Wpis z mikrobloga

Z ciekawości, jak duża wg Was powinna być poduszka finansowa? Wiadomo, to zależy od dochodów, zobowiązań, stylu życia, sytuacji zawodowej, wieku, dlatego pytam co dla Was, w Waszych pensjach jest sensowną poduszką. 3 pensje? 6, 12? Złapałem się na tym, że w najlepszym momencie, czyli początkiem 2020, nie wiedząc w co inwestować, a przeczuwając wystrzał inflacji, kupiłem za oszczędności obligacje indeksowane inflacją (niestety 4-letnie) i nazwałem to poduszką finansową, bo z racji lepszej (jakiejkolwiek?) strategii tak mi było najłatwiej. Jest to równowartość moich 12 pensji przy czym nie mam zobowiązań kredytowych, z każdej pensji odkładam też na kolejne inwestycje (głównie z myślą o emeryturze).

#inwestowanie #finanse
  • 11
@mL4z2m3jCf7ZWMWfSFqsRvsh: mam poduszkę w wysokości moich półrocznych wydatków. Poduszka powinna być w takiej wysokości abyś się czuł z nią bezpiecznie, jaka to jest wysokość to już kwestia indywidualna, trzeba brać pod uwagę sytuacje zdrowotną, rodzinną, plany na przyszłość itp.
@mL4z2m3jCf7ZWMWfSFqsRvsh: Na koncie mam na pokrycie miesięcznych wydatków + stosunkowo niewielką kwotę X gdzie X większe niż każdy jednorazowy wydatek, tak w razie czego. Resztę inwestuję. Poduszka winkorporowana w portfel, tak jak tutaj: https://inwestomat.eu/cala-prawda-o-poduszce-finansowej/
Jeśli będę potrzebował więcej niż X to będzie to naprawdę gruba sytuacja i wtedy pewnie spokojnie X mi wystarczy na 2-5 dni, a w 2-5 dni sobie wyjmę z obligacji/etfów, robiąc przy okazji rebalancing.