Wpis z mikrobloga

Szukam serwisu z dobrymi przepisami kulinarnymi. Nie chodzi mi o jakieś wyrafinowane dania z truflami z dupy, tylko o to, aby przepisy te były na prawdę dobre i przemyślane. Aby były w nich porady typu "mięso na hamburgery posyp niewielką ilością mąki, nabiorą kleistej konsystencji i nie będą suche w środku". Tak, aby człowiek nauczył się coś o gotowaniu, a nie tylko "dodaj składnik A do składnika B".

A może jakieś kursy czy coś?

#gotowanie #gotujzwykopem
  • 25
@N-Avoie: Polecam YT, to dużo wygodniejsza i bardziej naturalna forma nauki gotowania. Możesz faktycznie zobaczyć o co chodzi, jak coś wykonać i jakiego spodziewać się efektu.

Zwłaszcza kanały które mniej niż na przepisie właśnie bardziej się skupiają na tym dlaczego robią to co robią. j.w. będzie ciężko jeżeli szukasz materiałów po polsku. Kilka propozycji ode mnie:

Helen Rennie
Kenji Lopez-Alt
Adam Ragusea
America's Test Kitchen
Senpai Kai
Food Emporor (nie oglądam
@Ziemniak43212: Oglądam, ale raczej dla inspiracji. Przepisy weryfikuję w innych źródłach.
Jeśli wyskoczy mi coś od Okrasy, Pascala, Nomartu, Kwasiora, Pierogów z Kimchi, UMAMI, to zainteresuję się jeśli czegoś nie znam.
Ale potem i tak porównuję przepis z 2-3 wersjami anglojęzycznymi albo "native" przepisów i składam z tego coś po swojemu.

Trzymam się z daleka od Heni Foks, Strzelczyka, Dorotki i tego typu kanałów, bo i tak nie znajdę tam niczego
@Ziemniak43212: chyba Food Emperora można zaliczyć :P

A tak po za tym to raczej nie, nawet nie szukam. Z 15 lat temu oglądałem trochę Ogińskiego, szybko porzuciłem ale jeden przepis mi został w repertuarze. Makłowicza szanuję (za to że nie daje sobie monopolu na wiedzę, poglądy, pogląd na życie i za to że mamy urodziny tego samego dnia :)), ale nie oglądam, trochę za nudny format dla mnie. Pascala nie lubię
@paramyksowiroza: @Mirkosoft: Chciałem właśnie zapytać o Kwasiora, ale się wstrzymałem, ja bardzo go lubię, pewnie dlatego też,że podzielam jego zainteresowania i poglądy, ale jego kuchnie też lubię, choć ja uderzam w trochę innym kierunku.

Jeżeli chodzi o Strzelczyka to mam to samo zdanie..

Makłowicza bardzo lubię oglądać, bardziej dla podróży, ale kuchnie też lubię choć jest to dla mnie drugoplanowe w jego przypadku.

Okrasę również lubię, choć nie zawsze się
@Ziemniak43212: Kwasior ma dla mnie dwa oblicza. Jedno to taka niezbyt daleko ale czasem sięgająca wstecz a'la kuchnia wiejska. I drugie, te pseudo amerykańskie chore wymysły, jakieś "Mountain cheese overload habanero retarded burger with honey BBQ". To zdecydowanie wolę to pierwsze oblicze. To jest spoko, jak coś robiłem to się zgadzało, a sam Kwasior wygląda na pozytywnego gościa.

Okrasa zawsze był dla mnie takim chłopkiem z telewizji. Który czegoś tam próbuje
@Mirkosoft: No i usunąłem odpowiedź przez przypadek.. jeszcze raz

Kwasior ma zajawkę na Stany Zjednoczone, niedawno na swoim drugim kanale wrzucał relacje z pobytu w USA. Faktycznie te jego wariacje są wariacjami przez duże W. Osobiście też wolę te jego "pierwsze oblicze"
Tak czy siak wydaje się bardzo pozytywnym, naturalnym i dobrym człowiekiem no i kocha zwierzęta ;) l

Karol Okrasa, trochę tak z tą telewizją. Słyszałem o jego platterze, ale
Ziemniak43212 - @Mirkosoft: No i usunąłem odpowiedź przez przypadek.. jeszcze raz

...

źródło: comment_1665795068tcUVs3a2dAYxQf3upgoNq4.jpg

Pobierz
Widzę ty też siedzisz po nocy, ja właśnie wydałem.. o 2:30.. liczę na steka z purchawkami ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Ziemniak43212: Dziabnąłem się to siedzę. Aż mi się pracować zachciało - tak dla funu :)

Słyszałem o jego platterze, ale nie byłem.


@Ziemniak43212: Nie no, nie będę chodził o hotelowych restauracjach u siebie. Są ciekawsze miejsca.

Platting to chyba nie dla mnie ;)


@Ziemniak43212: Widziałem
@Mirkosoft: A no i ja piwko dziabie na Grochowie ;)

Jeżeli chodzi o foxxa to niedawno rzuciło mi się w oczy, tak tak, ma te swoje fast foodowe testy i porównania, akurat to pewnie najbardziej się klika to ci się wyświetliło. Ma też bardziej ambitne i nietuzinkowe filmy, z tym że on bardziej coś próbuje odtworzyć czy porównać niż wrzuć coś od siebie.
@Ziemniak43212: Zdrowszy to od tego nie będę ale doceniam kurtuazję :)

Nie chcę wyrokować na temat tego kanału, bo w sumie nic nie obejrzałem a tylko rzuciłem okiem na listę filmów. Jakoś trudno mi sobie wyobrazić że ktoś czuje wewnętrzną potrzebę do kręcenia takich odgrzewanych, klikalnych filmów. A skoro nie robi tego bo faktycznie to go interesuje oraz ma pasję dzielenia się swoimi odkryciami i spostrzeżeniami to robi to głównie dla
@Mirkosoft: No tak, to się klika a jak się klika to wiadomo.

Ostatnio dyskutowałem chwilkę tutaj na wykopie bo zauważyłem taką zależność. Jeśli ty wrzucisz steka z braccolini, sosem berneńskim i purchawkami czy ja karczek z dzikimi jabłkami na session IPA, miodowo-kardamonowo-limonkowym, na puszystem puree z grillowanymi warzywami i tak dalej i tak dalej, nie ważne.. ludzi to generalnie gówno obchodzi.

Żeby nie było, mnie też gówno obchodzi czy i ile
ludzi to generalnie gówno obchodzi.


@Ziemniak43212: generalnie tak, co najwyżej niektórzy złapią jakąś inspirację. Ale to musisz wrzucić coś rzadziej spotykanego.

lubię podyskutować z ludźmi, którzy powielają moje podejście do kuchni, na temat tego co powstało.


@Ziemniak43212: Dlatego raczej nie wrzucam zdjęć obiadu, ale czasem się udzielę w jakimś interesującym wątku. Raz że komuś może coś fajnego podpowiem, dwa że sam uporządkuję co wiem na ten temat, trzy - czasem