Wpis z mikrobloga

Witam Mirków chciałbym się zapytać was bo nie długo #blackfriday i do #programowanie chciałbym kupić #macbook pro 16 tylko nie wiem w jakiej konfiguracji. Zależy mi na ekranie 16 calowym nie zawsze mam pod ręką monitor do kodowania.

Tylko pytanie czy 16 GB to nie za mało chodź obecnie mam MSI GF63 16GB RAM i jest okej, głównie webówka node.js, php, frontend. Czy lepiej kupić na zaś 32GB, bo za 3 lata może być za mało.

Tak btw da się w macu rozszerzyć pamięć RAM i jaki to mniej więcej koszt wymiany?

Warto kupować Maca do programowania, raczej tak, ale chętnie posłucham 'mondżejszyh' ode mnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 35
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@brakloginuf: > Pytam nadal, co mozna zrobic na linuxie czego nie mozna na macos i windows?

@yhbgrobdoivbvwamsv: choćby profilować programy z widocznością tego co się dzieje w kernelu, za pomocą perf , ebpf, lub async-profiler. A z mniej niszowych rzeczy docker działa znacznie lepiej i nie ma tyle ceregieli (do niedawna w ogóle nie działał na mac). Inna sprawa że M1 wcale nie jest wydajniejsze od Intela 12gen.
  • Odpowiedz
@yeruvoci: mam M1 i M2 i te laptopy to rzeczywiście gamechanger jezeli chodzi o wiele rzeczy - biją konkurencje totalnie. Jezeli chcesz kupić lapka ktory jest dosyc dobry i zbytnio nie zajmowac sie konfiguracja tylko ma po prostu dzialac to bardzo dobry wybor, bierz wersje 32GB.

Jezeli chodzi o programowanie to nie wszystkie rzeczy tam dzialaja na 100% - sa problemy z niektorymi obrazami dockera jak to juz ktos wyzej
  • Odpowiedz
Pytam nadal, co mozna zrobic na linuxie czego nie mozna na macos i windows?


@brakloginuf: Z zalet linuxa to głównie chodzi o narzędzia deweloperskie, manager pakietów, prosty setup czegokolwiek(dyskusyjnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)) i możliwość modyfikacji userspace według swoich potrzeb. Z wad to mniejsze wsparcie gierek i problem z dostępem do sterowników sprzętów których producenci mają wywalone na linuxa. Chyba tyle
  • Odpowiedz
Mam Mac mini na m1 i w moich taskach się nie nadaje (praca z docker em). Często nie ma obrazów pod arm a ostatnio nie mogłem czegoś zdeployowac terraformem bo arm. Jeśli używasz docker to możesz mieć problem na m1
  • Odpowiedz
OSX ma wbudowaną kompresję RAMu, robi to w tle, domyślnie, bez konfiguracji.


@MacDada: Android oparty na Linuxie tak samo. To zalezy od dystrybucji, ale przykład takiego automatu to gdy mowimy o systemach dla zwyklych ludzi. Gdy mowimy o hakerach linux daje Ci mozliwość ustawienia ile ramu chcesz kompresowac i jakim algorytmem. To wieksze mozliwosci z mysla o bardziej zaawansowanych uzytkownikach. Czy OSX ma menadzer pakietow pod ktorego kontrola jest kazdy
  • Odpowiedz
@yeruvoci: ja kupiłem macbooka pro 16 32gb ram i 1tb za 18k PLN. Z perspektywy kilku miesięcy mogę powiedzieć, że wydatek był zbędny, bo pewnie wykorzystuję z 10% możliwości tego laptopa. Zależało mi głównie na baterii, a baterię ten macbook ma magiczną. Czasami robię coś na nim 10-12h i zostaje jeszcze 50%.
  • Odpowiedz