Wpis z mikrobloga

Wpadłem na taki pomysł, żeby kupić sobie działkę na Mazurach. Mam trochę wolnych środków, które leżą i gniją, inwestować w jakieś giełdy i inne fundusze nie umiem, więc pomyślałem sobie, że mógłbym kupić jakąś ziemię i mieć kiedyś taką odskocznię od życia w mieście.


Co i rusz słyszy się o jakichś ludziach co kupili działkę, a potem za miedzą im autostradę budują, i wszyscy ich krytykują, że tego nie sprawdzili, hurr, durr, sami sobie winni.

Gdzie się zatem takie rzeczy sprawdza? Jest jakaś uniwersalna droga, po przejściu której ma się pewność, że nic człowieka nie zaskoczy? Jakieś plany zagospodarowania przestrzennego, czy coś?
Albo przykładowo, taka działka jak na fotce. Czy jest w ogóle szansa, żeby mieć 100% pewności, że ten las z tyłu nie zostanie za x lat wykarczowany i nie powstanie tam jakiś aquapark czy inna spalarnia śmieci? Gdzie to się sprawdza, w Lasach Państwowych, w gminie?
Da się w PL tak sobie życie na pewniaczka planować? xD
#nieruchomosci #dzialka #mazury #budowadomu #pytanie #kiciochpyta #pytaniedoeksperta
advert - Wpadłem na taki pomysł, żeby kupić sobie działkę na Mazurach. Mam trochę wol...

źródło: comment_1667065863g4Er5ZrYaXYVImYxTH57lN.jpg

Pobierz
  • 17
@advert: MPZP, można podpytać sąsiadów jak są, sołtysa, gminy, tam najwięcej informacji. Zanim kupisz działkę to zorientuj się czy możesz na niej cokolwiek wybudować, czy podciągniesz prąd, jak z wodą, czy jest dostęp do drogi, sprawdź księgi wieczyste. Pojedź tam w deszczową pogodę, może się okazać, że to teren zalewowy. Można też na google earth sprawdzić, czy kiedyś nie było tam np. dziury po jakimś stawie, wysypiska. No i jeszcze zerknij
Pojedź tam w deszczową pogodę, może się okazać, że to teren zalewowy


@kraskaa: jakby miał to ocenić? Po kałużach?

czy możesz na niej cokolwiek wybudować, czy podciągniesz prąd, jak z wodą, czy jest dostęp do drogi, sprawdź księgi wieczyste


No właśnie pytanie jak to sprawdzić? Mpzp mozna sprawdzić, ale to jeszcze nie mówi czy na pewno można się wybudować. Kiedy sprzedający podaje mało informacji, jak ocenić kwestię wody i pradu?
@NieBendePrasowac: Na szybko możesz ocenić możliwość przyłączenia mediów na geoportalu. Żeby mieć pewność musisz wystąpić o promesy na przyłączenia do sieci (albo od razu o WT jeśli jesteś właścicielem działki albo masz pełnomocnictwo) do okolicznej spółki wodociągowej i dystrybutora energii.

Żeby sprawdzić czy działka jest na terenie zalewowym albo czy są na niej jakieś urządzenia wodne do likwidacji musimy skontaktować się z Wodami Polskimi.
można podpytać sąsiadów jak są, sołtysa, gminy, tam najwięcej informacji. Zanim kupisz działkę to zorientuj się czy możesz na niej cokolwiek wybudować, czy podciągniesz prąd, jak z wodą, czy jest dostęp do drogi, sprawdź księgi wieczyste. Pojedź tam w deszczową pogodę, może się okazać, że to teren zalewowy. Można też na google earth sprawdzić, czy kiedyś nie było tam np. dziury po jakimś stawie, wysypiska. No i jeszcze zerknij na CPK.


@
@NieBendePrasowac: widziałeś kiedykolwiek teren zalewowy? Po deszczach jest problem z poruszaniem się po takim terenie. Plus pewnie można to sprawdzić w tych czasach w necie lub w urzędzie/gminie. A co do prądu i wody to głównym wyznacznikiem jest gmina i sąsiedzi - jeśli ktoś się wybudował w okolicy to tobie raczej też się uda. Prąd ciągniesz od najbliższego punktu, więc musisz taki znaleźć (geoportal) i chyba do 200m ciągną bez problemu.
@advert:

1. Niektóre miejsca mają, niektóre nie. Im więcej cywilizacji tym większa możliwość, że znajdziesz w necie. Ale i tak najlepiej się pytać w urzędach/gminach, tam wiedzą najlepiej, w necie nie aktualizują na bieżąco i coś ci może umknąć. Najlepiej jakbyś sobie wybrał jedną działkę, na którą jesteś pewny i po prostu ją sprawdził, a nie 10 działek na raz.
2. Jeśli są sąsiedzi obok to raczej bez problemów pociągniesz. Możesz
widziałeś kiedykolwiek teren zalewowy?


@kraskaa: no wlasnie nie widzialem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Chyba tylko dwoch znajomych kupiło działkę ale to było parę lat temu i na terenie duzego miasta, obok innych domów.
Babranie się z przepisami, formalnościami w gminie i z mediami oraz niekompetentną ekipą budowlaną wstrzymuje mnie od budowy domu.

Przy kupnie auta jestem z grubsza w stanie ocenić czy facet nie ściemnia, przy kupnie