʖ̯ ͡°)
tak samo z minipc i co z tego że topowe? w normalnym kraju kosztuje 800 zielonych przy 3k zarobkach spoko
@mati1990: raczej mzoesz przestac stekac, zyjemy w bieda kraju, zawsze mogles urodzic sie w ukrainie czy indiach i co bys wtedy mowil? wymyslasz sobie bezsensowe zachcianki (homelab ale na topowych procesorach, 2,5 giga pomimo tego, ze nie wykorzystujesz gigowego internetu a 10g w LAN mogles sobie postawic od dawna, nawet z jakims switchem l3 gdybys sie uparl) a pozniej narzekasz, ze jest drogo.
ja jade na kompie z i5 4590 tylko
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mati1990: wszystko spoko bo widzę, że wiedzy nie brakuje i umiejętności... Ale dyski wpięte po USB? Przecież to dramat i źródło potencjalnych problemów