Wpis z mikrobloga

Cześć, moja mama kupiła samochód od osoby prywatnej 14.11 (poniedziałek). Umowa została podpisana około godziny 19. Dnia 15.11 (wtorek) mama nie miała jak podejść do swojego ubezpieczyciela, a uznała że i tak dopiero dzisiaj wygasa polisa, więc uznała że będzie ok. Poszła 16.11, środa, czyli dzisiaj gdzie się dowiedziała, że babka wycofała polisę jeszcze 14.11... co oznacza dla nas 1 dzień zwłoki i karę nawet do 1200 zł.

czy jesteśmy w stanie cokolwiek zrobić? ( ͡° ʖ̯ ͡°) mama była przekonana, że babka wszystkie formalności załatwi na drugi dzień, bo było już późno a tu zonk ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#ubezpieczenia #oc #samochody #kupnosamochodu #motoryzacja
  • 43
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mmenelica: przy zakupie auta dostawliście kwitek z ubezpieczeniem od sprzedającego? Do kiedy ono było dokładnie? Jeżeli ubezpieczenie było do 16-11, a auto kupiliście 14-11 to obowiązywało do końca, czyli do 16-11. Nie można sobie ot tak wypowiedzieć ubezpieczenia bez oświadczenia kupującego(czyli twojej matki). Sprzedająca pewnie 14-11 zgłosiła ubezpieczycielowi sprzedaż żeby ubezpieczenie nie przedłużyło się automatycznie.
  • Odpowiedz
sprawdź sobie tutaj, do kiedy jest polisa

potrzebujesz wpisać nr rej, VIN i datę pierwszej rejestracji. w drugiej zakładce jest informacja do kiedy jest polisa

https://historiapojazdu.gov.pl/


@darek_fraczek: na tym też nie ma co polegać w 100%, bo informacje są nieprawdziwe jak auto przejdzie np. przez pośrednika, a ten wypowie OC i weźmie np. komisówkę
  • Odpowiedz
@Pio23: niestety nie dostaliśmy papierowego ubezpieczenia, przyznam że zapomnieliśmy o tym. Ale w historii pojazdu pokazuje ostatnią polisę jako aktywną do 14.01.2023. Auto od prywatnej osoby, bezpośrednio. W UFG tak jak pisałem, 13.11 pokazuje dane, 14.11 brak danych, 15.11 brak danych i 16.11 tez brak danych.
  • Odpowiedz
@Pio23: nie napisałem nigdzie, że polisa się skończyła 16.11. Dzisiaj, czyli 16.11 poszła do agentki i sie dowiedziala, że auto nie jest ubezpieczone od 14.11, czyli dnia sprzedaży. Może faktycznie tak jak pisze tu jeden mirek - babka wypowiedziała ubezpieczenie i nie wspomniała o zbyciu pojazdu?
  • Odpowiedz
babka wypowiedziała ubezpieczenie i nie wspomniała o zbyciu pojazdu?


@mmenelica: ale nie można wypowiedzieć ot tak XD ubezpieczenie musiało się kończyć albo matka podpisała.. w ostateczności podrobiła podpis Twojej matki.

tylu mirków z ubezpieczeń na wykopie a nikt nie pomoże?
  • Odpowiedz
@mmenelica: są trzy możliwości wypowiedzenia OC:
- z ostatnim dniem okresu ubezpieczenia
- automatycznie odnowioną ponieważ auto posiada ubezpieczenie gdzie indziej
- jako nowy nabywca pojazdu(musiałaby to wypowiedzieć twoja matka albo podpisać sprzedającemu oświadczenie). Inaczej nie wypowiesz OC jako właściciel swojego auta.
  • Odpowiedz
a uznała że i tak dopiero dzisiaj wygasa polisa


@mmenelica: dlaczego tak uznała? Tak naprawdę nie ma możliwości żeby wypowiedzieć OC jako właściciel, są tylko te 2/3 możliwości o których napisałem.
  • Odpowiedz
@mmenelica: przerabiałem to w ubiegłym roku przy zakupie gruza. Gość podrobił mój podpis i zgłosił wypowiedzenie umowy do pzu. Z tym że nie da się wycofać z OC bez np papieru potwierdzającego złomowanie samochodu albo zakup OC u innego ubezoieczyciela. Więc nic nie udało mu się załatwić.

Jedynym sensownym wytłumaczeniem tego było by to że OC bylo faktycznie tylko do 14.11.2022. ale to też raczej powinno zostać automatycznie przedłużone.
  • Odpowiedz
Gość podrobił mój podpis i zgłosił wypowiedzenie umowy do pzu. Z tym że nie da się wycofać z OC bez np papieru potwierdzającego złomowanie samochodu albo zakup OC u innego ubezoieczyciela. Więc nic nie udało mu się załatwić.


@yazir: da się na podstawie oświadczenia podpisanego przez kupującego, przynajmniej ja miałem taki przypadek z dużym ubezpieczycielem - Link4. Sam rok temu kupiłem auto, ale warunkiem sprzedaży było że podpiszę dokument że
  • Odpowiedz
Jedynym sensownym wytłumaczeniem tego było by to że OC bylo faktycznie tylko do 14.11.2022. ale to też raczej powinno zostać automatycznie przedłużone.


Chyba że sprzedający złożył kilka dni wcześniej oświadczenie że nie przedłuża ubezpieczenia(to co pisałem wyżej).
  • Odpowiedz
@Dejwi996: @gabor2: @Pio23: @yazir: @sayanek: @ciasteczkowy_otwur: @rzeznia22: @PeterFile: @hatemyself: @RozowaZielonka: myślę, że uczciwie będzie wyjaśnić co się wydarzyło. W zasadzie wszystko jest ok. Dzwoniłem do poprzedniej właścicielki, wytłumaczyła że jedynie zgłosiła zbycie pojazdu, a polisa była ważna do stycznia 2023. Polisa została automatycznie przedłużona po zgłoszeniu zbycia. Automatycznie przedłużona polisa ma nowy
  • Odpowiedz
od razu wykupiłem swoje OC na miejscu jeszcze przed podpisaniem umowy żeby mieć pewność że dam radę je wykupić tego dnia przez internet.


@Pio23: no właśnie, miałeś już inne wykupione, dlatego dało się tak zrobić. Gdybyś nie kupił to ten papier nic by nie dał.
  • Odpowiedz