Wpis z mikrobloga

@maximilianan

ale to nie chodzi o interferencje fali elektromagnetycznej, tylko fale materii.


Nie czuję się przekonany.. chociaż materia też jest "elektromagnetyczna" i jest tylko formą skupienia energii, której emanacją jest promieniowanie elektromagnetyczne. E=mc2.
  • Odpowiedz
To jest po prostu ingerencja, zaburzenie układu, zniszczenie jakiegoś układu/procesu, wyrzucenie tego fotonu poza ten układ.


@look997: Oczywiście że nie.

W przypadku samochodu będzie
  • Odpowiedz
Według mechaniki kwantowej wynik każdego pomiaru jest zmienną losową o określonym rozkładzie prawdopodobieństwa. Przed dokonaniem pomiaru układ istnieje zatem w superpozycji stanów dozwolonych (w pewnym sensie we wszystkich dozwolonych stanach jednocześnie). Stan układu staje się znany dopiero po dokonaniu obserwacji. ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@octave25: w skrócie, gra nie jest renderowana tam gdzie nie patrzysz.
  • Odpowiedz
Obie fale ulegną interferencji już za zaporą...i wpłyną na ruch kajaka.


@Pan_krecik: Sęk w tym ze w przypadku fotonu... to kajak sam ze sobą interferuje i sam jeden wzór interferencji generuje
  • Odpowiedz
@graf_zero

Sęk w tym ze w przypadku fotonu... to kajak sam ze sobą interferuje i sam jeden wzór interferencji generuje


Dokładnie tak. Foton to drgający układ rezonansowy złożony z pół elektrycznego i magnetycznego...

Dokładnie te drgające sinusoidalnie pola same ze sobą interferują.
  • Odpowiedz
@Gandalf_bialy: Abstrakcja - sposób rozumowania leżący u podstaw matematyki, polegający na odrzuceniu części cech przedmiotów fizycznych w celu wyeksponowania cech pożądanych. Wszystkie obiekty matematyczne powstały na tej drodze. Utworzone w ten sposób obiekty są obiektami idealnymi, a nie realnymi.
Nie da się zważyć czegoś co istniej tylko w czymś umyśle albo na papierze. Ja cały czas mówię o fizycznym wszechświecie, ty mieszasz do tego abstrakcje xD
  • Odpowiedz
@graf_zero: To opisałeś cały układ i proces, a ja opisałem sam akt obserwacji.

To postawienie na skrzyżowaniu, to chyba nie, tylko właśnie za skrzyżowaniem.

I wtedy samochód może daną drogą za skrzyżowaniem, przejechać albo nie. Ale jak przejedzie, to będzie "obserwowany" poprzez stanie na środku drogi i połknięcie go.
  • Odpowiedz
@Pan_krecik: to czemu w takim wypadku (gdy cząsteczka przez oddziaływanie elektromagnetyczne - a raczej fale prowadzącą/niesioną) nie powoduje powstania prążków dyfrakcyjnych w momencie pojawienia się licznika przy jednej ze szczelin? Dodatkowo chciałbym zwrócić uwagę na istnienie tzw "Delayed choice quantum eraser", w którym cząsteczka paradoksalnie wie, że na drodze, którą już pokonała znalazła się "przeszkoda", która załamuje falę prawdopodobieństwa. Jak miałoby to działać dla fali elektromagnetyczej?
  • Odpowiedz
Nie da się zważyć czegoś co istniej tylko w czymś umyśle albo na papierze. Ja cały czas mówię o fizycznym wszechświecie, ty mieszasz do tego abstrakcje xD


@octave25: Ja też cały czas mówię o realnym wszechświecie. Teoretyczne rozważania i realne obserwacje które te rozważania teoretyczne potwierdzają, wskazują że nie masz racji. Np. chaos deterministyczny jest obserwowany w realnych doświadczeniach fizycznych, gdzie obserwacje i pomiary potwierdzają w pełni rozważania teoretyczne. Ale
  • Odpowiedz
Im więcej czytam tym mniej wiem. Jprdl ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@octave25: Możesz mi wierzyć, że to co widziałeś to były tylko wielkie uproszczenia. Generalnie wszystko co naucza się w szkole średniej to matematyka z XVII wieku i fizyka z XIX wieku. Kiedyś interesował mnie ten temat i starałem się go zgłębić. Dotarłem aż do końca studiów mgr z fizyki, gdzie pod koniec trafiłem na kilka bardzo interesujących wykładów z nowoczesnej fizyki. Przykładem może być np. twierdzenie KAM. Ciężko znaleźć jakieś ciekawe materiały na ten temat, ale np.
  • Odpowiedz