Wpis z mikrobloga

Wydawać by się mogło, że recepty to taka prosta sprawa. Lekarz wystawi, farmaceuta zrealizuje. Ale czasem po drodze pojawiają się pewne wątpliwości...

Obecnie wystawianie e-recept jest obowiązkowe. Natomiast recepty papierowe nadal funkcjonują i można je wystawiać w określonych przypadkach (np. brak dostępu do systemu).

Każda recepta ma określony termin ważności, który zależy od leków, jakie zostały przepisane:

- antybiotyki o działaniu ogólnoustrojowym (np. tabletki, zawiesiny) - 7 dni
- leki psychotropowe i narkotyczne – 30 dni
- leki i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego sprowadzane z zagranicy dla pacjenta i produkty immunologiczne wytwarzane indywidualnie – 120 dni

Pozostałe preparaty – 30 dni z możliwością wyboru terminu ważności 365 dni (tylko e-rp). Kiedy mamy na recepcie papierowej kilka leków, to termin ważności całej recepty jest wyznaczany przez najkrótszy z terminów.

Nie ma już odpisów recept. Recepta papierowa musi być realizowana w jednej aptece, a w przypadku e-rp nie ma potrzeby wystawiania takiego dokumentu, bo wszystko jest zapisane w systemie.

Spora część osób uważa, że uprawnienie “senior” pojawia się z automatu, gdy mamy pacjenta 75+. Niestety, nie jest tak. Musi to wpisać osoba wstawiająca receptę. Podczas realizacji w aptece nie można dopisać symbolu S. Tak samo jest w przypadku “ciąży”.

Recepty nie muszą być realizowane osobiście. Możecie pójść do apteki wykupić leki babci czy koleżance.

Poziom odpłatności wynika z tego, co zostało wpisane w recepcie. Nie decyduje o tym farmaceuta. O ilości leków, jaką można wykupić decydują przepisy. Papier przyjmie wszystko. W systemie również można ręcznie wpisać dowolną ilość opakowań. Na recepcie papierowej może zostać przepisana taka ilość preparatu, jaka wystarczy pacjentowi na max 120 dni stosowania. W przypadku e-recept limit wynosi 360 dni (jednorazowy zakup na 180 dni). Leki narkotyczne na max 90 dni (oba typy recept). Wszystko ponad kreskę jest obcinane. Zakładając oczywiście, że recepta jest wystawiona poprawnie.

Garść informacji o e-receptach rocznych:

Jeśli pacjent uda się do apteki po lek z e-recepty rocznej w terminie późniejszym niż 30 dni od wystawienia, to wówczas farmaceuta/technik będzie musiał mu odliczyć dawki, które przepadły i np. zamiast 5 przepisanych opakowań, pacjentowi będą należały się tylko 2. Gdy okaże się, że dawkowanie wpisane na recepcie jest nieprecyzyjne lub nie ma go w ogóle, to po upływie 30 dni pacjent nie otrzyma żadnego opakowania.

Ważne jest, aby w ciągu 30 dni od wystawienia wykupić chociaż 1 opakowanie każdego leku. Pozostałe nie będą już wtedy odliczane, nawet gdy pacjent przyjdzie w ostatnim dniu ważności recepty.

Kolejna istotna informacja jest taka, że kupując np. 1 opakowanie danego leku z 3 przepisanych, trzeba będzie wrócić do tej apteki po pozostałe 2. Natomiast jeśli mamy leki X i Y, to X możemy kupić w aptece A, lek Y w aptece B.

Kiedy dostajecie od lekarza wydruk informacyjny e-recepty z kodem kreskowym, to nadal macie e-receptę. Nie zamienia się ona w receptę papierową, a taki wydruk możecie zabrać ze sobą. Nie zbieramy ich w aptekach, wszystko zostaje zapisane w systemie.

Jeśli macie jakieś dodatkowe pytania, to śmiało piszcie w komentarzu ʕʔ

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

Mój tag #dwafartuchywaptece

#medycyna #ciekawostki #zdrowie #apteka #leki #farmacja #prawo
dwa_fartuchy - Wydawać by się mogło, że recepty to taka prosta sprawa. Lekarz wystawi...

