Wpis z mikrobloga

Moje kilka Leszczyn zaatakował w tym roku Słonkowiec (słonik) orzechowiec.
Połowa orzechów do #!$%@? (mają dziurki, a w środku jest larwa i jej gówna).
Czy ktoś z Was wygrał walkę z tym hultajem?
Czytałem o różnych metodach, w tym o takiej, żeby przekopać teraz teren wokół drzew/krzewów, żeby je wyrzucić na wierzch z ich podziemnych jam, gdzie mają zimować w oczekiwaniu na wiosnę i ponownie ataki na moje piękne Leszczyny.

#ogrod #ogrodnictwo #dzialka #rod #owady #szkodniki #leszczyna
źródło: comment_1668320645ZtCeTNusFcHPMmS1OAo4x6.jpg
  • 37
@johnblaze12345

A ja ci zaproponuję przede wszystkim zmianę podejścia do ogrodnictwa. Jeżeli w ogrodzie jest nadmiar jakiegoś owada, to prawdopodobnie masz zaburzony ekosystem. Co zeżre słonika? Ptaki, owady drapieżne, pewnie jakieś grzyby też go osłabią. Dlaczego leszczyna nie wymarła w naszym kraju? Bo kluczem są zdrowe rośliny, rosnące na bogatej glebie, tworzące orzechy o grubych skorupkach. Więc najważniejsze to zadbać o naturalnych wrogów słonika i stworzenie leszczynie dobrych warunków do życia.

Tylko
@johnblaze12345 między innymi, ale u rodziców wystarczyło zrezygnować z oprysków, powiesić kilka budek, zostawiać niekoszone miejsca, jakieś sterty gałęzi i martwego drewna, zaakceptować osy i szerszenie, postawić miski z wodą, nie zabijać "szkodników" typu mszyce (wiem, to ciężkie, ale serio jeśli roślina jest zdrowa to sobie poradzi), produkcja kompostu i rzucanie go pod krzaki + nawóz typu obornik, ściółkowanie, magazynowanie deszczówki.
@johnblaze12345 ale mnie bawi, jak ludzie nie dowierzają, że można prowadzić ogród w naturalny sposób xD przecież to niemożliwe mieć orzechy bez dziurek jak się w sumie nic nie robi. Trzeba się napocić, nakopać, odprawić tajemne rytuały, na wszelki wypadek nawalić chemii i wtedy będą piękne orzeszki jak z reklamy. A później płacz, bo kolejne rośliny zdychają xD
I tak, słonik jest także w lasach (choć pewnie ten las to monokultura sosny