Wpis z mikrobloga

@dzikognisty: ja to widzę tak.. będą ludzie pozywali, będą dostawali zabezpieczenie i płacili tylko kapitał plus marże. Po 5 latach przegrają prawomocnie i będą musieli zapłacić WIBOR za lata wstecz plus pewnie odsetki od tego. Ale my już nie mamy tych pieniędzy, wydawaliśmy je na bieżąco ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
No ja tez xD frankowicze przy tym to byłby pikus xD


@kubas_782: jedna sędzina z wawy w sprawie frankowej nakazała zwrot wszystkich wpłaconych franków jako że bank nie był w stanie ustalić kursów franka z dnia wpływu środków przez lata płatności rat, to teraz policz po jakim kursie oni te franki wpłacali a ile teraz frank jest warty :D to jest dopiero wyrok
  • Odpowiedz
ciekawe czy tutaj poprostu ten klient nie mial jakieś specyficznej umowy, z dziwnymi zapisami. Na głównej jest znalezisko o tym


@MamByleJakiNick: Dasz linka? Bo ja tam widzę sam syf o rakietach na granicy.
  • Odpowiedz
@Fearaneruial nagle wszystkim WIBOR przeszkadza, a jakoś 2 lata temu nikt nie mówił, że jest bez sensu xD

Prawda jest taka, że banki nie mają potrzeby pożyczać między sobą pieniędzy, bo pieniędzy w gospodarce jest za dużo (dzięki "tarczom" wszelkiej maści). Ale WIBOR dobrze odzwierciedla koszt pieniądza. Gdyby był o te 2pp niższy to nagle wszystkie banki bardzo chciałyby tą kasę pożyczać, bo mogłyby ją deponować w banku centralnym i na
  • Odpowiedz
a jakoś 2 lata temu nikt nie mówił, że jest bez sensu xD


@Leithain: ja mówiłem - nawet w banku podczas brania kredytu (a nie brałem po najniższych stópkach) stwierdziłem że mi i tak oddadzą tą kasę
Unia Europejska też mówiła (likwidacja WIBOR i LIBOR)
  • Odpowiedz
WIBOR 6m pokazuje oczekiwania banków

no spoko, czy to powoduje że nie jest on "de facto ukrytą marżą"?


@Fearaneruial nie jest. Alternatywą dla udzielania przez banki kredytów jest deponowanie środków w banku centralnym. Oprocentowanie takiego depozytu jest powiązane ze stopą referencyjną, a projekcję te stopy oddaje WIBOR.

Oczywiście, że lepiej, żeby nie było tego WIBORu, a zamiast tego była używana po prostu stopa referencyjna banku centralnego. Ale to nie znaczy, że WIBOR jest współczynnikiem z czapy czy jakaś ukrytą
  • Odpowiedz
@kubas_782: Po pierwsze to nie wyrok a postanowienie, po drugie nie jest kończące w sprawie a dotyczyło jedynie zabezpieczenia powództwa na czas postępowania, czyli nic nie jest rozstrzygnięte. Także fake news.
  • Odpowiedz
bank przerzuca na mnie, jako klienta, koszt pożyczania pieniędzy na rynku międzybankowym mimo że ich wcale nie pożycza...


@Fearaneruial bank zgarnia na kredytach oprocentowanie w postaci:
(projekcja stopy referencyjnej na najbliższe 3/6 miesiecy) + marża

Stopa referencyjna określa średnią z tego za ile bank może wziąć pieniądze z banku centralnego (stopa lombardowa trochę większa od referencyjnej) i ile może dostać za wpłatę pieniędzy do banku centralnego (stopa depozytowa - trochę mniejsza od
  • Odpowiedz
@huggus: jest, tylko nie wprost. Sądy orzekając, praktycznie zawsze gdy zajedzie konieczność odwołują się do orzecznictwa dotyczącego interpretacji przepisów
  • Odpowiedz