Wpis z mikrobloga

Instalował ktoś z was może Home Assistant z wykorzystaniem proxmox? Mam taki setup, działa okej i zastanawiam się nad doinstalowaniem klienta mqtt bezpośrednio na serwerze proxmox tak aby mi wyrzucał do HomeAssistant jakieś podstawowe parametry pracy serwera, głównie to chodzi mi o temperaturę. Z drugiej jednak strony nie chciałbym za bardzo grzebać bezpośrednio na serwerze, zeby czegoś tam nie spieprzyć i myślałem, żeby może postawić w proxmox VM lub LXC ale tym sposobem pewnie nie będę miał jak wyciągnąc info o hw z serwera, mam rację?

#homeassistant #proxmox
  • 9
@pepepanpatryk: a ja spytam, po co Proxmox? Robisz coś więcej? Jak tak to spoko, jednak jak masz maszynę tylko pod HA to zainstaluj HAOS i zrezygnuj z narzutu. Jak obserwuję na grupie HA na FB to co drugi ma postawione HA na proxie a to nie ma sensu często.

Ja sam mam w proxie bo to większa maszyna - zainstalowałem HAOS w VM i jest ok. LXC rozważałem i raczej bym
@aso824: póki co mam tam HA plus VM z uruchomionym Portainerem do zarządzania kontenerami dockerowymi na innym serwerze, mam kilka serwisów dockerowych które działają na Rpi i management mam właśnie na vmce na proxie.
@pepepanpatryk walnij mosqitto w dockerze na tej vmce, gdzie siedzi portainer - żre to < 1 MB ram, CPU używa od wielkiego dzwona. Generalnie nie potrzebijesz mqtt do zczytywania parametrow proxmoxa, wystarczy integracja cmd, HA łączy się po ssh do dowolnego linucha z czyta, co mu zadasz.
@pepepanpatryk: Mam bardzo podobny dylemat – też postawiłem HA przez Proxmox, ale doinstalować chcę z kolei serwer backupów dla Apple Time Machine [czyli AFP/SMB].

Prawdopodobnie zrobię to bezpośrednio na Proxmoksie [bo to Debian EZ], a nie w OS HA [jakiś wynalazek Alpine Linux].

a ja spytam, po co Proxmox?


@aso824: Bo instalacja bezpośrednio jest niezalecana przez HA -> niby się da, ale po co kombinować. Nawet na moim S720 z
@aso824: W sumie Proxmox ma w takim razie jednego plusa -> że robi mi backup całego VM HA w nocy -> więc nawet jak HA samo nie ogarnie się dobrze backupować, to tutaj mam pewniaka.

No i potencjalnie, że można więcej wirtualnych maszyn wgrać [np OpenMediaVault] - ale to już chyba na mocniejszą zabawkę niż ten mój Fujitsu, bo dla HA przydzieliłem 2 GB na dostępne 2 GB RAMu :=]]