źródło: comment_1668364070Yl6YPPwxGDxYqraVedbrmy.jpg

Pobierz
  • 16
Co ok 3 miechy wysyłam mail o przepisanie inhibitorów pompy protonowej. Zawsze prawie co 3 miechy bo zawsze ta sama ilość fajnie było by mieć 1 receptę cały rok.
@kwaz1: może po prostu ktoś tylko "odnawia" Twoją receptę, dlatego masz ciągle tyle samo.
A druga kwestia to czy faktycznie potrzebujesz ciągle to przyjmować. IPP to jedne z częściej nadużywanych leków na receptę i przepisywanych niepotrzebnie :)
@dwa__fartuchy chciałbym tego nie przyjmować, ale jak tylko nie wezmę wieczorem i następnego dnia wieczorem to zaraz w nocy budzę się z bulem w klatce pomaga tylko mleczko zobojętniające.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dwa__fartuchy: pytałem w innym wpisie, ale zapytam i tutaj. Jak to wygląda z receptami na wyrobienie leku? Napisałaś, że nie każda apteka to realizuje. Tak więc niektóre apteki mają speciálne składniki i wyrabiają leki przepisane na receptę? Jakie leki czy preparaty się wyrabia i dlaczego?Przecież teraz praktycznie na wszystko znajdą się maści, tabletki, syropy. Na co ludzie dostają te recepty na wyrobienie leków? Ja z tego co pamiętam miałem problemy dermatologiczne
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@elena-mary: u mnie akurat pomogło lepiej niż kortykosteroidy. Pamiętam, że trądzik pogorszył się po maści na B. Ben...nieco? Niestety to było dawno tak nie pamiętam nazwy. Wcześniej spotkałem się z wyrobieniem "leku" jak miałem ospę. Jakimś płynem mnie smarowano by zmniejszyć swędzenie. Zostawiało to białe ślady po wyschnięciu. Po wizycie u rodziny rodzice używali później jakiejś gęstej białej maści.
Właśnie ciekawi mnie to, dlaczego się przepisuje leki/maści wyrabiane w aptece, skoro
Tak więc niektóre apteki mają speciálne składniki i wyrabiają leki przepisane na receptę? Jakie leki czy preparaty się wyrabia i dlaczego?Przecież teraz praktycznie na wszystko znajdą się maści, tabletki, syropy. Na co ludzie dostają te recepty na wyrobienie leków?


@kureci_paratko: Przykładem takich wyrabianych na receptę leków są leki w niestandardowych dawkach, np. dostępne są do kupienia tabletki z 10 mg substancji czynnej, a Ty masz łykać tabletki z 6 mg.
@dwa__fartuchy: w ogóle to jest jakiś żart, że recepty papierowe jeszcze obowiązują. U mnie obok apteki przyjmuje lekarz, który masowo papierowe pisze, więc nie jest to kwestia braku dostępu do systemu, a zwyczajne lenistwo. Nie dość, że chłop bazgrze na tych receptach, jak kura pazurem, to jeszcze w ten sposób wystawia recepty na leki psychotropowe i narkotyczne, na dodatek co druga/trzecia recepta jest źle wypisana i pacjent musi się wracać po
@kureci_paratko: czysto teoretycznie każda apteka ma obowiązek wykonywania leków recepturowych, w praktyce część aptek z tego rezygnuje, bo to dodatkowa robota za stosunkowo niewielką kasę, więc zasłaniają się brakiem składników na stanie, które są dostępne w hurtowni od ręki xD Wyjątkiem są leki jałowe (np. krople do oczu czy leki z antybiotykami), bo wtedy by móc wykonać taki lek, apteka musi posiadać na stanie lożę do pracy aseptycznej. U mnie np.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@PawlaczBorzy: dzięki za obszerną odpowiedź. Przypomniałeś mi o rivanolu (o ile dobrze pamiętam), którego roztwór miałam robiony w aptece. Duża butelka i kosztowała naprawdę grosze. Co do antybiotyków czy kropli do oczu to bym w życiu nie pomyślał, że są wytwarzane w aptece. Myślałem, że wytwarza się tylko kremy, maści i płyny do smarowania na problemy skórne, oraz jakieś podstawowe syropy na kaszel. Zapewne recepta na wyrobienie leku trafia się jedna
@szynszyla2018: od kilku lat jestem osobą publiczną w internecie, łatwo znaleźć moje imię i nazwisko. Z tym wiąże się też wiarygodność tego, co publikuję. Nie jestem bylejakim anonimem z neta, co pisze jakieś pierdy :P
Nie boję się ludzi, mam ochronę w aptece :D
@dwa__fartuchy: hejka, czy polecasz może jakaś Apke do sprawdzania leków, kto może ordynować, wystawiać receptę na kontynuacje, substancje czynna itp?:D
Ostatnio zaczęłam się uczyć wystawiać recepty jako pielęgniarka i brakuje mi trochę wiedzy co można a co nie w tym zakresie :)