Wpis z mikrobloga

Chyba wszystko zależy od roweru i jak się dba i jeździ. Mam dwa rowery mtb w domu. Kone na Shimano Deore 1x11 i Cannondale na SRAM nx 1x12. Kona przejechała 1200km gdzie jej nie oszczędzałem łącznie z jazda w błocie, skoki itp i łańcuch praktycznie żadnego wydłużenia. W Cannondale którym jeździła żona około 860km spokojnie itp łańcuch się poprostu rozpadł. I to dosłownie. Okazuje się że SRAM łańcuchy do 1x12 generalnie mają
  • Odpowiedz
Co tu się dzieje :D
nikt nikomu nie każe tutaj wymieniać łańcucha co 800km. Ludzie, róbta co chceta. Szczególnie w tanich rowerach (jednorzędowe, czy jakieś maks 8 rzędów).

Po prostu, wyciągnięty łańcuch niszczy kasetę. Jakiś dobry jednorzędowy wytrzyma pewnie wiele tysięcy km. Może z 10k, a może więcej. Ale gówniany jak shimano hg40 to może i 1000km wytrzymać, albo i mniej (a są też gorsze). Miałem kiedyś stary rower z wolnobiegiem 5 rzędowym, też mnóstwo km zrobiłem na nim, na jednym łańcuchu.

W każdym razie, załóżmy, że łańcuch wytrzyma 4 000 km. Tzn. po tym dystansie będzie przeskakiwał, więc jazda będzie uciążliwa. W takim przypadku założenie nowego łańcucha niewiele da, tzn. nowy łańcuch będzie nadal przeskakiwał. Co więcej, może być tak, że łańcuch będziemy chcieli wymienić zanim zacznie przeskakiwać i może okazać się, że nowy łańcuch przeskakuje, podczas gdy stary jeszcze nie przeskakiwał. To objaw zniszczonej kasety przez wyciągnięty łańcuch. Jeśli nowa kaseta kosztuje 40 czy 50zł, to nie problem. Łańcuch już mamy, zakładamy kasetę i jedziemy dalej.
  • Odpowiedz
Bo o łańcuch wystarczy dbać, ja po brudnej jeździe idę na myjkę ciśnieniową myję dokładnie, następnie suszę, ładuje oleju do oporu, wycieram do sucha zewnętrzną część szmatką, i śmigam dalej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@acars: niestety kiedyś naczytałem się tych skretyniałych tryhardów z różnych forów rowerowych i kupiłem 2 łańcuchy na zapas. Po jakimś czasie wymieniłem gdy zobaczyłem zobaczylem że wyciągnął się o te 1%. Nowy łańcuch zaczął przeskakiwać na starej kasecie to wymieniłem i kasetę. I tak sobie myślę że na tamtym pierwszym łańcuchu i kasecie spokojnie przejechałbym jeszcze duuużo kilometrów. Nigdy nie warto czytać internetowych tryhardów niezależnie od tematu i dziedziny (
  • Odpowiedz