Wpis z mikrobloga

@Toby89: Jakie ciekawostki z yt… A wydychasz pewnie normalnie ze 4 do 5 litrów. Wiem chociażby stąd, że ostatnio miałem spirometrię robioną. W Google też to możesz sprawdzić. Z samych ust to może z pół litra powietrza wyjdzie. Nie ma znaczenia jak dmuchasz - to idzie z płuc. A teraz się bujaj.
@PositiveRate: nie wiem.

Przypuszczam że kluczowe znaczenie ma tam parowanie paliwa. Gaźnik miesza paliwo z powietrzem i to paliwo paruje, prawda? Parowanie chłodzi (tak jak pocenie się człowieka), a przy tym benzyna paruje bardzo intensywnie, nawet w niskich temperaturach.

Jeśli będziesz miał ochotę i okazję, polecam mały eksperymencik - nalej benzyny albo spirytusu do metalowej puszki albo miski, nie przykrywaj tak żeby mogła parować, zostaw na chwilę i dotknij - będzie
@KEjAf: Wybacz, że odnoszę się krótko ale piszę z telefonu. Parowanie w gaźniku rzeczywiście jest uznawane za dodatkowe źródło „chłodu”, tzn. bogata mieszanka powoduje spadek temperatury w silniku, a uboga podwyższa ją. Mieszankę w locie ustawia się pomiędzy ~8:1 do 20:1 m.in. wobec spadku ciśnienia zewnętrznego na większych wysokościach. I ten efekt chłodzący rzeczywiście można zauważyć jak ma się w samolocie wskaźnik EGT - exhaust gas temperature.
Natomiast prawo Bernoulliego jest
Pobierz PositiveRate - @KEjAf: Wybacz, że odnoszę się krótko ale piszę z telefonu. Parowanie ...
źródło: comment_1669316029ZOn6opdKhuLpfXSzt63LMD.jpg
@PositiveRate: @Mufann: @gharman: @volodia: @KEjAf: @Toby89: Ja również nie jestem ekspertem, ale wydaje mi się, że to jest taka sama akcja, jak otwieranie okna w samochodzie w upalny dzień - jeśli będziemy jechać w miarę szybko, rozpędzone powietrze będzie dawać nam uczucie chłodu, mimo że kiedy stoimy to jest gorące. Pytaliśmy kiedyś o to typa na fizyce na studiach, odpowiedział chyba w tym stylu, że im
@Wykuwrizator: przypuszczam że w tym jest też taki efekt że "fuu" (czyli mocny wąski strumień) porywa za sobą więcej otaczającego powietrza, które jest chłodniejsze niż to z płuc.

A "huu" tak nie ma - to szerszy strumień i większa masa, więc nie ciągnie za sobą tak dużo powietrza z otoczenia, na rękę trafia głównie powietrze z płuc, cieplejsze.

Można na przykład sprawdzić że bardzo łatwo zaparować szybę robiąc na nią "huu"