Wpis z mikrobloga

Hej Wam, czy w dzisiejszych czasach opłaca się budować dom samemu gdy nie mam kompletnie żadnego doświadczenia w budowlance? Musiałbym do większości prac brać ekipę.

W interesującym rejonie sama działka kosztuje 250tys. natomiast za 1.2mln można znaleźć już ładne domki 150m2.

#budujzwykopem
  • 13
Musiałbym do większości prac brać ekipę.


@nibiru: Większość nawet bierze do wszystkich prac jakąś ekipę. Dobierając ekipy do każdego etapu osobno, koordynując ich pracę, pilnując i negocjując indywidualnie możesz bardzo dużo zaoszczędzić. Spokojnie 20%, do nawet 30% i więcej kosztów inwestycji. To budowanie tzw. systemem gospodarczym. Ale wymaga Twojego zaangażowania, czasu i researchu. Nie musisz wiedzieć jak poprawnie położyć dach. Ale musisz się dowiedzieć jak wybrać odpowiednią ekipę, jak ją sprawdzić,
@nibiru: Myślę że jest na to bardzo dobry moment ponieważ ekipy mają coraz mniej roboty więc będziesz mógł z nimi negocjować ceny. Materiały też tanieją i też przed każdym zakupem możesz objechać okoliczne składy i negocjować. Można na tym na prawdę dużo zaoszczędzić w stosunku do gotowca. Przed każdym etapem prac i wzięciem fachowców bedzie trzeba poświęcić kilka godzin na rozeznanie technologiczne. Tylko nie rzucaj się na całą wiedzę na raz
natomiast za 1.2mln można znaleźć już ładne domki 150m2.


@nibiru: Ciężkie pytanie.

Po pierwsze odpowiedz sobie, czy za te 1,2 mln ten domek rzeczywiście jest fajny, pod Twoje wymagania i czy nie wymaga remontu (nakładów finansowych). Bo moim zdaniem płacenie za coś ponad bańkę i nie odczuwanie komfortu z mieszkania tam mija się z celem.

Budowa wyjdzie na pewno drożej ale przynajmniej na Twoich zasadach i na działce wybranej przez Ciebie
Myślę że jest na to bardzo dobry moment ponieważ ekipy mają coraz mniej roboty więc będziesz mógł z nimi negocjować ceny. Materiały też tanieją i też przed każdym zakupem możesz objechać okoliczne składy i negocjować.


@Lorenzo_Sicario: Powielasz dwa wykopowe mity które nijak nie przekładają się na realia.
@Lorenzo_Sicario: od jakiegoś czasu mam kontakt z fachowcami z różnych branż. Nikt (z tych porządnych) nie narzeka na brak pracy, zarówno z budowlanki czy wykończeniówki. Czasem się klient wysypie przez fundusze czy brak kredytu ale szybko znajduje się nowe zlecenie na jego miejsce.

Materiały taniały w porównaniu z wywindowanymi cenami pocovidowymi. Teraz stoją w miejscu lub nieznacznie spadają ale wszystko wskazuje na ponowny wzrost w najbliższych miesiącach.
@nibiru jeśli upatrzony dom i jego lokalizacja ci pasują i nie trzeba tam w krótkim okresie jakichś remontów robić to bym się w budowę nie pchał
@ATAT-2: Od 2022 nastąpił spadek liczby nowych budów więc większość fachowców ma teraz pracę bo kończą to co się zaczeło wcześniej. Sam zacząłem budowę w 2020 i jeszcze w tym roku dawałem pracę fachowcom więc zanim dojdzie do nich efekt spadków trzeba jeszcze poczekać ale też wiem również z pierwszej ręki że nawet w tej chwili spadł na te roboty popyt choć to zależy też od lokalizacji jak wspomniał @Bad_Wolf
Robiłem
od jakiegoś czasu mam kontakt z fachowcami z różnych branż. Nikt (z tych porządnych) nie narzeka na brak pracy, zarówno z budowlanki czy wykończeniówki. Czasem się klient wysypie przez fundusze czy brak kredytu ale szybko znajduje się nowe zlecenie na jego miejsce.


@ATAT-2: Szukałem (Wrocław) ekip do paru mniejszych rzeczy (iniekcja krystaliczna, odkrywki fundamentów) i powoli rozglądałem się za ekipą do rozbudowy domu. Dostałem parę z polecenia, skontaktowałem się z wybranymi.
ięc większość fachowców ma teraz pracę bo kończą to co się zaczeło wcześniej.


@Lorenzo_Sicario: umiejętni fachowcy wciąż mają terminy pozajmowane na 1-1,5 roku do przodu

W zimie materiał spadnie pewnie jeszcze bardziej.


@Lorenzo_Sicario: Nie do końca. Pomijając popyt masz inflacje, płacę minimalną, koniec tarczy na paliwo. Silka, solbet już poszły w górę, blacha zaraz idzie, drewno pewnie też. Nic nie przemawia za nagłymi spadkami cen.

Więc to, że sytuacja się
@Mirkosoft: @nibiru: zapomniałeś dodać ze większość ekip gdy ich nie pilnujesz to zaraz zrobią Ci tak żeby dla nich było wygodnie, a nie koniecznie dobrze zrobione. Poza tym niestety na rynku jest masa partaczy, często nawet ekipi z polecenia są partaczami albo robią według swoich przekonań, a nie tego jak się budowle w nowoczesnym budownictwie. „Panie zrobimy tak i tez będzie dobrze”. A później wychodzą jakieś kwiatki. Teraz jak na