Wpis z mikrobloga

@obserwator_swiata: Akcje to udziały w firmie, CFD to jak sama nazwa mówi kontrakt, taki zakład z brokerem. Tu masz wyjaśnione na przykład - https://www.xtb.com/pl/edukacja/kontrakty-cfd . W praktyce różnica jest dokładnie taka jaką opisałem w poprzednim komentarzu - broker nie gra z tobą a przeciwko tobie, dokładnie jak w kasynie.

Różnic jest oczywiście więcej - akcje możesz trzymać latami bez opłat, przenieść do innego brokera czy są twoją własnością gdyby ten splajtował
@monyprintergobrrrr: Ja wiem czym sa kontrakty. Nie potrebna mi definicja. Inaczej:
Nie jestem inwestorem dlugoterminowym.
Wplacam 10k i kupuje 10 akcji firmy X
Wplacam 10k i kupuje 10 kontraktow na akcje firmy X

Jaka roznica dla mojego portfela? Od cfd na akcje tez mozesz otrzymac dywidende.
W jaki sposob broker do ktorego wplacilem 10k i kupilem 10 cfd na akcje firmy X bedzie mnie jak to napisales "ojebywal" ?
@obserwator_swiata: > W jaki sposob broker do ktorego wplacilem 10k i kupilem 10 cfd na akcje firmy X bedzie mnie jak to napisales "ojebywal" ?

XTB afera szukaj enter

Znajdziesz całe spektrum. Najprostszym przykładem są „lagi” i „awarie” gdzie pozycje zamykasz o te kluczowe kilka sekund za późno.

@Ki3mon: Chyba każdy większy broker CFD otwiera pozycje przeciwną kiedy Ty otwierasz swoją - po co ma szukać drugiej strony zamiast to
@monyprintergobrrrr:
Wiem o aferach xtb i problemach, ktore trapily tego broka.
Od lat to samo u nich.

"
Znajdziesz całe spektrum. Najprostszym przykładem są „lagi” i „awarie” gdzie pozycje zamykasz o te kluczowe kilka sekund za późno."

Nie sadzisz, ze to zalezy od brokera?
Widzisz, ten u ktorego handluje na przestrzeni kilku ostatnich lat mial z trzy razy awarie, ktora polegala na zerwaniu polaczenia miedzy platforma, a serwerem broka.
Trwalo to
@obserwator_swiata: No ale piszę że nie chce Cię przekonywać, uważasz że CFD jest dla Ciebie to luz. Pytałeś o różnice i zagrożenia to napisałem co o tym sądzę.

Osobiście CFD nie dotykam bo nie odpowiada mi sytuacja gdzie jestem w konflikcie interesów z kimś kto powinien być moim partnerem - a jednocześnie on dyktuje zasady. Z moich doświadczeń życiowych nigdy to się dobrze nie kończyło - i zwykle rozsypywało się od