Wpis z mikrobloga

Kiedyś jak jeszcze robiłem UI do aplikacji, to zawsze po załadowaniu danych z serwera i po ich wyświetleniu dodawałem 700 ms blokadę na kliknięcia myszą/tapnięcia palcem jeśli ich wyświetlenie powodowało przesłonięcie lub przesunięcie innych łącz/przycisków. Dzięki temu jak ktoś chciał w coś kliknąć a tuż przed kliknięciem interfejs doładował dane które np. poprzesuwały inne elementy na stronie to użytkownik nie klikał w jakiś przypadkowy link/przycisk którego jeszcze ułamek sekundy temu nie było w tym miejscu. Nie bardzo rozumiem, czemu nie jest to powszechna praktyka, zwłaszcza, że zakodowanie tego jest banalnie proste. Jeszcze nigdy tego nie widziałem aby ktoś tak robił poza mną. Za to często widzę strony które potrafią doładować elementy strony które wszystko przesuwają przez co ciągle klikam nie w to co chce.

#programowanie #frontend
  • 9
Dzięki temu


@DooBeeDooBee: Dzieki temu blokowales aplikacje, jak serwer nie odpowiedziale w czasie, jak byl problem z internetem, jak wczytanie trwala dlugo.

Pomysl dziala tylko w idealnych warunkach. W kazdych innych aplikacje staja sie praktycznie bezużyteczne.
Dzieki temu blokowales aplikacje, jak serwer nie odpowiedziale w czasie,


@Proogramista: Czytanie ze zrozumieniem trudna rzecz

to zawsze po załadowaniu danych z serwera i po ich wyświetleniu dodawałem dodawałem 700 ms blokadę


Jak mogłeś z tego wywnioskować, że blokada trwające 700 ms zablokuje aplikacje na dłużej niż... 700 ms?
@Proogramista: Raczej jak nie potrafisz czytać.

Skoro juz wszystko bylo wyswietlone to po co dawales blokade?


Napisałem wyraźnie:

Dzięki temu jak ktoś chciał w coś kliknąć a tuż przed kliknięciem interfejs doładował dane które np. poprzesuwały inne elementy na stronie to użytkownik nie klikał w jakiś przypadkowy link/przycisk którego jeszcze ułamek sekundy temu nie było w tym miejscu
@Proogramista: Taki sam problem ma interfejs Reddit, Google w wynikach wyszukiwania a nawet Wykop. Dobra, czarnolisto bo nawet jak na Wykopowe standardy to nie grzszysz bystrością umysłu. Znalazł się idealny programista psia jego mać.
@DooBeeDooBee: Bo to strasznie słabe rozwiązanie a Cumulative Layout Shift i tak jest gnębione przez Google, więc to trzeba po prostu zrobić tak, żeby się layout nie ruszał.
Cumulative Layout Shift i tak jest gnębione przez Google


@z--x: Nawet w wynikach wyszukiwania Google z opóźnieniem doładowują się linki do strony pomocy Google co przesuwa wyniki wyszukiwania więc tak średnio jest gnębione. W interfejsach Google jest tego pełno w różnych miejscach.

więc to trzeba po prostu zrobić tak, żeby się layout nie ruszał.


Wydaje mi się, że jest to takie bardzo idealistyczne myślenie. Bardzo wątpię, aby zawsze udało się uniknąć