Wpis z mikrobloga

Powiedzcie mi bo tak te ruskie mam wrazenie cos knują. A ze formalnie Finlandia i Szwecja nie sa w NATO to gdyby hipotetycznie coś putin #!$%@?ł i zaatakował Finlandie to czy NATO pomoże na pełnej czy Finlandia bedzie zdana sama na siebie ( ͡° ʖ̯ ͡°)
#nato #szwecja #finlandia #rosja #ukraina #wojna
  • 25
@Xolan: Finlandia i Szwecja są w UE, a zgodnie z art. 42 ust. 7. Traktatem o Unii Europejskiej:

W przypadku gdy jakiekolwiek Państwo Członkowskie stanie się ofiarą zbrojnej agresji na jego terytorium, pozostałe Państwa Członkowskie mają w stosunku do niego obowiązek udzielenia pomocy i wsparcia przy zastosowaniu wszelkich dostępnych im środków, zgodnie z artykułem 51 Karty Narodów Zjednoczonych.

Nie ma to wpływu na szczególny charakter polityki bezpieczeństwa i obrony niektórych Państw
@Xolan: USA, UK, Francja (?), Polska i jeszcze chyba parę innych krajów dały gwarancje Finlandii i Szwecji. Oba kraje pod względem bezpieczeństwa są praktycznie w NATO. Specjalnie się tak robi by właśnie jakiemuś durnemu krajowi nie przyszło do głowy atakować kraju akcesyjnego by uniemożliwić mu wejście do NATO.

Druga sprawa, nie mają kompletnie czym, przynajmniej konwencjonalnie.
to gdyby hipotetycznie coś putin #!$%@?ł i zaatakował Finlandie to czy NATO pomoże na pełnej czy Finlandia bedzie zdana sama na siebie ( ͡° ʖ̯ ͡°)


@Xolan: chyba mają porozumienie z USA, które im gwarantuje wsparcie wojskowe. Czyli może nie całe NATO, ale znaczna jego część pomoże ( ͡° ͜ʖ ͡°)