Wpis z mikrobloga

a jakoś 2 lata temu nikt nie mówił, że jest bez sensu xD


@Leithain: ja mówiłem - nawet w banku podczas brania kredytu (a nie brałem po najniższych stópkach) stwierdziłem że mi i tak oddadzą tą kasę
Unia Europejska też mówiła (likwidacja WIBOR i LIBOR)

Rozporządzenie BMR


W 2016 r. Parlament Europejski i Komisja Europejska wydały rozporządzenie BMR w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych. Wprowadza ono nowe
WIBOR 6m pokazuje oczekiwania banków

no spoko, czy to powoduje że nie jest on "de facto ukrytą marżą"?


@Fearaneruial nie jest. Alternatywą dla udzielania przez banki kredytów jest deponowanie środków w banku centralnym. Oprocentowanie takiego depozytu jest powiązane ze stopą referencyjną, a projekcję te stopy oddaje WIBOR.

Oczywiście, że lepiej, żeby nie było tego WIBORu, a zamiast tego była używana po prostu stopa referencyjna banku centralnego. Ale to nie znaczy, że WIBOR
nie znaczy, że WIBOR jest współczynnikiem z czapy


@Leithain: noooo, niech ci będzie, pisząc że biorą go z powietrza przesadzam

czy jakaś ukrytą marżą


bank przerzuca na mnie, jako klienta, koszt pożyczania pieniędzy na rynku międzybankowym mimo że ich wcale nie pożycza...
to jak to nazwiesz?
@kubas_782: Po pierwsze to nie wyrok a postanowienie, po drugie nie jest kończące w sprawie a dotyczyło jedynie zabezpieczenia powództwa na czas postępowania, czyli nic nie jest rozstrzygnięte. Także fake news.
bank przerzuca na mnie, jako klienta, koszt pożyczania pieniędzy na rynku międzybankowym mimo że ich wcale nie pożycza...


@Fearaneruial bank zgarnia na kredytach oprocentowanie w postaci:
(projekcja stopy referencyjnej na najbliższe 3/6 miesiecy) + marża

Stopa referencyjna określa średnią z tego za ile bank może wziąć pieniądze z banku centralnego (stopa lombardowa trochę większa od referencyjnej) i ile może dostać za wpłatę pieniędzy do banku centralnego (stopa depozytowa - trochę mniejsza od
nie wierze w to xD


@Fiodooor: dlaczego? WIBOR to nic innego jak ukryta marża - wartość teoretycznie odpowiadająca kosztowi pożyczania pieniędzy na rynku międzybankowym - a że takich transakcji nie ma to jest wartość czysto virtualna i w praktyce dodatkowa marża

@Fearaneruial: To nie ma znaczenia, bez wiboru będziesz miał wyższe oprocentowanie i tyle
bank przerzuca na mnie, jako klienta, koszt pożyczania pieniędzy na rynku międzybankowym mimo że ich wcale nie pożycza...

to jak to nazwiesz?


@Fearaneruial: Ale zawsze mógłby "pożyczyć" je Głapie i mieć z tego x procent. Chyba nie sądzisz, że bank pożyczy Tobie pieniądze na mniejszy procent niż mógłby bankowi centralnemu? Musi dorzucić marżę ze względu na ryzyko twojej niewypłacalności. WIBOR nie będzie się znacząco różnił od oprocentowania które daje Głapa więc