Wpis z mikrobloga

W zeszłym tygodniu dostałem wezwanie do Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Dzwoniłem do nich dzisiaj dopytać o co chodzi.

Dostałem informację, że zostaje powołany na obowiązkowe ćwiczenia, na których zostanę zbadany, dostanę mundur, złożę przysięgę. Ćwiczenia mają potrwać miesiąc, w moim przypadku będzie to kwiecień.
Na pytanie dlaczego dostałem wezwanie pani odpowiedziała, że to nie jest wezwanie na zasadniczą służbę wojskową, tylko na ćwiczenia, gdy spytałem znowu dlaczego to dostałem, bo przecież nigdy się do niczego nie zgłaszałem, ani nie wyrażałem chęci, odpowiedziała, że to nie jest zasadniczą służba wojskowa, tylko ćwiczenia xD także chyba ma obowiązkową formułkę i koniec xD

Jestem wciąż studentem, tzn do lutego, spytałem co w związku z tym. W odpowiedzi usłyszałem, że jeżeli jestem studentem studiów dziennych i będę nim wciąż w wyznaczonym terminie ćwiczeń, to będę z nich zwolniony (czyli w tym przypadku nie będę, ponieważ na zaświadczeniu z uczelni jest podany termin końca studiów - luty, a ćwiczenia mam w kwietniu).

Ci z was, którzy studiowali wiedzą, że ostatni semestr studiów jest specyficzny, zajęć jest mało, głównie pisze się pracę, a dodatkowo można sobie przedłużyć semestr, a wtedy nie mamy już zajęć. Tak też zrobiłem i pracuję jednocześnie pisząc pracę. Spytałem jak wygląda sytuacja z pracą zawodową. Pani odpowiedziała, że za okres ćwiczeń przysługuje mi ekwiwalent wynagrodzenia, ekwiwalent równy ich jakiejś stawce, nie tej, która zarabiam.

W moim przypadku jednak nie pójdę na ćwiczenia - pracuje w zakładzie zbrojeniowym. Samo to nie daje zwolnienia z ćwiczeń, zakład musi napisać odwołanie od powołania, tzn musi wydać potwierdzenie, że jestem pracownikiem kluczowym, czy coś w tym stylu, także zwykły pracownik produkcji raczej nie zostanie zwolniony z ćwiczeń wojskowych, jednak jeżeli zakład, w którym pracujecie ma status zbrojeniowego to warto podejść do kierownika, może załatwi wam taką notkę i nie będziecie musieli iść na obowiązkowe taplanie się w błocie.

Mam nadzieję, że osoby szukające jakichś informacji znajdą ich trochę w tym wpisie. Dzięki za przeczytanie

#wojsko #wojskopolskie #sluzbawojskowa #wku #wcr
beeeitch - W zeszłym tygodniu dostałem wezwanie do Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Dz...

źródło: comment_1669791746qXxqIHVkxN9AR9jSr9vo5r.jpg

Pobierz
  • 194
Bedzie kocówa. Co by niw bylo dostaniesz kase taka jak zarabiasz w firmie. W sumie jak ktoś gnije w korporacji to fajna przygoda zycia pobawic sie w indian, ale ogólnie rewelacji nie oczekuj. Spedzilem w monie 10lat na szkoleniu i nie polecam szczerze.
@beeeitch: To o pracowniku kluczowym obowiązywało w starej ustawie jako "reklamowanie".
W obecnej ustawie nie ma już tego.
Jesteś w stanie znaleźć jakąś obowiązująca podstawę prawną?

Mały shameless plug - kilka dni temu zrobiłem amatorską analizę ustawy i zawarłem tam trochę informacji: https://www.wykop.pl/link/6916389/czy-wiesz-ze-mozesz-zostac-powolany-do-czynnej-sluzby-wojskowej/

Jeśli ktoś jeszcze nie widział, a jest zainteresowany sprawą, to zachęcam do przeczytania.
@59b862cef4: nie szukałem podstawy prawnej, o czymś takim powiedział mi kierownik, bo jakoś parę lat temu dostał powołanie na ćwiczenia i był w kadrach po urlop, a wtedy mu powiedzieli, że w zakładach zbrojeniowych są wyłączenia.

Spytałem o to Panią przez telefon i powiedziała, że musi być wystawiony papierek o wyłączeniu z ćwiczeń i wtedy nie będę ich musiał odbywać. Ale jak napisałem, nie widziałem na to podstawy prawnej, tylko słowa
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@beeeitch: takie są stawki za udział w ćwiczeniach np. wojsk obrony terytorialnej, szeregowy 129 zł obecnie. Dodatkowo powinieneś dostać od pracodawcy odprawę w wysokości 2 tygodniowego wynagrodzenia za urlop. Plus rekompensate jeśli w pracy zarabiasz więcej niż oni chcieli by Ci płacić

Idź, zobacz czegoś może ciekawego się nauczysz. Strzelanie, obycie z bronią. Poznasz nowych ludzi.
michal-zalewski - @beeeitch: takie są stawki za udział w ćwiczeniach np. wojsk obrony...

źródło: comment_1669796346ANTCerMYgXxKtcJtZe6Lj5.jpg

Pobierz
@beeeitch: Jaką masz kategorię ?
@milionuw_100: Oni mają taki burdel, że pewnie na to w ogóle nie patrzą XD Mężczyzna to Mężczyzna i koniec XD

Jestem w ogóle ciekaw co jest na tych ćwiczeniach XD Znając Polskie realia to nic przydatnego nie uczą i tylko będą męczyć bieganiem albo czymś, trochę się postrzela ale wiadomo nie za dużo ale będzie że odbębnione i cyk według statystyk przeszkolony i gotowy na