Wpis z mikrobloga

Ale jaja, wiecie że ja nadal mniej/więcej znam niemiecki? :D

Uczyłem się niemieckiego od 4 podstawówki, przez całe gimnazjum i całe technikum to będzie z 10 lat, w podstawówce wygrywałem konkursy z języka niemieckiego, ogarniałem go na tyle dobrze, że w gimnazjum aktywnie grałem przez ponad rok w die staemme w czasie gdy za jakiekolwiek podejrzenie że jest się Polakiem można było złapać bana (wtedy Polacy wzięli sobie za cel uprzykrzanie gry innym na niemieckich serwerach ( ͡° ͜ʖ ͡°) ), a jest to gra, w której podstawą jest współpraca z innymi graczami, więc przez ponad rok grałem i bez żadnego problemu rozmawiałem tam na forum po niemiecku.

W gimnazjum w zasadzie zacząłem już niemiecki olewać, bo nie musiałem się już uczyć aby zdawać wszystkie sprawdziany, w technikum to samo, a po technikum przez kilkanaście lat nie używałem tego języka w ogóle i byłem pewien że już niczego nie pamiętam.

Dzisiaj odpaliłem sobie stary hit, 99 Luftballons, ze słuchu w sumie ciężko mi tak zrozumieć wszystko w całości, rozumiałem pojedyncze słowa, ale później wbiłem sobie na niemiecką wiki bo chciałem poczytać o córce Neny, a znalazłem coś o niej tylko na niemieckiej wiki i jak się okazało potrafię bez większych problemów czytać po niemiecku :D
Z mówieniem miałbym chyba problem, musiałbym poświęcić trochę czasu aby sobie poprzypominać słówka :)

#jezykiobce #niemiecki #naukajezykow #gownowpis
  • 2
@voot: Lol to ja mam w druga strone. Nigdy w zadnej szkole nie mialem niemieckiego. Nie uczylem sie na zadnych kursach. Niemiecki znam z tv (za gowniaka dziadkowie mieli satelity i ogladali niemieckie programy i jakos tak samo wpadlo) i jak kiedys gadalem z ludzmi to laska stwierdzila ze gadam lepiej niz niektorzy niemcy bo gadam czystym literackim (hochdeutsche Sprache). No ale jak mialem gadac jak jezyk znalem z tv czyli
@voot: U mnie dokładnie taka sama sytuacja. Niemiecki miałem od zerówki do końca technikum. W podstawówce byłem nawet na jakimś konkursie recytatorskim po niemiecku. W gimnazjum i technikum w zasadzie przerabiałem drugi raz ten sam materiał, który miałem w podstawówce a po skończeniu edukacji kompletnie straciłem kontakt z niemieckim.
W tym roku byłem na weselu, na którym byli też goście z Niemiec (rodowici Niemcy nie znający polskiego) i jakie było moje