Wpis z mikrobloga

Nigdy nie zrozumiałem kiedy używać "ch" , a kiedy samo "h". Ta sama sytuacja z "u" i "ó", czy "ż", "ź". Ja nauczyłem się tych słów na pamięć. Nie wiem. Może jest na to jakaś metoda?. W zeszłym roku jakiś Mirek wytłumaczył mi że np. "om" piszemy kiedy mowa o większej ilości, jak ludziom. A "ą" kiedy o pojedynczej osobie, jestem mężczyzną. Do tego czasu zdarzało mi się pisać ludzią, jak i robić przecinki przed "i".
#grammarnazi #jezykpolski #polska
SaintWykopek - Nigdy nie zrozumiałem kiedy używać "ch" , a kiedy samo "h". Ta sama sy...

źródło: comment_16684686092EpqqlhyO38WsCRp5ojFGe.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@SaintWykopek: ej to tak na serio? Tego właśnie uczą w podstawówe na polskim
Z ó i u jest najlatwiej chyba bo większość z ó się odmienia/wymienia na o np ogród - ogrody, gród - grodzić, ból - boleć, Głód - głodny, sokół - sokole oko itp
Tak samo jak z ż, ktore wymienia sie np na g - nóżka - noga, wstążka - wstęga, krążek - krąg. Czasami ż pochodzi
  • Odpowiedz
@SaintWykopek:

jak i robić przecinki przed "i".


Interpunkcja nie ma uzasadnienia leksykalnego, tzn. nie jest tak, że przed jednymi wyrazami stawia się przecinek, a przed innymi nie (i trzeba znać to na pamięć), nie, ma uzasadnienie logiczno-gramatyczne. Przed i jak najbardziej można stawiać przecinek, jeśli zdanie nadrzędne, którego części łączy spójnik i, przedzielone jest wtrąceniem albo zdaniem podrzędnym, np. Poszedł do sklepu, który znajduje się na rogu ulicy, i
  • Odpowiedz