Wpis z mikrobloga

Rozumiem, że teraz potężny, uczciwy i doskonale, powtarzam, doskonale dyskontujący przyszłość wskaźnik wibor będzie równie szybko spadał jak szybko był po raz kolejny pompowany przez ostatnie dni?

Stopy na poziomie 6,75%, wibor nawet 7,8%. XD Jak się komuś teraz aktualizuje rata to banki po raz kolejny zarobią na nim dodatkowy procent.

No, ale brońmy banki, biedne mają straty przez wakacje kredytowe. :<
#nieruchomosci #kredythipoteczny
  • 26
wskaźnik opierający się o nieistniejące transakcje jest wskaźnikiem z czapy.


@Krupier:
Jeżeli banki nie muszą między sobą pożyczać (bo "cierpią" na nadpłynność) to faktycznie jest to na podstawie deklaracji.
No tak jest ten wskaźnik ustalany.

BTW odnośnie tej przyszłości to jest właśnie też problem - wibor rzekomo przewiduje przyszłość, nie udaje mu się to, ale nie przeszkadza to bankom brać kasy po tych nieudanych wróżbach już dziś. Jeśli masz aktualizację wiboru
nawzajem, pokaż tą większość oszczędzającą a nie przeznaczającą na konsumpcję


@CamusVevo: wystarczy prześledzić opinie i sondaże. Większość kumuluje kapitał przez ostatnie 4 miesiące, a w grudniu wlecą nadpłaty.

mają oszczędzać i jeśli zajdzie taka potrzeba jeść taniej, nawet lewak piketty mówi że przy inflacji zbiednieć muszą też już wyjściowo biedni, bo właśnie oni przeznaczają spory % przychodów na inflacjogenną konsumpcję


@CamusVevo: no i oszczędzają, pisałem przecież, że część będzie budować
@LaurenceFass typie xD

Nawet UE wypowiedziało się w tej kwestii że nie może istnieć coś takiego jak przewidywanie. Nawet jakby za każdym razem trafiali idealnie że po 3, 6 miesiącach wibor zjeżdża się z stopą r. To nie mają prawa tego robić bo wskaźnik ma odzwierciedlać rzeczywistość a nie przewidywać przyszłość
To nie mają prawa tego robić bo wskaźnik ma odzwierciedlać rzeczywistość a nie przewidywać przyszłość


@giorgioflojdini:
Jak nie mają prawa skoro prawo właśnie o tym mówi:

"Rozporządzenie BMR w motywie 26 i w art. 11 formułuje ważną zasadę opierania wskaźników referencyjnych w pierwszej kolejności na danych transakcyjnych. Dopiero w przypadku, gdy dane takie nie byłyby wystarczające, dopuszcza możliwość brania pod uwagę również innych źródeł danych wejściowych, takich jak np. kwotowania. "