Wpis z mikrobloga

Moje kilka Leszczyn zaatakował w tym roku Słonkowiec (słonik) orzechowiec.
Połowa orzechów do #!$%@? (mają dziurki, a w środku jest larwa i jej gówna).
Czy ktoś z Was wygrał walkę z tym hultajem?
Czytałem o różnych metodach, w tym o takiej, żeby przekopać teraz teren wokół drzew/krzewów, żeby je wyrzucić na wierzch z ich podziemnych jam, gdzie mają zimować w oczekiwaniu na wiosnę i ponownie ataki na moje piękne Leszczyny.

#ogrod #ogrodnictwo #dzialka #rod #owady #szkodniki #leszczyna
johnblaze12345 - Moje kilka Leszczyn zaatakował w tym roku Słonkowiec (słonik) orzech...

źródło: comment_1668320645ZtCeTNusFcHPMmS1OAo4x6.jpg

Pobierz
  • 37
@johnblaze12345

A ja ci zaproponuję przede wszystkim zmianę podejścia do ogrodnictwa. Jeżeli w ogrodzie jest nadmiar jakiegoś owada, to prawdopodobnie masz zaburzony ekosystem. Co zeżre słonika? Ptaki, owady drapieżne, pewnie jakieś grzyby też go osłabią. Dlaczego leszczyna nie wymarła w naszym kraju? Bo kluczem są zdrowe rośliny, rosnące na bogatej glebie, tworzące orzechy o grubych skorupkach. Więc najważniejsze to zadbać o naturalnych wrogów słonika i stworzenie leszczynie dobrych warunków do życia.

Tylko
@johnblaze12345 między innymi, ale u rodziców wystarczyło zrezygnować z oprysków, powiesić kilka budek, zostawiać niekoszone miejsca, jakieś sterty gałęzi i martwego drewna, zaakceptować osy i szerszenie, postawić miski z wodą, nie zabijać "szkodników" typu mszyce (wiem, to ciężkie, ale serio jeśli roślina jest zdrowa to sobie poradzi), produkcja kompostu i rzucanie go pod krzaki + nawóz typu obornik, ściółkowanie, magazynowanie deszczówki.