Wpis z mikrobloga

Założyłem po ponad 20 latach przerwy akwarium i niestety są problemy ( ͡° ʖ̯ ͡°).
Mam akwarium 25l, planowałem głównie krewetki na wodzie kranowej ale za namową i instrukcjami gościa od którego planowałem owe krewetki kupić postanowiłem dołożyć trochę rybek.
Kupiłem lokalnie w sklepie 4 krewetki amano i 10 neonów, a po kilku dniach dokupiłem 4 danio.
Woda stała prawie trzy tygodnie. Używałem tylko środka Stability zgodnie z instrukcją.
Mam żwirek 1-3 mm to tego dwie sztuczne roślinki i kilka gałęzatek. Filtr happet orca 250, temperatura 23-24 stopnie.
Rybki i krewetki wpuszczałem wkładając worek do akwarium I po wyrównaniu temperatur wpuszczałem bez wody z worka. Krewetki ok, neonki ok ale pierwsze Danio najmniejsze padło na trzeci dzień. W drugim dniu pływało przy powierzchni a trzeciego dnia znalazłem martwego po przyjściu z pracy.
Drugi Danio największy z całej 4 drugiego dnia był dosyć agresywny szczegolnie wobec neonów a na trzeci dzień zauważyłem, że ma problemy z pływaniem - ogon opadał ku dołowi, aktualnie po tygodniu jest już ledwo żyw. Opadał na dno zamiera w bezruchu i jak się ocknie to próbuje coś pływać. Zauważyłem też, że ma taki trochę pękaty brzuch ale nie jakiś ogromny mimo że generalnie przestał jeść.
Niestety nie wiem jakie są parametry wody bo nie mam obecnie żadnych testów, nawet nie wiem jakie powinienem zrobić. 20 lat temu wlewałem wodę do akwarium do tego kilka kropel preparatu od Tropicala i po dobie wpuszczałem ryby. Nigdy mi nic nie zdechlo w akwarium, jedynie jak udało się wyskoczyć.
W filtrze mam też mały wkład z węglem aktywnym i zastanawiam się czy nie mógł on przychamowac trochę działania tego środka Stability.
Mile widziana krytyka i podpowiedzi
#akwarystyka #akwarium #rybki #krewetki
roszej - Założyłem po ponad 20 latach przerwy akwarium i niestety są problemy ( ͡° ʖ̯...

źródło: comment_166810175982MNQZUgAPjXBQnaUOcLwk.jpg

Pobierz
  • 9
@Jez_Anaszpan co ma ilość rybek do objawów które opisałem? Te danio na chwilę obecną mają z 2.5cm. Pozostałe dwie pływają sobie normalnie i nie wyglądają na niezadowolone ¯_(ツ)_/¯
@roszej: wszystko? Przerybienie, związany z tym stres, mało miejsca do pływania, różne wymagania co do wody, to mało? Głupie porównanie ale czy byś chciał w kawalerce, wróć mikroapartamencie xD, mieszkać z 3 Chińczykami, 2 Rumunami Sebą, Karyną i ich bachorem? Sądzę że nie i na pewno nie czuł byś się dobrze
@roszej: właśnie, że ma wiele.. Nie dość, że przerybiłeś akwarium to w dodatku kupiłeś gatunki, dla których jest to kilkukrotnie za mały litraż.

Amano - gatunek dużej krewetki, dorasta nawet do 6 cm. Gatunek, który w zbyt ciasnych akwariach potrafi być agresywny dla współtowarzyszy, widywane są przypadki polowania na małe ryby. Minimalny litraż to 40 litrów na max 4 sztuki.

Danio - szybka ryba, która potrzebuje ok. 60l. I na pewno
@Jez_Anaszpan: Danio niestety zeszło. Ok rozumiem. Postanowiłem, że jak Danio podrosną i kumpel ogarnie się ze swoim 120l to je adoptuje. Zostawię tylko Neony.
Co do krewetek - fakt nie czytałem wcześniej o tej odmianie i kupiłem bo akurat taka była, ale facet w sklepie powiedział, że spoko do 25 litrów te 4 sztuki. Wczoraj mi powiedział, że jeżeli chcę dołożyć tam red cherry albo blue to muszę przeważyć ich populację,