Wpis z mikrobloga

https://www.youtube.com/watch?v=7bLm7-cEyAA

Jeden z najlepszych soundtracków w historii gier - do dzisiaj budzi we mnie wspomnienia wieczorów, gdy po powrocie z zajęć w podstawówce, zasiadało się do rozgrywki, aby poprowadzić wybrane państwo ku chwale i potędze. I choć dość szybko przesiadłem się na inne tytuły studia (HoI2, EU3, Vic2, HoI3), to jednak soundtrack z "Europa Universalis II" pamiętam do dzisiaj.

Jak w ogóle wspominacie tę grę? Ja pamiętam, że irytujące było jej sztywne podejście do historii. Niezależnie od tego, co byście osiągnęli grając Zakonem Krzyżackim, w 1525 roku dostawaliście event, że przechodzicie na luteranizm i zostajecie wasalem Polski. Francja? Choćbyście podbili cały Półwysep Apeniński oraz Iberyjski, mieli maksymalną stabilność, pełen skarbiec, suwaki w miarę wyważone pod względem społecznym, generalnie - silne i sprawne państwo europejskie, pretendujące wręcz do bycia nowożytnym następcą Imperium Romanum, to i tak 14 VII 1789 roku zaczynała się Rewolucja Francuska.

"Europa Universalis III" dała później więcej swobody, dzięki dodatkowym mechanikom i odejściu od sztywnego podejścia do historii. No i wprowadziła "Paradox Interactive" w świat trójwymiarowy, co wyszło na dobre. Jedynie do serii "Hearts of Iron" zawsze miałem zastrzeżenie w tej kwestii - wolałem płaską mapę w pastelowych kolorach, z żetonami NATO na niej. Nadawało to takiego "sztabowego" klimatu, właściwego dla gry, która skupiała się w praktyce tylko i wyłącznie na walce w największym konflikcie zbrojnym w dziejach ludzkości.

#muzyka #gry #soundtrack #paradox #grajzwykopem
  • 2